Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt Szczepień Powszechnych miał ruszyć w Poznaniu 19 kwietnia. Miasto jest gotowe, ale nie ma jeszcze decyzji

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Punkt szczepień na targach jest - na stadionie jeszcze musi poczekać
Punkt szczepień na targach jest - na stadionie jeszcze musi poczekać Grzegorz Dembinski
Od 19 kwietnia miał w Poznaniu być uruchomiony miejski Punkt Szczepień Powszechnych – przynajmniej takie były zapowiedzi, związane z deklaracją miasta do gotowości do otwarcia punktu. Na razie jednak poznaniacy nie będą od początku tygodnia ustawiać się w kolejkach przy stadionie na Bułgarskiej, za to Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że taki punkt otwarty będzie w Krotoszynie.

Miejski punkt szczepień przy stadionie miał według zapowiedzi Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta mieć zdolność szczepienia nawet siedmiu tysięcy ludzi w ciągu tygodnia. Na razie jednak nie zapadła decyzja o jego uruchomieniu. Ale w dalszym ciągu miasto jest gotowe do wykonania tego kroku.

- Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów planuje się przygotowanie nowych punktów szczepień powszechnych do 25.04. br. i rozpoczęcie szczepień po tym terminie – mówi Magdalena Pietrusik - Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Niemniej, do chwili obecnej nie otrzymaliśmy z ministerstwa informacji o możliwym realnym terminie rozpoczęcia szczepień w punkcie planowanym do uruchomienia na Stadionie Poznań.

Gdyby zapadła decyzja o uruchomieniu punktu, miałby on duże możliwości prowadzenia masowej akcji szczepień.

od 16 lat

Punkt szczepień miałby szczepić 7 tys. osób tygodniowo

- Planowany Punkt Szczepień Powszechnych w Poznaniu zakłada pracę siedem dni w tygodniu, w godzinach: 8.00-20.00, przyjmując, iż tygodniowo szczepionych będzie 7 tysięcy osób – wyjaśnia Magdalena Pietrusik – Adamska. - Na potrzeby kwalifikacji do szczepień oraz ich wykonania przygotowano 11 gabinetów, które będą dysponowane do realizacji poszczególnych czynności w zależności od bieżących potrzeb. Obsługę kwalifikacji oraz szczepień zapewni Szpital Miejski im. Franciszka Raszei, natomiast obsługę administracją (tj. rejestracja i zapisywanie na terminy szczepień) - Urząd Miasta Poznania.

Wsparcie organizacyjne na miejscu byłoby zadaniem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czy skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 powinny niepokoić? Eksperci wyjaśniają, że reakcji to normalne oznaki, że organizm buduje odporność. Takie działania niepożądane powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Które skutki uboczne są normalne, a które lepiej skonsultować z lekarzem? Sprawdź w galerii na kolejnych slajdach >>>>>>

Jeśli masz takie objawy, to znak, że szczepionka przeciwko C...

- Jesteśmy gotowi do uruchomienia Punktu, szpital może zapewnić odpowiednią kadrę lekarską, zapewnia lek.med. Eryk Matuszkiewicz, rzecznik Szpitala Miejskiego im. Fr. Raszei w Poznaniu.

- Pilotażowe punkty szczepień będą uruchamiane stopniowo, na przestrzeni kwietnia i maja – mówi Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. - Listę potencjalnych lokalizacji weryfikuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jako pierwszy otwarty będzie punkt w Krotoszynie.

NFZ bada lokalizacje punktów

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia faktycznie taką listę potencjalnych punktów otrzymał od samorządów, zbadał i przesłał już do ministerstwa. Wybrał około 70 takich miejsc, która mają potencjał do prowadzenia akcji szczepień masowych, są rozlokowane w powiatach i ich uruchomienie realnie wsparłoby pracę dotychczasowych punktów szczepień. W miastach powyżej 50 tys. mieszkańców takie punkty miałyby możliwość prowadzenia minimum 500 szczepień dziennie, a poniżej 50 tys. mieszkańców – minimum 200 szczepień dziennie. W powiecie poznańskim dotychczasowa baza punktów plus siedem projektowanych miałoby zapewnić zaszczepienie wszystkich mieszkańców w czasie 9 tygodni, zakładając, że tyle szczepionek dotarłoby do punktów.

Potrzebne pieniądze na punkt szczepień w Poznaniu

W przypadku potencjalnego Punktu Szczepień Powszechnych na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, trzeba jeszcze rozwiązać kwestię finansowania.

- Z informacji przekazanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika, iż miasto Poznań może ubiegać się o dodatkowe środki na przygotowanie punktu - w wysokości 5000 zł. Kwota ta nie jest w stanie zaspokoić organizacji takiego punktu, dlatego miasto liczy się z koniecznością pokrycia pozostałych wydatków – mówi Magdalena Pietrusik – Adamska.

Zobacz też: Zmieniamy Wielkopolskę: Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka na finiszu. W grudniu przyjmie pacjentów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski