Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radio nie chce orkiestry "Amadeus" Agnieszki Duczmal

Tomasz Cylka
Bez rządowej dotacji Polskie Radio nie chce już „Amadeusa”
Bez rządowej dotacji Polskie Radio nie chce już „Amadeusa” Grzegorz Dembiński
Los poznańskiej Orkiestry Kameralnej "Amadeus" jest zagrożony. Polskie Radio nie ma pieniędzy na finansowanie swoich trzech orkiestr i chóru. Chętnie więc by się ich pozbyło. Władze apelują do rządu o pomoc, ale Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przerzuca odpowiedzialność na marszałka województwa. Jaka jest przyszłość orkiestry, która otrzymuje koncertowe zaproszenia ze wszystkich kontynentów?

Polskie Radio SA w przyszłorocznym budżecie ma 30-milionową dziurę. Dlatego nowe władze proszą rząd o dodatkowe pieniądze.
- Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna. Zmuszeni jesteśmy podjąć działania, których celem są już nie tylko oszczędności i zapewnienie stabilności ekonomicznej, ale zmiana podejścia do misji - tłumaczy Jarosław Hasiński, od tygodnia prezes Polskiego Radia, a w przeszłości między innymi dyrektor poznańskiego ośrodka TVP.

Jego zdaniem najbardziej zagrożone jest istnienie dwóch programów - Dwójki i Trójki. Stąd też pomysł, jakim jest wyłączenie ze struktur Polskiego Radia znanych na całym świecie jednostek artystycznych. W tym gronie znajduje się właśnie poznański "Amadeus". Czy Polskie Radio może lekką ręką pozbyć się tych instytucji?
- Akty normatywne nie przewidują finansowania przez media publiczne jednostek artystycznych, jakimi są orkiestry i chór. Także statut Polskiego Radia nie zobowiązuje nas do ich utrzymywania - odpowiada Jarosław Hasiński. - Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby przyznanie nam przez rząd dotacji z budżetu państwa na cele pozastatutowe. Liczymy na wsparcie i pomoc ze strony Rady Ministrów - podsumowuje prezes.

Jeśli jednak rząd dotacji nie przyzna, a na to się zanosi, to alternatywnym scenariuszem jest przejęcie orkiestr i chóru przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort nie odpowiedział nam wczoraj szczegółowo, czy jest to realne rozwiązanie. Ale już wcześniej Iwona Radziszewska, rzecznik ministra Bogdana Zdrojewskiego, zapowiadała, że w przypadku radiowych orkiestr jest możliwe tylko przejęcie ich przez marszałków.

- Już teraz wspieramy orkiestrę finansowo przy konkretnych przedsięwzięciach artystycznych. Jednak jej stałe finansowanie to bardziej złożony problem - podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Każdy boryka się z kryzysem gospodarczym, a znalezienie w budżecie województwa dodatkowego miliona złotych to nie jest łatwe zadanie. Ale jeśli "Amadeus" znajdzie się w krytycznej sytuacji, to na pewno będziemy szukać jakiegoś rozwiązania.
Już w 2007 roku Krzyszof Czabański, poprzedni prezes Polskiego Radia, prowadził z Urzędem Marszałkowskim korespondencję w tej sprawie.
- Już wtedy deklarowałem, że w miarę możliwości będziemy orkiestrę wspierać. Nie ukrywam też, że rozmawiałem wstępnie z prezydentem Ryszardem Grobelnym. Myślę, że wspólne finansowanie samorządów z udziałem Ministerstwa Kultury to mogłoby być jakieś rozwiązanie, gdyby Polskie Radio się zupełnie wycofało - podsumowuje marszałek.

Jego zdaniem Wielkopolanie nie mogą dopuścić do sytuacji, że tak zasłużona orkiestra nie będzie miała swojego mecenasa.
Agnieszka Duczmal nie chciała komentować sprawy. W kwestiach finansowych może się wypowiadać jedynie prezes Polskiego Radia.

Wizytówka Poznania i regionu

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" istnieje od 1968 roku.

Od początku kieruje nią Agnieszka Duczmal. Początkowo orkiestra działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. W 1977 roku została etatowym zespołem Polskiego Radia i Telewizji. Do 2008 roku nagrała dla ponad 9 tys. minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i dała setki koncertów na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski