Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak płuc nie daje objawów, a działać trzeba jak najszybciej. Trwa Tydzień Świadomości Raka Płuc

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Aż 90 procent chorych na raka płuc stanowią osoby uzależnione od palenia papierosów
Aż 90 procent chorych na raka płuc stanowią osoby uzależnione od palenia papierosów 123RF
Diagnozowany u 21 tys. osób rocznie. Stanowi przyczynę zgonów u 23 tys. osób w ciągu roku. Ponadto rokuje źle, bo przeżycia 5-letnie wynoszą zaledwie 14 proc. Rak płuc to śmiertelne zagrożenie.

Rak płuca w Wielkopolsce stanowi drugą przyczynę zachorowań i pierwszą przyczynę zgonów u mężczyzn. U kobiet jest on trzecią przyczyną zachorowań i również pierwszą przyczyną zgonów.

- Wielkopolska na tle innych województw zajmuje szóste miejsce pod względem zachorowalności. Niepokojące jest natomiast to, że pod względem umieralności mężczyźni z Wielkopolski zajmują drugą pozycję, a jeśli chodzi o kobiety - jest to pozycja siódma - wyjaśnia kierownik Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii dr n. med. Agnieszka Dyzman-Sroka.

90 proc. chorych na raka płuc to palacze

O tym, jak poważną chorobą jest rak płuc i jak się przed nim chronić przypominają lekarze z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii. W poniedziałek wspólnie zainaugurowali Tydzień Świadomości Raka Płuc, będący częścią kampanii „Pogoń Raka! Skojarz Fakty!”.

Rak płuc dotyka głównie osoby palące papierosy. Stanowią oni aż 90 proc. chorych na ten nowotwór. Jednak, jak podkreślają specjaliści, może on dotknąć także osoby, które nie są uzależnione od palenia. W tych zaledwie 10 proc. przypadków znaczenie mają geny - czyli czy w rodzinie już pojawiła się ta choroba, a także fakt czy ktoś z bliskich osób jest osobą palącą.

To jednak nie wszystko. Jak się okazuje sprawy nie ułatwia też stan środowiska.

- Jako Wielkopolanka, która w życiu nie wypaliła jednego papierosa, poprzez zanieczyszczenie środowiska, przyswajam rocznie zanieczyszczenia na poziomie wypalenia 556 papierosów - mówi dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka.

Rak płuc może nie dawać żadnych objawów

Szansą na wyleczenie, jak w przypadku wszystkich nowotworów, jest jak najszybsze wykrycie choroby. Niestety, we wczesnym etapie rak płuca jest praktycznie bezobjawowy. Dlatego tym bardziej uwagę na swoje zdrowie powinni zwracać palacze i osoby, u których w rodzinie pojawił się już ten nowotwór.

- Jeżeli ktoś kilkakrotnie w krótkim czasie wraca do lekarza z nawracającym zapaleniem oskrzeli, na pewno jest to presja, żeby wykonać badanie radiologiczne. Nie ma innej metody badania profilaktycznego - mówi kierownik Kliniki Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr hab. med. Cezary Piwkowski.

Inne niepokojące objawy, które powinny zwrócić uwagę w przypadku raka płuc to m.in. uporczywy kaszel, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej czy nawracające infekcje. Jednak często świadczą one o już zaawansowanej chorobie.

Obserwuj nas także na Google News

Program przesiewowy szansą na szybkie wykrycie nowotworu

Dlatego wiele placówek, w tym również te w Poznaniu, prowadzi programy przesiewowe w kierunku nowotworu płuca, skierowane do osób palących i genetycznie obciążonych chorobą. Ostatnio taki program odbył się w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu.

- Objęliśmy opieką około 1700 pacjentów, którzy przez dwa lata rutynowo mają wykonywaną tomografię komputerową. I okazało się, że spośród nich 8-12 osób zostało dzięki temu monitorowaniu uratowanych. Jak zapowiedziano, ten ministerialny program będzie kontynuowany - dr hab. med. Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Długotrwałe prowadzenie samochodu może dać się we znaki niejednemu mistrzowi kierownicy. Nawet jeśli kochamy siadać za kółkiem, może to mieć swoje negatywne skutki. Choroby zawodowe kierowców dotykają bowiem nie tylko pracujących za kierownicą. Utrzymywanie ciała w jednej pozycji, patrzenie na drogę i ciągłe skupienie mogą być przyczyną wielu problemów. Na co najczęściej chorują kierowcy i na jakie schorzenia uważać? Sprawdź --->Zobacz też: Ten garaż sprawia, że ludzie milkną z zachwytu. Luksusowy dom robi wrażenie. Takiego jeszcze nie widziałeś

Choroby zawodowe kierowców. Dotykają nie tylko pracujących z...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski