PŚ w łyżwiarstwie szybkim. Czwarte miejsce drużyny sprinterek

Filip Bares
Filip Bares
epa/pap
Mimo upadku przed metą Karoliny Bosiek polska drużyna sprinterek zajęła czwarte miejsce w finałowych zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. W startach indywidualnych reprezentanci gospodarzy zajmowali odległe pozycje.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim

Najlepsi łyżwiarze świata od piątku rywalizują w ostatnich zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej. To jeden z ostatnich sprawdzianów formy przed mistrzostwami świata w Heerenveen (2-5 marca), które zakończą międzynarodową rywalizację w tym sezonie.

Sobota nie była jednak udanym dniem dla reprezentantów gospodarzy, którzy w konkurencjach indywidualnych zajmowali miejsca w drugich dziesiątkach.

Najwyższą pozycję zajął Kania, który był 14. na 500 m. Dwie pozycje niżej na sprinterskim dystansie został sklasyfikowany Damian Żurek, a 19. miejsce zajął Piotr Michalski. Kania finiszował z czasem 35,20 i stracił 0,51 s do pierwszego Japończyka Yuma Murakami. W całym cyklu PŚ najlepszy na 500 m był Kanadyjczyk Laurent Dubreuil, a najlepszy z Polaków Żurek zajął 10. pozycję.

Kania przyznał, że liczył na lepszy rezultat.

"Widać, że mam moc, ale jeszcze nie wszystko mi wyszło. Teraz przed nami przygotowania do mistrzostw świata. Te dwa tygodnie będą trochę luźniejsze, żeby złapać świeżość. Trzeba liczyć na to, że w Heerenveen biegi wyjdą nam tak, jak sobie tego życzymy, bo wiemy, że stać nas na dużo" – powiedział 23-letni sprinter.

Rozczarowany swoim biegiem był Żurek, który przed tygodniem na 500 m był siódmy, a na 1000 m stanął na najniższym stopniu podium.

"Dużo sił kosztował mnie wczorajszy start w sprincie drużynowym. Popełniłem też kilka błędów i stąd taki rezultat. Musimy dopracować detale przed startem w mistrzostwach świata" – tłumaczył łyżwiarz Pilicy Tomaszów Mazowiecki.

W rywalizacji indywidualnej kobiet jedyną Polką startującą w sobotę w grupie A była Bosiek. 22-letnia łyżwiarka Pilicy zajęła 15. miejsce na 1500 m. Przed tygodniem na tym dystansie była dwa miejsca wyżej, ale w sobotę pojechała ponad sekundę szybciej - 2.01,16. Z czasem 1.56,45 triumfowała Norweżka Ragne Wiklund. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła zaś Japonka Miho Takagi.

Polka oceniła, że słabsza w jej wykonaniu była druga część biegu.

"Dobrze zaczęłam, ale nie utrzymałam tej prędkości, szczególnie na ostatniej rundzie. Miejsce jest stabilne, wiem jednak, że stać mnie na wyższe lokaty. Mam nad czym pracować, żeby dwa ostatnie okrążenia były szybsze. Wtedy będziemy można mówić o lepszych rezultatach" – zaznaczyła.

Bosiek przewróciła się tuż przed metą w rywalizacji drużynowej sprinterek. Mimo upadku Polki, wśród których jechały też Iga Wojtasik i Martyna Baran, zajęły czwarte miejsce. Skorzystały m.in. na upadku Holenderek, których czas nie został uwzględniony. W stawce siedmiu zespołów zwyciężyły Amerykanki, które wygrały też klasyfikację generalną. Polki zajęły w niej piątą pozycję.

Na najdłuższym męskim dystansie 5000 m z rekordem toru triumfował Norweg Sander Eitrem. W końcowej klasyfikacji biegów długich mężczyzn zwyciężył Holender Beau Snellink.

W zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej rywalizuje blisko 200 panczenistów z ponad 30 krajów. Zawody zakończą się w niedzielę. Tego dnia zaplanowano rywalizację na 1000 m oraz biegi masowe.