PSM Winogrady: Os. Przyjaźni i Kosmonautów w Poznaniu...

  PSM Winogrady: Os. Przyjaźni i Kosmonautów w Poznaniu zagrożone. Spółdzielnia alarmuje

  Zdjęcie autora materiału
  Bogna Kisiel

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W sąsiedztwie budynku Wechty i bloku nr 21 na osiedlu Przyjaźni ma powstać stacja benzynowa
  1/21
  przejdź do galerii

  W sąsiedztwie budynku Wechty i bloku nr 21 na osiedlu Przyjaźni ma powstać stacja benzynowa ©Łukasz Gdak

  PSM Winogrady alarmuje: osiedlu Przyjaźni grozi niekontrolowana zabudowa, na Kosmonautów już trwają inwestycje, a tymczasem MPU ma przygotować plan miejscowy dla osiedla Pod Lipami, gdzie sytuacja jest stabilna.
  Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady uważa, że w pierwszej kolejności ochronie planistycznej powinny podlegać dwa pierwsze osiedla. – Na osiedlu Przyjaźni sytuacja jest katastrofalna – twierdzi Marciniak. – Odcinek od ulicy Mieszka I w rejonie bloku Wechty aż do POSUM-u jest zagrożony niekontrolowaną zabudową. Na działce, należącej do Orlenu, na której obecnie znajduje się parking, ma powstać stacja benzynowa.

  Zdaniem prezesa, pogorszy ona komfort życia mieszkańców bloku nr 21, który jest zlokalizowany po sąsiedzku. – Nasze kilkuletnie odwołania spełzły na niczym. WSA podtrzymał decyzję o warunkach zabudowy dla stacji benzynowej – przyznaje Marciniak. I wskazuje, że przy parku Czarneckiego są trzy działki, które mogą być zabudowane.

  – O teren obok pętli tramwajowej Połabska wystąpili dawni właściciele, trwa postępowanie zwrotowe – mówi Marciniak. – Na skraju parku Czarnieckiego, przy skrzyżowaniu ulic Hercena i Rylejewa powstaje blok z 29 mieszkaniami. Inwestor zapewnia 29 miejsc dla aut w hali garażowej. Chcemy, by zagwarantował więcej miejsc postojowych, bo mieszkańcy tego budynku będą pozostawiać samochody na naszym osiedlu.

  W 2015 r. PSM Winogrady złożyła wniosek o przygotowanie planu miejscowego dla os. Kosmonautów. – MPU odpowiedziała, że nie widzi takiej potrzeby – twierdzi Marciniak. – Tymczasem trwa budowa trzech wieżowców u zbiegu Serbskiej i Naramowickiej. Przy blok nr 4, gdzie kiedyś miała być zabudowa jednorodzinna, teraz będzie wielorodzinna. Inwestor przygotowuje się do budowy kilku bloków, praktycznie już rozpoczął prace. A spółdzielni od sześciu lata odmawia się wydania warunków zabudowy dla 6-piętrowego budynku z 3-kondygnacyjną halą garażową.
  Zobacz galerię
  MPU wytyka PSM Winogrady, że kwestionuje ustalanie warunków zabudowy na działkach prywatnych, a jednocześnie występuje o ustalenie warunków dla działek spółdzielczych. – Teren u zbiegu Serbskiej i Naramowickiej predysponowany jest dla lokalizacji zabudowy nie tylko w kontekście kontynuacji oraz uzupełnienia założenia urbanistycznego, ale również w celu zaakcentowania skrzyżowania ulic – tłumaczy Łukasz Olędzki z MPU, przypominając, że na os. Kosmonautów występują wszystkie typy zabudowy: jednorodzinna, wielorodzinna – niska, średniowysoka, wysoka, usługowa. I dodaje: – Budynki jednorodzinne tworzą kwartał zabudowy zlokalizowany w głębi osiedla oraz wzdłuż ulicy Czarna Rola.

  Plan miejscowy będzie miało za to os. Pod Lipami. Ma on m.in. chronić ten teren przed niekontrolowaną zabudową, określić zasady obsługi komunikacyjnej. O plan wnioskowała grupa mieszkańców z budynków Atanera. Obawiali się, że na terenie w pobliżu szkoły, na którym obecnie stoją baraki, powstaną wieżowce.

  – Na piśmie zobowiązaliśmy się, że wybudujemy dwa niskie budynki, a może tylko jeden – zapewnia Marciniak. – Porozumieliśmy się z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami w sprawie dojazdu do szkoły. Będzie on odbywał się od strony północnej. Na dobrej drodze są też rozmowy, dotyczące dojazdu do przedszkola i żłobka.

  Prezes PSM Winogrady przypomina, że gdy Ataner przymierzał się do budowy tutaj bloków, to spółdzielnia apelowała o zabezpieczenie dojazdu do szkoły i przedszkola. Nie zrobiono tego i teraz jest problem.

  ZOBACZ TEŻ:

  POLECAMY:
  ZOBACZ TEŻ: Wzmożone kontrole escape roomów w całym kraju - kilkadziesiąt już zamkniętych


  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  se

  seksualnie.eu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Hejka. Kto pierwszy ten lepszy. mam 18 lat. 160/42 kg Szukam do związku lub do niezobowiazujacej znajomosci. Znajdziesz mnie na stronie www.seksualnie.eu mój nick wiklul1 . lubisz piękne i...rozwiń całość

  Hejka. Kto pierwszy ten lepszy. mam 18 lat. 160/42 kg Szukam do związku lub do niezobowiazujacej znajomosci. Znajdziesz mnie na stronie www.seksualnie.eu mój nick wiklul1 . lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  g

  g (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  To jest porąbane tak dać zabetonować poznań a parkingów to na lekarstwo.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WIN

  ABEPOE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zgoda, ale Poznañ z duzej litery

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Park CZARNECKIEGO nie Czarnieckiego

  Mieszkanka Starego Miasta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  sytuacja dramatyczna... współczuję..
  ps. Park Czarneckiego nie Czarnieckiego.. to istotna różnica!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co to każde władze są w stanie zrobić

  pomylenie pojęć (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  dla tych śmierdzących bejmów. Spółdzielnia mieszkaniowa brzmi jak plwocina w twarz mieszkańców.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żenujące

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Czynsze coraz wyższe, samochody jak na autostradzie pod blokiem a zaraz może być stacja benzynowa. Nic tylko wiać z bloku 21 na Przyjaźni!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skutki braku miejskiego planu

  ChatkaPuchatka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  zagospodarowania przestrzennego.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  12 Tenorów na jednej scenie w Poznaniu!

  12 Tenorów na jednej scenie w Poznaniu!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!