Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakieta z Poznania zwyciężyła w międzynarodowym konkursie. Studenci Politechniki Poznańskiej pokonali m.in. wiodące uczelnie amerykańskie

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Studenci Politechniki Poznańskiej, tworzący PUT Rocketlab, wygrali międzynarodowy konkurs Spaceport America Cup 2021 w jednej z kategorii. Otrzymali nagrodę za najlepszy projekt pod względem technicznym - Technical Excellence i wygraną w najbardziej prestiżowej kategorii 30K SRAD Hybrid/Liquid. Pokonali takie uczelnie jak Stanford czy Waszyngton.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Studenci Politechniki Poznańskiej, tworzący PUT Rocketlab, wygrali międzynarodowy konkurs Spaceport America Cup 2021 w jednej z kategorii. Otrzymali nagrodę za najlepszy projekt pod względem technicznym - Technical Excellence i wygraną w najbardziej prestiżowej kategorii 30K SRAD Hybrid/Liquid. Pokonali takie uczelnie jak Stanford czy Waszyngton.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Studenci Politechniki Poznańskiej, tworzący zespół PUT Rocketlab, zbudowali ponad 4-metrową rakietę XEXA 2 od podstaw, aby wziąć udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach - IREC Spaceport America Cup 2021. Opłacało się! PUT Rocketlab zdobył aż dwie nagrody.

Studenci Politechniki Poznańskiej, tworzący PUT Rocketlab, wygrali międzynarodowy konkurs Spaceport America Cup 2021. Otrzymali nagrodę za najlepszy projekt pod względem technicznym - Technical Excellence i wygraną w najbardziej prestiżowej kategorii - 30K SRAD Hybrid/Liquid. Pokonali takie uczelnie jak Stanford czy Waszyngton. W zawodach brało udział 76 drużyn z całego świata.

Ze względu na pandemię zespół nie miał możliwości startu rakiety, tak jak to bywa co roku w Nowym Meksyku. PUT Rocketlab nagrał film przedstawiający cały proces konstrukcji oraz wszystkie dane techniczne związane z wykonanym projektem.

Nagranie zostało przesłane i ocenione przez sędziów. 24 czerwca, o godz. 16 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej team zaprezentował projekt HEXA 2 polskiej widowni. Transmisję online można było śledzić na Facebooku lub na kanale YouTube.

Wygrana HEXA 2

Aby wziąć udział w wybranej kategorii zawodów, PUT Rocketlab musiał stworzyć praktycznie od podstaw każdy element rakiety. HEXA 2 ma napęd hybrydowy - różniący się od tych samochodowych - oraz konstrukcje głównie aluminiowe oraz kompozytowe. Do jej budowy zespół wykorzystał włókno szklane, włókno węglowe oraz różnego rodzaju aluminium.

Czytaj też:

Rakieta ma średnicę 160 mm i 4,2 m długości. Jest w stanie polecieć na około 10 km oraz osiągnąć prędkość maksymalną 1900 km/h. Na jej pokładzie zainstalowano dwie kamerki, które będą nagrywać to, co się dzieje w trakcie lotu i w trakcie opadania.

PUT Rocketlab wsparcie
Projekt wspierała i współfinansowała Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydział Technologii Chemicznej, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Miasto Poznań, Zakład Usług Technicznych PROJEKT, Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Pratt&Whitney Kalisz, REGO, Pomarańcza, Jan Zaręba, Allied Mineral, Merkat, Technika Spawalinicza, Bazar, Studio Fuego oraz Żółta Szpilka.

Na uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Wybierasz się na studia w Poznaniu i nie wiesz, jaki kierunek wybrać? Przejdź do galerii i sprawdź, jakie kierunki studiów na poznańskich uczelniach wyższych są najczęściej wybierane przez studentów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Zobacz też: Wirtualny spacer po Innowacyjnym Centrum Medycznym IGC PAN

od 16 lat

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski