sportowy24
  PZPN chce inspirować trenerów i zachęca kluby do stawiania...

  PZPN chce inspirować trenerów i zachęca kluby do stawiania na wychowanków

  Tomasz Biliński (aip)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zbigniew Boniek

  Zbigniew Boniek ©BARTEK SYTA / POLSKA PRESS

  Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował dwie inicjatywy - Narodowego Modelu Gry i Pro Junior System. Pierwszy ma być inspiracją i wskazówką dla trenerów, jak szkolić młodych piłkarzy. Drugi ma nagradzać kluby, które będą stawiały na młodzieżowców i wychowanków.
  Zbigniew Boniek

  Zbigniew Boniek ©BARTEK SYTA / POLSKA PRESS

  Narodowy Model Gry to zbiór ujednoliconych zasad, w jaki sposób pracować z młodymi piłkarzami. Dtyczy szkolenia, oranizacji systemu gry, treningów i innych wskazówek dla trenerów. Podręcznik został opracowany przez Departament Szkolenia PZPN, Komisję Techniczną oraz Komisję Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego. Przy opracowaniu współpracowały też akademie wychowania fizycznego. Polska federacja nie chce, by Narodowy Model Gry był przymusowy. Będzie on dostępny dla wszystkich i każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł z niego korzystać.

  Z kolei Pro Junior System to program, których ma zachęcić, by kluby Ekstraklasy, I i II ligi stawiały na szkolenie i stawianie na młodzieżowców i wychowanków. Według niego kluby będą otrzymywać punkty, które będą przyznawane za liczbę meczów i minut rozegranych przez wspomniane grupy piłkarzy. Ci, którzy zgromadzą najwięcej punktów w danej lidze, otrzymają nagrody finansowe.

  - Warunek jest tylko taki, że piłkarz musi rozegrać przynajmniej 270 minut oraz pięć meczów. Kluby, które zostaną zdegradowane z danej ligi, nie będą uwzględniane przy wynagrodzeniach - zaznaczył prezes PZPN Zbigniew Boniek.

  PZPN rocznie będzie przeznaczać na ten cel 10 mln złotych. W Ekstraklasie to 3 mln zł, które zostaną podzielone na trzy drużyny (1. miejsce - 1,4 mln zł, 2. - 1 mln zł 3. - 600 tys. zł). W I i II lidze zostanie nagrodzone po pięć zespołów (I liga: 1. miejsce - 1,3 mln zł, 2. - 1,1 mln zł, 3. - 900 tys. zł, 4. - 700 tys. zł, 5. - 500 tys. zł; II liga - 1. - 750 tys. zł, 2. - 625 tys. zł, 3. - 500 tys. zł, 4. - 375 tys. zł, 5. - 250 tys. zł).

  Konferencja odbyła się w hotelu Sheraton w Warszawie. Oprócz Bońka wzięli w niej udział m.in. wiceprezes związku Roman Kosecki, trener reprezentacji Polski do lat 21 Marcin Dorna, który jest koordynatorem projektu Narodowego Modelu Gry. Ponadto obecni byli byli selekcjonerzy Jacek Gmoch czy Antoni Piechniczek.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Najnowsze tweety