MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radny PiS protestuje przeciwko reżyserowi “Klątwy”

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
27.06.2016 poznan aw radny przemyslaw alexandrowicz dziedziniec um. glos wielkopolski. fot. adrian wykrota/polska press
27.06.2016 poznan aw radny przemyslaw alexandrowicz dziedziniec um. glos wielkopolski. fot. adrian wykrota/polska press Adrian Wykrota
Przemysław Alexandrowicz, radny PiS nie godzi się, by reżyser "Klątwy" był kuratorem Festiwalu Malta. - Dlaczego nie widzimy wspólnie rażącej niestosowności w powierzeniu takiej osobie roli kuratora poznańskiego Festiwalu Malta? - pyta radny PiS zaskoczony biernością Rady Miasta.

– Co takiego stało się z naszą miejską społecznością, że dziś nie protestujemy wspólnie przeciwko swoistemu uhonorowaniu wątpliwej sławy reżysera, którego kluczowym osiągnięciem jest bluźniercze dla chrześcijan i hańbiące pamięć świętego Jana Pawła II przedstawienie? – pytał na sesji Przemysław Alexandrowicz, radny PiS. – Dlaczego nie widzimy wspólnie rażącej niestosowności w powierzeniu takiej osobie roli kuratora poznańskiego Festiwalu Malta? Gdzie wobec tego nasza elementarna przyzwoitość?

P. Alexandrowicz przypomniał uchwałę, którą Rada Miasta przyjęła w listopadzie 1997 r. oraz stanowisko z 2005 r. Uchwała dotyczyła nadania polskiemu papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Delegacja miasta pojechała do Watykanu, aby wręczyć to wyróżnienie Janowi Pawłowi II. Natomiast 12 lat temu, trzy dni po śmierci papieża, została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której przyjęto stanowisko w sprawie śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Zdaniem P. Alexandrowicza, radni powinni uszanować wcześniejsze decyzje i zgodnie z ich duchem domagać się od organizatorów Festiwalu Malta, by Oliver Frlijić stracił funkcję kuratora. Radny PiS uważa, że bierność w tej sprawie jest niegodna ludzi prawnych. Urąga to pamięci Honorowego Obywatela Miasta Poznania i rani uczucia wielu mieszkańców. – A na to nie możemy się zgodzić – twierdzi P. Alexandrowicz.

Środowiska katolickie protestują przeciwko spektaklowi „Klątwa”, który wyreżyserował O. Frlijić w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jak poinformował „Głos” w piątkowym wydaniu, minister kultury zapowiedział, że nie da w tym roku dotacji na poznański festiwal, jeśli kuratorem będzie Frlijić. Fundacja Malta zgodnie z umową z 2016 r. ma przez trzy lata dostawać 300 tys. zł rocznie z ministerstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski