Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni za upamiętnieniem dowódców Powstania Wielkopolskiego

BOK
Pomnik dowódców powstania w formie miałby przypominać istniejący pomnik Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi
Pomnik dowódców powstania w formie miałby przypominać istniejący pomnik Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi Adrian Wykrota
Poznańscy radni opowiedzieli się za ideą upamiętnienia dowódców Powstania Wielkopolskiego. Sprawą otwartą pozostaje, jaka będzie forma pomnika i jego lokalizacja.

O wzniesienie pomnika upamiętniającego dowódców Powstania Wielkopolskiego wystąpiło Stowarzyszenie „Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Wielkopolski”. Wnioskodawcy chcą , aby powstał on przy Al. Marcinkowskiego na wysokości Muzeum Narodowego i pl. Wolności.

Wniosek negatywnie zaopiniował zespół do spraw wznoszenia pomników, prezydent i komisja polityki przestrzennej.

- Nie widzę przeszkody, aby oprócz Pomnika Powstańców Wielkopolskich powstał osobny pomnik dowódców powstania – mówi Przemysław Alexandrowicz, radny PiS. I dodaje: - Nigdy nie popierałem formy ani lokalizacji pomnika, proponowanych przez wnioskodawców. Dla mnie ciekawą lokalizacją byłoby wejście do planowanego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Prof. Antoni Szczuciński, radny Lewicy uważa, że jest to sensowna propozycja. Jego zdaniem, powstanie pomnika dowódców przed 100-letnią rocznicą Powstania Wielkopolskiego jest niemożliwe. - Ale do tego czasu trzeba przeprowadzić remont pomnika Powstańców Wielkopolskich. Przy tej okazji, o ile będzie to zgodne z prawami autorskimi, można zamontować na tym pomniku tablice z płaskorzeźbami dowódców powstania – mówi prof. A. Szczuciński.

Z kolei Grzegorz Ganowicz z PO, przewodniczący Rady Miasta poddaje pod rozwagę oddzielne upamiętnienie dowódców generałów Józefa Dowbora-Muśnickiego i Stanisława Taczaka z uwzględnieniem ich bogatych biografii, które nie ograniczyły się jedynie do dowodzenia Powstaniem Wielkopolskim.

Racowisko kibiców Lecha Pozna ku czci powstańców

Źródło: gloswielkopolski.pl / x-news

- Idea upamiętnienia dowódców powstania jest słuszna – zaznacza G. Ganowicz. I przyznaje, że ma wątpliwości co do mnożenia miejsc pamięci od czego nie przybywa patriotyzmu. Jego zdaniem, upamiętniać zasłużone osoby można e różny sposób, nie tylko stawiając im pomniki, ale na przykład stworzenie fundacji czy funduszu stypendialnego. G. Ganowicz przypomina, że generałowie Józef Dowbor-Muśnicki i Stanisław Taczak mają swoje ulice e Poznaniu, tablice, które ich upamiętniają, a także pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski