Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Zielonka: Wkrótce Noc Kościołów Drewnianych

ROI
Wycieczki z przewodnikiem, film promocyjny o szlaku kościołów drewnianych, a do tego koncerty muzyki chrześcijańskiej. 18 maja Związek Międzygminny Puszcza Zielonka organizuje drugą edycję Nocy Kościołów Drewnianych. Tym razem dla zwiedzających udostępnione zostaną trzy świątynie: w Rejowcu, Węglewie oraz Łagiewnikach Kościelnych.

- W zeszłym roku zainteresowanie wśród mieszkańców było tak wielkie, że część osób aby wejść musiała najpierw czekać na swoją kolej przed kościołami - wspomina Roma Dukat z UMiG w Murowanej Goślinie. - To nie przeszkodziło jednak, by poczuć wyjątkowy klimat świątyń, a także m.in. posłuchać koncertów.


Czytaj także:
Atrakcje Puszczy Zielonki [ZDJĘCIA]

To nie wszystko, bo ważnym elementem nocy jest zwiedzanie kościołów. Co ważne, historia jest opowiadana przez regionalistów-pasjonatów, którzy nie szczędzą ciekawostek związanych z danym miejscem.

Tegoroczna NKD rozpocznie się punktualnie o godz. 17 biciem dzwonów we wszystkich świątyniach. Później, w zależności od
miejsca odbędą się koncerty. Wspólny mianownik dla całości będzie stanowić projekcja filmu o Szlaku Kościołów Drewnianych.

W Rejowcu o godz. 18 odbędzie się koncert Tomasza Kamińskiego, który przez 15 lat był związany z Nocną Zmianą Bluesa. Grał również z zespołami: "Dżem" i "Zdrowa Woda".

O godz. 20 w Łagiewnikach Kościelnych koncert zagra Magda Anioł, która od wielu lat jest związana z polską sceną chrześcijańską.

Z kolei o godz. 22 w Węglewie wystąpi zespół Mate.O. Piosenki Mateusza Otremby śpiewane są w kościołach i na licznych festiwalach muzyki chrześcijańskiej. Artysta występuje także jako solista z chórem Trzecia Godzina Dnia.

- W tym roku udostępniamy do zwiedzania trzy kościoły. Na tym jednak nie koniec, bo w następnych latach w ramach kolejnych cykli NKD będzie możliwość by zwiedzić je wszystkie - zapowiada Roma Dukat.

Bo udostępnione w tym roku świątynie to zaledwie część tego, co można spotkać na biegnącym przez Puszczę Zielonkę szlaku kościołów drewnianych. W sumie znajduje się tam dwanaście, wiejskich, drewnianych kościółków, z których każdy ma swoją historię. Niemal wszystkie parafie powstały w średniowieczu, z fundacji rycerskich, książęcych, bądź duchownych. Obecne budynki wzniesiono w przedziale od XVI do XIX.

Co dzisiaj można w nich znaleźć? W niemal w każdej świątyni znajdują się m.in. dzieła sztuki pochodzące z różnych epok - od gotyku, po czasy współczesne.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski