Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta w Poznaniu jednogłośnie przyjęła projekt stanowiska ws. upamiętnienia 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego

OPRAC.:
Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
IPN/UMP
Miejscy radni podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, 7 grudnia, przyjęli jednogłośnie stanowisko w sprawie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

O podjęciu projektu stanowiska przez poznańskich radnych poinformowała na swoim koncie Klaudia Strzelecka z Prawa i Sprawiedliwości.

- Dziś podczas sesji Rady Miasta Poznania jednogłośnie przejęliśmy stanowisko w sprawie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które mogłam przedstawić. Cieszę się, że chociaż w tej sprawie udało się dojść do ponad partyjnego konsensusu. Tak aby pamięć o ofiarach komunizmu mogła przetrwać

- informuje Klaudia Strzelecka.

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Treść stanowiska:

"W stanowisku przypomina się, że 13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast i wsi wyjechały czołgi, a komunistyczne władze PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Działania te wymierzone były przeciwko milionom obywatelek i obywateli domagających się wolności i demokracji.

W wyniku decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, śmierć poniosły dziesiątki osób, tysiące aresztowano i internowano. Nie tylko bohaterscy górnicy z kopalni Wujek, ale także poznaniacy to śmiertelne ofiary dramatu stanu wojennego.

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Rada Miasta Poznania składa hołd wszystkim ofiarom systemu komunistycznego, a w szczególności okresu stanu wojennego, a także wyrazy uznania ówczesnym działaczkom i działaczom Solidarności i innych organizacji społecznych, którzy mimo prześladowań nie ustali w walce o wolność.

Jednocześnie Rada Miasta potępia - nigdy sprawiedliwie nie osądzone -osoby odpowiedzialne za podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz osoby służące w formacjach: MO, ZOMO, SB i ORMO, biorących udział w prześladowaniach Polek i Polaków upominających się o wolną i niepodległą Polskę."

Czytaj też:

Na zdjęciu: wyburzanie kamienic przy ul. 27 Grudnia.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Tak wyglądał Poznań w PRL. Oto 50 wyjątkowych zdjęć. Zakręci...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski