OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Dawid Kubacki po raz pierwszy w sezonie 2022-23 zakończył rywalizację w zawodach Pucharu Świata poza czołową dziesiątką. Fot. PAP/EPA/Kimimasa Mayama
Piotr Żyła zajął ósme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Zwyciężył Japończyk Ryoyu Kobayashi, który o 12 pkt wyprzedził Norwega Halvora Egnera Graneruda. Trzeci był Niemiec Markus Eisenbichler - 24 pkt straty. Prowadzący w klasyfikacji generalnej Dawid Kubacki był jedenasty.

Wiatr przeszkadzał skoczkom w Sapporo

Od początku przeprowadzenie zawodów komplikował wiatr. W pierwszej serii kilkukrotnie obniżano belkę startową, co spowodowało, że gdy tylko przestawało mocno wiać pod narty, to zawodnicy mieli problem z oddawaniem dalekich skoków. Do drugiej serii nie awansowali m.in. Austriak Michael Hayboeck, Niemiec Karl Geiger oraz Norwegowie Marius Lindvik, Robert Johansson i Daniel Andre Tande.

Na półmetku prowadził Granerud, który miał 6,2 pkt nad Kobayashim. Z Polaków najwyżej plasował się Kubacki - na szóstej pozycji.

W drugiej serii wiatr również miał spory wpływ na wyniki, a próby na 140 metrów były przeplatane skokami w okolicach setnego metra. W finale stratę z nawiązką odrobił Kobayashi. Skoczył 143,5 m, a liderujący po pierwszej części konkursu Norweg aż 6,5 m bliżej. Kubacki uzyskał zaledwie 125 m i spadł na 11. pozycję. Z kolei Żyła dzięki próbie na odległość 136 metrów awansował z trzynastej na ósmą lokatę.

Pozostali Polacy zakończyli zmagania na dalszych lokatach. Na 17. miejscu uplasował się Aleksander Zniszczoł (129 i 136 m), 24. był Kamil Stoch (122,5 i 128 m), a 26. Paweł Wąsek (130 i 122 m).

Najsłabszy wynik Dawida Kubackiego w sezonie

Kubacki po raz pierwszy w tym sezonie uplasował się poza czołową szóstką. W klasyfikacji generalnej jego przewaga nad drugim Granerudem stopniała do 48 punktów. Z kolei w Pucharze Narodów Polska ustępuje jedynie Austrii, od której dzieli ją 472 punkty.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną 28-29 stycznia na mamucim obiekcie w austriackim Bad Mitterndorf.