Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni ze Szczytnik przeciwko "ideologii LGDP i gender". Urząd wojewódzki: Uchwała nie podlega ocenie

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Radni gminy Szczytniki w maju przyjęli uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec "deklaracji LGDP i gender". Ich stanowisko zostało dostrzeżone jednak dopiero pod koniec stycznia 2020 przez poznańską grupę Stonewall.
Radni gminy Szczytniki w maju przyjęli uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec "deklaracji LGDP i gender". Ich stanowisko zostało dostrzeżone jednak dopiero pod koniec stycznia 2020 przez poznańską grupę Stonewall. Grzegorz Dembiński
Radni Gminy Szczytniki w maju przyjęli uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec "deklaracji LGDP i gender". Zdaniem Grupy Stonewall radni taką uchwałą daje przyzwolenie mieszkańcom na zachowania homofobiczne. Dlaczego wojewoda wielkopolski nie unieważnił dokumentu?

Radni gminy Szczytniki w maju przyjęli uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec "deklaracji LGDP i gender". Ich stanowisko zostało dostrzeżone jednak dopiero pod koniec stycznia 2020 przez poznańską grupę Stonewall. Wszystko ze względu na przekręcenie skrótu. Samorządowcom chodziło oczywiście o LGBT, o czym można przekonać się czytając treść uchwały.

- Wydajemy stanowisko sprzeciwiające się szerzeniu ideologii LGBT i gender w naszej wspólnocie samorządowej, w gminnych placówkach oświatowych i życiu społecznym. Ideologia LGBT i gender podważają autorytet rodziny, szkoły oraz kwestionują prawo naturalne - napisali w stanowisku.

Czytaj też:Radni ze Szczytnik przyjęli deklarację sprzeciwu wobec... "ideologii LGDP i gender". Czy wiedzieli za czym głosują?

Radni zaapelowali też do innych jednostek samorządu terytorialnego, a zwłaszcza szkół o uwzględnienie tego stanowiska. Grupa Stonewall podkreśla, że podobne uchwały dają przyzwolenie na zachowania homofobiczne. Dlaczego zatem wojewoda wielkopolski nie unieważnił przyjętego przez radnych stanowiska?

- W związku z podjęciem przez Radę Gminy Szczytniki w dniu 9 maja 2019 r. stanowiska w sprawie sprzeciwu wobec ideologii LGBT i gender zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym nadzór wojewody nad działalnością gminną sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem. Ocenie pod względem zgodności z prawem podlegają tylko akty prawne rady gminy, które zawierają rozstrzygnięcia określonego problemu, rodzące określone skutki prawne, w tym również skutki normotwórcze. Omawiane stanowisko Rady Gminy Szczytniki nie wywołuje skutków prawnych - tłumaczy Anna Czuchra z urzędu wojewódzkiego.

Zobacz też:

W Poznaniu odbyły się pierwsze w Polsce wybory Miss Lesbijek. 9 sierpnia podczas Gali Finałowej Miss Lesbian Poland 2019 w klubie Punto Punto zmierzyło się 10 kandydatek. Zwyciężyła Julia Kiyomi Świergiel.Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Wybrano Miss Lesbian Poland. To pierwsze wybory miss...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski