Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pulsoksymetr ma pomóc w walce z koronawirusem. Jak działa to urządzenie? Ile kosztuje? Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

ICH
Pulsoksymetr ma być urządzeniem, które pomoże w walce z pandemią koronawirusa.
Pulsoksymetr ma być urządzeniem, które pomoże w walce z pandemią koronawirusa. Syed Ali/unsplash.com
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia Andrzeja Niedzielskiego część pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy nie mają objawów lub lekko przechodzą infekcję, otrzyma pulsoksymetry. Sprawdzamy jak działa to urządzenie. Ile kosztuje pulsoksymetr? Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że część pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy nie mają objawów lub lekko przechodzą infekcję, otrzyma pulsoksymetr. - Zapisy tego urządzenia będą analizowane przez specjalne centrum analizy - powiedział Minister Zdrowia.

Pulsoksymetry będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych. Dane z pulsoksymetru będą monitorowane przez specjalny zespół. Odczyty będą dokonywane co trzy godziny, by kontrolować stan zdrowia pacjentów zarażonych koronawirusem COVID-19.

Pulsoksymetr: Co to jest i jak działa?

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, czyli nasycenia krwi tlenem.

Pulsoksymetr działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwonego i podczerwonego.

Urządzenie to może również umożliwiać wykonanie pomiaru tętna. Czujnik wyposażony w dwie diody LED oraz fotodiody umieszcza się na końcu małego palca. Do tej pory pulsoksymetry były wykorzystywane głównie przez chorych na astmę, POCHP, cukrzycę, czy nadciśnienie.

Jaka powinna być prawidłowa saturacja krwi?

U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-98 proc. Zaleca się ustawienie alarmu ostrzegającego przed niedotlenieniem na poziomie 94 proc.

Pulsoksymetr: Rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje pulsoksymetrów:

  • Pulsoksymetr napalcowy: posiada on czujnik zakładany na palec osoby badanej. Co ważne jest on przystosowany do używania poza terenem szpitala, dlatego przeszkolona osoba może dokonywać pomiarów w każdej chwili;
  • Pulsoksymetr stacjonarny: stosowany jest przede wszystkim w szpitalach i domach opieki, a także różnego rodzaju placówkach medycznych. Posiada zdecydowanie więcej funkcji.
Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Jak wykonać badanie pulsoksymetrem?

Najlepiej zrobić to w pozycji siedzącej. Czujnik pulsoksymetru zakłada się zazwyczaj na palec u ręki. Niektóre rodzaje zakłada się na palec u nogi, płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek. W zależności od potrzeb używa się czujników jednorazowych oraz wielokrotnego użycia.

Pulsoksymetr: Cena

Jeszcze kilka dni temu ceny podstawowych pulsoksymetrów napalcowych wahały się w granicach 35-160 zł. Jednak w ostatnim czasie urządzenia te zdecydowanie podrożały. Ich ceny w internecie zaczynają się od 65 złotych. Można znaleźć tańsze egzemplarze, jednak czas oczekiwania na ich dostawę jest zdecydowanie dłuższy.

Dostępne są także urządzenia łączące w sobie ciśnieniomierz z pulsoksymetrem. Służą one do pomiaru ciśnienia rozkurczowego skurczowego, a także częstości uderzeń serca. Posiadają też funkcję badania arytmii serca. Są one zdecydowanie droższe. Kosztują około 600 złotych.

W przestrzeni publicznej od 10 października musimy zakrywać usta i nos. Można to zrobić nie tylko za pomocą maseczki, ale też zakładając przyłbice lub komin szal, lub inną część odzieży. Nie ma wyjątków, nawet gdy chcemy coś zjeść czy wypić na ulicy. Trudno też jest palaczom - nie mogą zdjąć maseczki, by zapalić.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Gdzie za brak maseczki można dostać mandat? Sprawdź, w jakic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski