Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Skorzęcinie? Pierwsze badanie martwej mewy potwierdziło wirusa

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Odkryto kolejny przypadek ptasiej grypy w Wielkopolsce. Więcej zdjęć ---->
Odkryto kolejny przypadek ptasiej grypy w Wielkopolsce. Więcej zdjęć ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
Wstępnie potwierdziło się podejrzenie obecności wirusa ptasiej grypy w Skorzęcinie. Kilka dni temu na plaży Ośrodka Wypoczynkowego ujawniono martwą mewę.

Spis treści

Ptasia grypa w Skorzęcinie!

Pod koniec maja na plaży popularnego Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie odkryto martwą mewę. W związku z tym, że w oddalonym o niecałe 17 kilometrów Powidzu kilka tygodni wcześniej potwierdzono ptasią grypę u padłych ptaków, mewa ze Skorzęcina została wysłana na badania do laboratorium w Poznaniu. 29 maja nadeszła wiadomość: to ptasia grypa.

- Obecnie przypadek ptasiej grypy u dzikiego ptactwa wodnego ma status podejrzenia. Mamy pierwsze badanie z laboratorium ZHU w Poznaniu, ale zgodnie z procedurą prawną to badanie musi zostać potwierdzone przez laboratorium referencyjne w Puławach

- relacjonuje powiatowy lekarz weterynarii, Dariusz Nowaczyk.

Trwają prace oczyszczające przy Jeziorze Niedzięgiel. „Szukamy martwych ptaków”

W poniedziałek, 29 maja, na miejscu wokół Jeziora Niedzięgiel trwa poszukiwanie martwych ptaków, tak, by zabezpieczyć jak najwięcej zwłok i zrobić wszystko, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

- Współpracujemy z gminą, ze starostą, poinformowaliśmy sanepid i prowadzimy działania dwojakie. Nasi pracownicy robią przeszukiwania brzegów jeziora we własnym zakresie lub z pracownikami gminy. Gmina zleca przeszukiwania okolicy. Chodzi o „oczyszczenie” terenu ze zwłok, które potencjalnie mogą być źródłem wirusa

– dodaje Nowaczyk.

Przypomnijmy, że do podobnej sytuacji – wykrycia martwego ptactwa wodnego, doszło na początku maja w Powidzu. Wówczas podjęto decyzję o wyznaczeniu strefy wokół akwenu, gdzie hodowcy przydomowego drobiu zobowiązani byli i są do trzymania zwierząt w izolacji od ptactwa dzikiego. Konieczne jest też każdorazowe odkażanie butów i rąk po kontakcie z drobiem lub napotkanym dzikim ptactwem oraz zabezpieczenie pasz. Wiele wskazuje na to, że takie obostrzenia będą obowiązywać też przy brzegach Jeziora Niedzięgiel i w okolicach.

Ptasia grypa. Czy zamkną jezioro w Skorzęcinie?

Czy jezioro zostanie zamknięte? Powiatowy Inspektor Weterynarii podaje, że zamknięcie jeziora to skrajna forma restrykcji, która na ten moment nie jest rozważana, ale też nie jest wykluczona.

-Teraz skupiamy się na tym, żeby wirusa usunąć ze środowiska

– zaznacza inspektor weterynarii.

Wirus H5N1 nie jest groźny dla ludzi. Nie jest to także wirus nowy. Przypadki zakażeń na całym świecie notuje się od lat 90. ubiegłego wieku. Tego typu wirus rozmnaża się najchętniej w niskich temperaturach. Promienie UV i wysoka temperatura sprawiają, że inkubuje on wolniej. Dlatego jest szansa, że latem wirus zniknie całkowicie z terenu.

Ptasia grypa w Skorzęcinie? Pierwsze badanie martwej mewy potwierdziło wirusa

Źródło:gniezno.naszemiasto.pl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski