Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jajnika: diagnoza, leczenie i życie z chorobą. Opowiadały o tym uczestniczki debaty „Znaleźć odwagę”

RED
pixabay.com
Rak jajnika jest groźnym nowotworem kobiecym, wykrywanym najczęściej w bardzo zaawansowanym stadium. Do tego, że można z nim wygrać i mieć nadzieję przekonywały kobiety, które żyją z tą chorobą od lat.

Rak jajnika: groźny nowotwór z którym można żyć

- Jeżeli odwagą jest pokonywanie strachu, to ja chyba jestem odważna, bo panicznie bałam się chemioterapii, a poszłam na nią – mówiła Katarzyna Kobza, która żyje z rakiem jajnika 8 lat, podczas debaty „Znaleźć Odwagę”, odbywającej się w ramach kampanii edukacyjnej, prowadzonej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Niebieski Motyl.

Rak zabija coraz więcej Polaków

od 16 lat

W spotkaniu udział wzięli dr. hab. n. med. Radosław Mądry, Kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, dr. hab. n. med. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz bohaterki i autorki książki „Jak motyl. Odczarować mity”, przedstawiającej życie chorych na raka jajnika kobiet.

Jak przyznaje Katarzyna Kobza, cały czas nie dowierzała, że mogła spotkać ją choroba. Pomogłoby jej gdyby ktoś wtedy powiedział „Nie bój się”, dlatego sama teraz zostawia teraz książkę w wielu miejscach w szpitalu, tak aby pomóc innym kobietom i dać nadzieję.

Podczas debaty podkreślano, że najważniejsza jest szybka diagnoza i trafienie na leczenie do właściwych ośrodków. Często rak jajnika objawia się dolegliwościami gastrycznymi i bólami brzucha, jednak gdy leczenie w tym kierunku nie skutkuje, należy udać się do ginekologa-onkologa.

Rak jajnika najczęściej występuje w wieku przed i po menopauzą, ale może też pojawić się w młodym wieku. Barbara Górska, jedna z bohaterek książki zachorowała, gdy miała 26 lat.

- Nie wiedziałam, gdzie się zwrócić – mówi.

Dookoła spotykała się z niezrozumieniem, dlatego chciała pomóc innym kobietom i założyła Stowarzyszenie Niebieski Motyl, którego jest prezeską. To tu chore mogą uzyskać pomoc psychologa, zostać skierowane do właściwych specjalistów i wspierać się wzajemnie.

Żyć z rakiem jajnika

- Skrzydła podcina wyrok, że zostały 3 mies. życia, ale trzeba stanąć do walki i mieć nadzieję – mówiła Edyta Kruk, bohaterka książki.

Bo pomimo że rak jajnika jest groźnym nowotworem kobiecym, wykrywanym najczęściej w bardzo zaawansowanym stadium, to można z nim wygrać i żyć.

- Moje życie zawodowe pokazało, że życie jest zaskakujące, a zdolności organizmu do wychodzenia z kryzysowych sytuacji są niesamowite - mówił prof. Radosław Mądry

- Z pacjentkami, które żegnały się z życiem teraz widzę się już 10. czy 15. rok. Dzięki ich determinacji wygrały z chorobą; tak jak jedni żyją z nadciśnieniem, inni żyją z rakiem – mówił prof. Mariusz Bidziński

W Polsce wciąż wyniki leczenia raka jajnika są gorsze niż w innych krajach europejskich. Stąd konieczność pilnych zmian w systemie ochrony zdrowia, takich aby pacjentki szybko trafiały do wyspecjalizowanych ośrodków z doświadczonymi chirurgami i żeby miały dostęp do najnowszych terapii odsuwających kolejne wznowy. Należy też podnieść świadomość społeczną na temat konieczności regularnych, profilaktycznych badań ginekologicznych, i tym samym stawiania wczesnej diagnozy i wdrażania nowoczesnych terapii w leczeniu raka jajnika w Polsce.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem medialnym Głosu Wielkopolskiego.

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski