Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Języka Polskiego analizowała treść pasków TVP. Wyniki są pasjonujące - mówi prof. T. Zgółka

Magdalena Baranowska-Szczepańska
Profesor Tadeusz Zgółka, językoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Prezydium Rady Języka Polskiego
Profesor Tadeusz Zgółka, językoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Prezydium Rady Języka Polskiego Waldemar Wylegalski
Rada Języka Polskiego przeanalizowała ponad 300 „pasków” pokazanych w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP. - Takie raporty mamy obowiązek przedstawiać Senatowi Rzeczpospolitej jako opracowania, ongiś nazywane nawet dostojnie orędziami, co dwa lata. Obecne badania dotyczą zatem lat 2017–2018 - mówi profesor Tadeusz Zgółka, językoznawca z poznańskiego UAM-u, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego. - Wyniki są pasjonujące!

Trzyosobowy zespół badaczy języka polityki (w składzie Katarzyna Kłosińska, Rafał Zimny i Przemysław Żukiewicz) zajął się tzw. paskami, które pojawiają się w programach informacyjnych. Paski poddane oglądowi pochodzą z głównego wydania Wiadomości emitowanych o 19.30 w TVP 1.

- Wyniki są pasjonujące i tylko częściowo zgodne z potocznymi opiniami na temat pasków - wyjaśnia prof. Tadeusz Zgółka.

Naukowcy ocenili m.in., że tylko 30 procent informacji pojawiających się na paskach nie zawiera elementów językowych zależnych od autora. A to oznacza to, że pozostała część zapowiedzi materiałów była skonstruowana tak, by wpływała na opinię odbiorcy komunikatu, a nie powstała z myślą o dostarczeniu odbiorcy obiektywnego powiadomienia o danym zdarzeniu.

Ponadto profesorowie uznali, że komunikaty spełniają trzy główne funkcje: perswazyjną - taka, która wpływa na odbiorcę, magiczną - taka, która kreuje rzeczywistość i ekspresywną - taka, która wyraża emocje i oceny.

Wcześniej Rada Języka Polskiego oceniała między innymi język stron internetowych placówek podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych, obecność języka polskiego w publicznych szkołach wyższych, język dokumentów krążących w obiegu konsumenckim (ulotek dołączanych do leków i kosmetyków, instrukcji, umów telekomunikacyjnych) itp.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski