Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radiowóz zastawił przejście dla pieszych. Policja: - Funkcjonariusze mieli prawo tam stać

SAGA
Zdjęcia radiowozów, które przesłał do redakcji czytelnik
Zdjęcia radiowozów, które przesłał do redakcji czytelnik Czytelnik
Jeden radiowóz stanął tak, że niemal zastawił przejście dla pieszych. Inny zaparkował na chodniku koło przystanku blokując bramę. Policja: - Funkcjonariusze mieli prawo stać w tych miejscach.

Zdjęcia policyjnych radiowozów przysłał nam Czytelnik. Oba oznakowane samochody sfotografował w kwietniu, jeden w miejscowości Lubinia Mała, drugi - w Kijowcu.

- Moim zdaniem policjanci nie stosowali się do przepisów ruchu drogowego podczas pełnienia służby. A chodziło o pomiar prędkości - napisał Czytelnik.

Na jednej z fotografii widać, jak radiowóz zastawił sporą część przejścia dla pieszych i fragment chodnika. Na drugim zdjęciu policyjny pojazd zastawia część bramy wjazdowej (niedaleko przystanku). Policja jednak problemu nie widzi.

- Patrol z komendy w Jarocinie patrolując trasę W443 w miejscowości Lubinia Mała stwierdził przekroczenie dopuszczalnej w terenie zabudowanym prędkości przez kierującego fiatem ducato. Policjanci podjęli czynności zmierzające do jego zatrzymania. Ponieważ zdarzenie miało miejsce w rejonie skrzyżowania dróg, policjant po zatrzymaniu kontrolowanego pojazdu, przestawił radiowóz na pobocze, zajmując część kończącego się w tym miejscu chodnika - mówi Ewa Ochocka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Kierujący radiowozem funkcjonariusz pozostawiając pojazd włączył niebieskie sygnały świetlne, które wyłączył po zakończeniu kontroli, przygotowując się do opuszczenia chodnika. Rozporządzenia MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego dopuszcza zatrzymanie pojazdu na jezdni lub poboczu, w miejscu gdzie jest to zabronione. Wówczas kierujący pojazdem policyjnym przed przystąpieniem do kontroli włącza niebieskie światło błyskowe.

W tym przypadku - jak mówi Ewa Ochocka - miejsce zatrzymania radiowozu "było podyktowane koniecznością natychmiastowej reakcji na przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym". A jak policja tłumaczy blokowanie chodnika i bramy przy przystanku w miejscowości Kijowiec?

- Brama, przy której policjanci zaparkowali swój pojazd jest nieużywana, gdyż do siedziby OSP prowadzi druga brama, znajdująca się po drugiej stronie przystanku. Za wyborem akurat tego miejsca do prowadzenia kontroli prędkości przemawiał fakt, iż w tym rejonie często dochodzi do wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Jest to miejsce, w którym kontrola może być prowadzona w sposób zapewniający bezpieczeństwo zarówno policjantom, jak i osobom kontrolowanym - przekonuje Ewa Ochocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski