Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczoły przezimują najbliższe miesiące w fortach. W Poznaniu działa Pasieka Szczęśliwa

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Pasieka Szczęśliwa powstała na terenie poznańskich fortów.  - Pszczoły czują się tam znakomicie, udowadniając nam to bardzo dobrą kondycją pszczelich rodzin i dobrymi zbiorami miodu oraz pyłku pszczelego - opowiada Bartosz Ciszewski.
Pasieka Szczęśliwa powstała na terenie poznańskich fortów. - Pszczoły czują się tam znakomicie, udowadniając nam to bardzo dobrą kondycją pszczelich rodzin i dobrymi zbiorami miodu oraz pyłku pszczelego - opowiada Bartosz Ciszewski. Bartosz Ciszewski
W Poznaniu od kilku miesięcy działa Pasieka Szczęśliwa. W poznańskich fortach schronienie znalazły pszczoły, które w zbudowanych ulach przezimują najbliższe miesiące. - Pszczoły czują się tam znakomicie, udowadniając nam to bardzo dobrą kondycją pszczelich rodzin i dobrymi zbiorami miodu oraz pyłku pszczelego - opowiada Bartosz Ciszewski.

Pszczoły to życie. Bez nich nie moglibyśmy jeść większości warzyw i owoców. Owady te zapylają bowiem ponad 300 tysięcy gatunków roślin na świecie.

Ta grupa owadów zamieszkuje nie tylko lasy, łąki, ogrody, ale także miasta. Dzięki nim w naszym sąsiedztwie kwitną kwiaty, rozwija się roślinność.

Miasto Poznań i organizacje przyrodnicze od kilku lat prowadzą działania, by ten zagrożony gatunek przetrwał w naszym mieście. Powstawały hotele dla pszczół, miejskie pasieki na Cytadeli czy Dębinie.

[poelcane]20208691,20662615[/polecane]

Pszczoły będą żyły dłużej? Zobacz wideo:

Pasieka Szczęśliwa na poznańskich fortach

Ale prowadzone są także działania oddolne. Tym sposobem w Poznaniu narodziła się Pasieka Szczęśliwa. Prowadzi ją Bartosz Ciszewski.

- Wychowałem się w sąsiedztwie pszczelarza. Już jako dziecko pomagałem w pracy przy pszczołach, uczyłem się pszczelarstwa, pochłaniałem książki tematyczne, zaczytywałem się w pszczelarskich forach internetowych. Po przerwie na naukę i studia naturalnym dla mnie było powrócenie do mojej życiowej pasji. Z uwagi na zamieszkanie w Poznaniu zlokalizowanie pasieki właśnie w tym mieście było również oczywistym wyborem - opowiada.

Pasieka Szczęśliwa powstała na terenie poznańskich fortów. Ciszewski zwraca uwagę, że to nie tylko olbrzymi skarb historyczny Poznania, ale też przyrodniczy.

Czytaj: Pszczołom grozi wyginięcie. Sprawdź, jak im pomóc, aby przetrwały

- Otoczone są one hektarami miododajnych drzew - klonów, robinii akacjowych, lip. W miesiącach wiosennych tereny te dodatkowo żółcą się od kwitnących łanów mniszka. Z tych względów stanowią znakomite warunki dla wszystkich owadów, w tym pszczół miododajnych. Dzięki gościnności Marcina Walkowiaka, gospodarza Fortu VI, właśnie w tym forcie od dłuższego czasu stacjonuje nasza pasieka. Pszczoły czują się tam znakomicie, udowadniając nam to bardzo dobrą kondycją pszczelich rodzin i dobrymi zbiorami miodu oraz pyłku pszczelego - opowiada twórca Pasieki Szczęśliwej.

Pszczoły w mieście są potrzebne

Na terenie fortu stoi na razie kilka uli, ale w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej. Jakie pszczoły je zamieszkują?

- Pszczoła miodna zamieszkująca w ulu jest pszczołą hodowlaną, będącą pod opieką pszczelarza. Jednak w pewnym sensie możemy powiedzieć, że pszczoły są dzikie. Mają pełną wolność w tym gdzie polecą, jakie kwiaty odwiedzą. Wiele pszczelich zachowań nadal pozostaje tajemnicą dla naukowców - opowiada miejski pszczelarz.

Pszczoły nie mają problemu przetrwać w mieście, jakim jest Poznań. Mają tu zapewnioną znakomitą bazę pożytkowo-żywieniową.

- Dzięki braku rolniczej chemii w miastach oraz występowaniu bardzo dużej różnorodności roślinności miejskiej, w przeciwieństwie do współczesnej monokulturowej gospodarki rolniczej, pszczoły w mieście często zachowują o wiele lepszą kondycję niż te na wsi - opowiada Bartosz Ciszewski.

Poidełko dla pszczół: jak wygląda, jak zrobić, gdzie można postawić?Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poidełko dla pszczół: Zobacz, jak je zrobić i pomóż pszczoło...

Pszczoły przezimują w mieście

Obecnie pszczoły zimują.

- Wbrew powszechnym poglądom, pszczoły zimą nie śpią, tylko są zbite w kulę nazywaną kłębem pszczelim. W ten sposób ogrzewają się wzajemnie i czekają na ciepłe, wiosenne dni - wyjaśnia Ciszewski.

Nawet przy wielkich mrozach na zewnątrz ula, pszczoły wewnątrz kłębu wytwarzają temperaturę około 20 stopni Celsjusza. To dla nich duże wyzwanie energetyczne, na które wcześniej muszą się przygotować.

Czytaj: Wilki zagryzły psy pod Swarzędzem? Drapieżnikom przyjrzą się naukowcy i pracownicy RDOŚ. "Należy zbadać, czy ich zachowanie jest normalne"

- Przygotowanie rodzin pszczelich do zimy polega przede wszystkim na zapewnieniu pszczołom odpowiedniej ilości zapasu pożywienia i zabezpieczeniu uli przed szkodnikami. Natomiast wolne od prac w pasiece zimowe chwile wykorzystuję na przygotowania do kolejnego sezonu - ramek pszczelich, nowych uli, sprzętu - opowiada twórca Pasieki Szczęśliwej.

Mroźna zima zagraża pszczołom?

Czy miejskie pszczoły poradzą sobie zimą?

- Pszczołom sprzyja przede wszystkim ustabilizowana zimowa pogoda, czyli zarówno łagodna zima jak i mrozy nie stanowią problemu, dopóki nie przeplata ich gwałtowne ocieplenie w środku tej pory roku. Z moich obserwacji wynika, że ostatnie zimy w naszym regionie były dla pszczół korzystne - przetrwały je w dobrej kondycji - zapewnia pszczelarz.

Bartosz Ciszewski podkreśla jednak, że poważnym zagrożeniem dla ich bytu jest pasożyt - warroza. To mały kleszcz, który wbijając się w pszczołę, wysysa z niej hemolimfę i doprowadza do śmierci owada.

Czytaj: Poznań: Złodziej ukradł ule ze pszczołami z prywatnej pasieki. Wszystko wskazuje na to, że zrobił to inny pszczelarz

- Pszczelarze pomagają pszczołom w walce z warrozą za pomocą różnych środków. Bez tego pszczoły są bez szans. W naszej pasiece stosujemy ekologiczne środki, bazujące na kwasach organicznych występujących w naturze. Dzięki temu nasz miód jest bezpieczny, wolny od szkodliwych dla człowieka substancji - dodaje.

Zobacz:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski