Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychiatrzy nie chcą pracować na oddziale

Marta Żbikowska
Psychiatrzy nie chcą pracować na oddziale
Psychiatrzy nie chcą pracować na oddziale Andrzej Szozda
Pacjenci boją się, że zostanie zamknięty oddział psychiatryczny.

W imieniu zaniepokojonych pacjentów bardzo proszę o interwencję w sprawie likwidacji Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu MSWiA w Poznaniu - tak kończy się list, który dotarł do naszej redakcji.

- Zdecydowaliśmy się powiadomić o tej sytuacji wszystkich, którzy mogą nam pomóc - mówi Małgorzata Chłopocka-Nowak, jedna z podpisanych pod listem. - Dowiedzieliśmy się, że do końca marca oddział ma zostać zamknięty. Dla wielu z nas to tragedia. Tu leczone są przypadki depresji, schizofrenii, nerwic. Kiedy mamy dobrze dobrane leki, funkcjonujemy normalnie. Atmosfera w tym szpitalu jest taka, że nie czujemy się gorsi, czy stygmatyzowani przez nasze choroby. Jesteśmy pacjentami, jak wszyscy inni.

Pacjenci napisali petycję dodyrekcji szpitala, w której proszą o zmianę decyzji. - Plotki głoszą, że w miejscu oddziału psychiatrycznego ma powstać oddział rehabilitacji neurologicznej - mówi Małgorzata Chłopocka--Nowak.

Te plotki dementuje dyrektor placówki. - Nie zamykam oddziału psychiatrycznego - mówi Przemysław Daroszewski, dyrektor Szpitala MSWiA w Poznaniu. - Kontrakt z NFZ mam dokońca marca. Nie wiem, jakie będą wymagania kolejnego konkursu i czy będę w stanie im sprostać.
Problemem dla placówki może być wymóg dotyczący liczby specjalistów zatrudnionych na oddziale. - Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam lekarzy psychiatrów - mówi Przemysław Daroszewski. - Przygotowujemy się do kontraktowania, ale w obecnej sytuacji trudno cokolwiek przewidywać.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii twierdzi, że specjalistów psychiatrów nie powinno brakować. Inna sprawa to chęć pracy na oddziale szpitalnym. - W tej chwili sytuacja nie wygląda najgorzej - mówi prof. Janusz Rybakowski, kierownik kliniki psychiatrii dorosłych UM w Poznaniu i konsultant wojewódzki. - W tym roku wnioskowałem do ministerstwa zdrowia o przyznanie dziewięciu miejsc rezydenckich w Wielkopolsce, a otrzymaliśmy ich 14. Obecnie kształci się w naszym regionie kilkudziesięciu specjalistów. We wtorek troje lekarzy zdało egzamin specjalizacyjny z tej dziedziny medycyny.

Już nie pojadą do Gniezna
Problem braku miejsc psychiatrycznych w Poznaniu ma niedługo zostać rozwiązany. W ciągu roku przy Szpitalu HCP ma powstać nowoczesny ośrodek psychiatryczny.

Obecnie Poznań dysponuje 120 miejscami psychiatrycznymi. 90 z nich znajduje się w Szpitalu Klinicznym przy ul. Szpitalnej, a 30 w Szpitalu MSWiA. To przynajmniej o 100 za mało w stosunku do potrzeb. Do tej pory pacjenci z problemami psychicznymi wożeni byli na oddziały do placówek w Kościanie i Gnieźnie, a czasami nawet poza Wielkopolskę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski