Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt Szczepień na Międzynarodowych Tragach Poznańskich działa już rok. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonano ok. 325 tysięcy szczepień

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Wideo
od 16 lat
Dokładnie rok temu, 11 stycznia 2021 roku, o godzinie 13 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich został uruchomiony Punkt Szczepień Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego. Od tego czasu wykonano tam około 325 tysięcy szczepień.

Punkt Szczepień na MTP jest trzecim co do wielkości takim punktem w kraju. We wtorek, 11 stycznia, podsumowano rok jego funkcjonowania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonano tam około 325 tys. szczepień.

Czytaj też: 70 przypadków zakażenia wariantem Omikron odnotowano ostatniej doby w Poznaniu

– Rok to dużo i mało, ale w szczepieniach przeciw COVID-19 to taki okres czasu, w którym bardzo dużo się wydarzyło. Rok temu został otwarty punkt szczepień na MTP. Rok szczepień w całej Polsce to ponad 48,5 mln wykonanych szczepień. To ponad 21 mln zaszczepionych Polaków co najmniej dwoma dawkami

– powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

– W Wielkopolsce te liczby kształtują się na poziomach wysokich jak na warunki Polskie. To ponad 4,8 mln wykonanych szczepień, 1,8 mln Wielkopolan zaszczepionych co najmniej dwoma dawkami, a 700 tys. dawką przypominającą - dodaje.

W Wielkopolsce drugą dawką zaszczepionych jest 59,96 proc. mieszkańców, co daje drugie miejsce - tuż po Mazowszu - w kraju. Z kolei trzecią - 624 tys. (9 miejsce w kraju).

– Jeśli chodzi o szczepienia dzieci do 11. roku życia, to także jesteśmy na drugiej pozycji w kraju. Mamy taką tendencję, że osoby w wieku miedzy 20 a 30 do 40 lat szczepią się mniej

– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

Dodaje, że przykładną grupą są wielkopolscy seniorzy w wieku 70-80 lat, którzy zajmują pierwsze miejsce w skali kraju.

Prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podał, że w rankingu wyszczepienia studentów i doktorantów Państwowego Instytutu Badawczego, UM zajął trzecie miejsce wśród 400 uczelni.

Na same szczepienia NFZ w Wielkopolsce wydał już prawie 250 mln zł. To są tylko koszty podawania szczepienia, bez szczepionek, które punkty szczepień mają dostarczane.

Dr hab. med. Cofta, Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu, przypomniał rekordy, jakie padły w punkcie szczepień na MTP. Jeden z nich odnotowano 28 maja, kiedy zaszczepiono 4 598 osób.

Zobacz też:

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski