Pyra czwartą drużyną w Polsce. Młodzi koszykarze byli blisko sprawienia sensacji i zdobycia brązowego medalu MP do lat 15

Tak prezentuje się czwarta drużyna w Polsce w kategorii do lat 15, czyli MKK Pyra Poznań Archiwum Pyry Poznań
Zespół MKK Pyra Poznań U-15 w gronie najlepszych zespołów w Polsce. Podopieczni trenera Romana Jańczyka, podczas finałowego turnieju w Skierniewicach zajęli 4. miejsce. To miła niespodzianka, ponieważ wyeliminowali po drodze wiele znaczących w kraju koszykarskich akademii.

Dużym osiągnięciem zespołu Romana Jańczyka był już sam awans do grona ośmiu najlepszych drużyn w Polsce. W turnieju półfinałowym Pyra wyeliminowała jednego z kandydatów do medalu, MKS Pruszków.

W finałowych zmaganiach, młodzi koszykarze Pyry, chociaż nie byli wymieniani w gronie faworytów, to sprawili kolejne niespodzianki. W fazie grupowej pokonali AZS UJK Kielce 108:97 oraz po dogrywce Akademię Koszykówki 7 Sopot (122:116). To oznaczało awans do strefy medalowej. W walce o wielki finał Pyra uległa Akademii Koszykówki Komorów 60:94, a w meczu o brązowy medal, po niezwykle zaciętym spotkaniu przegrała z AZS-em UW-MBA Warszawa 74:84.

MVP drużyny został Mikołaj Mataczyński, a do najlepszej piątki Mistrzostw Polski U-15 wybrano Ksawerego Łągwę. Warto podkreślić, że aż dziewięciu zawodników zespołu Romana Jańczyka, to wychowankowie Pyry Poznań, a trzech (Milan Stroiński, Alan Chojnacki i Miłosz Adamski) gra w młodszych rocznikach.

Skład zespołu Pyry: Alex Pampuch, Ksawery Łągwa, Franciszek Jędrzejczyk, Mikołaj Mataczyński, Jakub Roszak, Milan Stroiński, Jan Błoch, Alan Chojnacki, Jan Baranowski, Miłosz Adamski, Wojciech Piechocki, Kacper Żytkiewicz.

Mistrzem Polski U-15 została Akademia Koszykówki Komorów, wicemistrzem WKK Wrocław. Poza strefą medalową znalazły się znane ze szkolenia koszykarskiej młodzieży: GAK Gdynia, Akademia Koszykówki 7 Sopot, MKS Ósemka Skierniewice oraz Śląsk Wrocław, Spójnia Stargard czy TKM Włocławek.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0