Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pusty zbiornik na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim. Co się dzieje? Sprawdziliśmy. ZDJĘCIA, FILM

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Jacek Drost
Jacek Drost
Wideo
od 16 lat
W zbiorniku na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim od niedawna nie ma wody. Mieszkańcy i turyści, będąc pobliżu tego jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w Beskidach, zastanawiają się, co się stało, bo wiele osób kojarzy, że zawsze prawie po brzegi wypełniony był wodą. Sprawdziliśmy więc, co się dzieje...

Sławomir Hałat, kierownik Wydziału Ruchu w PGE EO S.A. Oddział Zespół Elektrowni Porąbka-Żar stwierdził, że nie dzieje się nic szczególnego. Po prostu trwa coroczny przegląd górnej szczelnej warstwy asfaltobetonowej zbiornika, dodatkowo w tym roku prowadzone jest usuwanie namułów, ponieważ w przyszłym roku zbiornik górny Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka-Żar zostanie poddany modernizacji.

- Przed tą modernizacją konieczne jest usunięcie namułów, które zebrały się od 1995 roku - wyjaśnił kierownik Hałat.

Woda została spuszczona do jeziora Międzybrodzkiego

Co ciekawe, żeby można było przystąpić do przeglądu oraz czyszczenia zbiornika, konieczne było spuszczenie 2 milionów metrów sześciennych wody do Jeziora Międzybrodzkiego.

Spuszczenie takiej ilości wody czterema pracującymi w kierunku generatorowym hydrozespołami elektrowni zajmuje około czterech godzin i sprawiło, że lustro wody w Jeziorze Międzybrodzkim podniosło się o około 50 centymetrów.

Kiedy zakończą się prace konserwatorskie w zbiorniku górnym elektrowni, zostanie on ponownie napełniony wodą, która będzie wtłoczona do niego za pomocą tych samych hydrozespołów, które będą pracowały w kierunku pompowym. Potrwa to także kilka godzin.

- Przegląd oraz czyszczenie zbiornika zakończy się pod koniec maja - podkreślił Sławomir Hałat.

Jedyna taka elektrownia w Polsce

Elektrownia Porąbka-Żar to druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedyna w kraju elektrownia podziemna mieszcząca się w Międzybrodziu Bialskim, w obrębie kaskady rzeki Soły. Pierwszy hydrozespół zsynchronizowano z siecią państwową 14 stycznia 1979 r. W marcu 1980 roku po raz pierwszy wszystkie hydrozespoły elektrowni pracowały w kierunku generatorowym z mocą znamionową 125 MW – elektrownia osiągnęła moc 500 MW. Właścicielem elektrowni jest PGE Energia Odnawialna S.A.

Jeśli chodzi o dane techniczne, to zbiornik górny usytuowany na szczycie góry Żar na wysokości 761 m n.p.m. jest budowlą sztuczną, bez dopływu naturalnego o pojemności całkowitej 2,2 mln m3 i pojemności energetycznej 1,98 mln m3. Ma kształt zbliżony do elipsy, której krótsza oś ma około 250 m, a dłuższa około 650 m. Powierzchnia zbiornika u korony wynosi 14 ha.

Średnia głębokość zbiornika wynosi 23 m. Dopuszczalne wahania lustra wody – pulsacja 20 m. Czas energetycznego rozładowania zbiornika przy pracy elektrowni pracującej z mocą 500 MW - 4 godz. Czas napełniania zbiornika przy pracy hydrozespołów w kierunku pompowym - 5,3 godziny.

Po 45 letnim okresie eksploatacji w roku 2024 Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar poddana zostanie kompleksowej modernizacji.

Warto widzieć, że elektrownia Porąbka-Żar jest udostępniona do zwiedzania.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera