Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Województwa apelują do rządu w sprawie niebezpiecznych odpadów

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Radni apelują w sprawie odpadów
Radni apelują w sprawie odpadów Marta Danielewicz
Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie konieczności wprowadzenia regulacji prawnych, które będą skutecznie przeciwdziałać składowaniu i magazynu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Swoje stanowisko skierował do rządu.

Przypomnijmy: w ostatnim czasie w powiecie konińskim z dwóch żwirowisk wydobyto z ziemi ponad 700 beczek z substancjami niewiadomego pochodzenia, w tym ropopochodnymi i niebezpiecznymi. To tylko jedne z wielu w Wielkopolsce nielegalnych składowisk takich substancji. W samym Poznaniu, w magazynie przy ul. św. Michała wciąż są substancje niebezpieczne, które od lat pozostawione są tam wbrew obowiązującym przepisom prawa, stwarzając zagrożenie dla życia ludzkiego i środowiska. Te ostatnie wydarzenia spowodowały, że Sejmik Województwa Wielkopolskiego zainteresował się problemem.

- Mając na uwadze dbałość o zdrowie i życie mieszkańców Wielkopolski, Sejmik Województwa Wielkopolskiego wyraża stanowisko o konieczności podjęcia prac legislacyjnych w celu wprowadzenia do polskiego porządku prawnego regulacji mających na celu przeciwdziałanie składowaniu i magazynowaniu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych – informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Sejmik uważa, że z jednej strony istnieje potrzeba oddziaływania, czy to w formie prewencji, czy też w drodze represji (już po dokonaniu działania niezgodnego z prawem), z drugiej zaś jest zdania, że konieczne jest wyposażenie organów ochrony środowiska w instrumenty pozwalające na skuteczniejszą kontrolę prowadzonej działalności i egzekwowanie ustawowych obowiązków.

Ponadto radni województwa chcą wprowadzenia nowych administracyjnych kar pieniężnych oraz przepisów karnych dotyczących wykroczeń.

- Skuteczne „uszczelnienie” systemu gospodarowania odpadami wymaga oczywiście zapewnienia dodatkowych środków finansowych na stworzenie nowych etatów w służbach ochrony środowiska, a także na doposażenie tychże służb w niezbędne środki techniczne – dodaje Anna Parzyńska-Paschke.

Zobacz też: Pół tysiąca beczek z odpadami

Powyższe stanowisko zostanie przekazane Prezesowi Rady Ministrów RP oraz Marszałkowi Sejmu RP.
W 2015 roku, po nagłośnieniu przez „Głos Wielkopolski” afery toksycznej i ujawnieniu nielegalnego składowiska przy ul. św. Michała z podobnymi propozycjami zmian wyszedł też prezydent miasta – Jacek Jaśkowiak. Wysłał do Ministerstwa Środowiska listy z prośbą o zmianę obowiązującej ustawy. Zarówno do rządu PO, jak i PiS.

- Chodzi przede wszystkim o to, by właściciel terenu był współodpowiedzialny za to, co i w jaki sposób jest magazynowane na jego posesji. Prawo powinno też brać pod uwagę, że ten, kto wytwarza odpady, powinien być zwolniony z odpowiedzialności za nie dopiero w momencie, kiedy faktycznie odpad zostanie unieszkodliwiony - tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

Do dziś nie dostał odpowiedzi na swoje pismo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski