Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PSL: Andrzej Grzyb ponownie szefem regionu

Paulina Jęczmionka
Andrzej Grzyb jest posłem PE
Andrzej Grzyb jest posłem PE Grzegorz Dembiński
Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego został ponownie wybrany na szefa partii w regionie. W Wojewódzkim Zjeździe Delegatów PSL w Poznaniu uczestniczył też wicepremier Waldemar Pawlak i Jarosław Kalinowski, były minister rolnictwa, obecnie europoseł.

- Teraz musimy przyjąć nowy program, w którym potrzebne są rozwiązania prowadzące do dialogu między politykami a społeczeństwem - mówił tuż po ponownym wyborze na prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wielkopolsce Andrzej Grzyb. - Chodzi o to, aby budować zrozumienie dla trudnych decyzji, które będą podejmowane, gdy przyjdzie do nas fala kryzysy gospodarczego.

Pochodzący z ziemi kaliskiej poseł do Parlamentu Europejskiego podczas głosowania zdobył 289 głosów poparcia. Jego kontrkandydatką była Anna Lis, prezes struktur powiatowych Związku Młodzieży Wiejskiej w Ostrowie Wielkopolskim. LiS zdobyła 56 głosów.

Łącznie w wojewódzkim zjeździe uczestniczyło ok. 370 działaczy PSL. Poza wyborami nowych władz, politycy podsumowali także swoją dotychczasową działalność, rozliczając się m.in. z wyborów parlamentarnych.

- Należymy do województw, w których następuje progres - mówił Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu, poseł PSL z okręgu konińskiego. - Nasz wynik wyborczy w skali całego kraju stanowi aż 10 procent i jest niższy tylko od Mazowsza. PSL ma dwóch senatorów, w tym Andżelikę Możdżanowską - jedyną panią senator z PSL, do tego z Wielkopolski.

Do Poznania przyjechał również wicepremier i szef PSL Waldemar Pawlak. Podczas konferencji prasowej odniósł się m.in. do zgrzytu wewnątrz koalicji rządzącej w sprawie reorganizacji małych sądów.

- To nie jest sprawa koalicyjna, a konstytucyjna - mówił Pawlak. - Minister Gowin powinien trochę sobie odpuścić i poczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, do którego wystąpiliśmy. Orzeczenie może rozwikłać ten spór. W naszym przekonaniu dostęp do wymiaru sprawiedliwości powinien być w każdym, nawet najmniejszym powiecie. Nie może być np. tak, że nawet w czasach zaborów w Słupcy sąd był, a teraz zostanie przeniesiony do Konina.

Pawlak dodał też, że władza wykonawcza nie może mieszać się do władzy sądowniczej, "a tym bardziej mieszać w jej strukturach". Dlatego PSL chce jednoznacznego określenia struktury sądów w ustawie.

Na wojewódzkim zjeździe PSL pojawił się również i wystąpił przed delegatami Janusz Piechociński, wieloletni poseł z okręgu podwarszawskiego, który w wyborach na prezesa PSL jest kontrkandydatem Waldemara Pawlaka. Obaj podkreślali, że Wielkopolska jest jednym z najważniejszych miejsc na politycznej mapie ludowców.

Podczas sobotniego zjazdu regionalni politycy wybierali także swój 80-osobowy zarząd, a także 99 delegatów na krajowy, jesienny kongres Stronnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski