Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking 15 najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie w 2022 roku

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Zobacz czołówkę błędów językowych popełnianych w internecie w 2022 roku. Oto TOP 15 w galerii. W nawiasie podajemy poprawną formę.
Zobacz czołówkę błędów językowych popełnianych w internecie w 2022 roku. Oto TOP 15 w galerii. W nawiasie podajemy poprawną formę. pixabay.com
W 2022 roku publikowano 10 316 błędów dziennie. To błąd co 8 sekund! Powstał raport 100 najczęstszych błędów językowych popełnianych w internecie w 2022 roku. Takie badanie przygotował blog Nadwyraz.com. Okazuje się, że 80 procent to błędy ortograficzne. Zobacz 15 najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie w 2022 roku.

To, że polszczyzna jest trudna, przyznają nawet sami językoznawcy. Język polski zastawia pułapki zarówno na rodaków, jak i obcokrajowców. Wydawałoby się, że jeśli posługujemy się ojczystym językiem od urodzenia, przyswajamy zasady pisowni, odmiany czy konstrukcji zdań w szkole, nie powinniśmy mieć z nim problemu. A jednak!

Obecnie coraz mniejszą wagę przykładamy do poprawności językowej, piszemy i mówimy niedbale, mało estetycznie, posługujemy się skrótami myślowymi. Błędy językowe są już tak powszechne, że nierzadko popełniamy je nieświadomie. Należą do nich nie tylko błędy ortograficzne i interpunkcyjne, ale też składniowe, stylistyczne, fonetyczne, fleksyjne i leksykalne.

Najczęściej popełniane błędy językowe w internecie - raport za 2022 rok

Marka Nadwyraz.com przy współudziale serwisu Polszczyzna.pl po raz piąty przygotowali raport 100 najczęstszych błędów językowych popełnionych przez internautów. W 2022 roku publikowano 10 316 błędów dziennie. To błąd co 8 sekund!

- Systematyczne poddawanie analizie negatywnego zjawiska, jakim jest niepoprawne posługiwanie się językiem polskim w przestrzeni internetowej, pozwala na wykrycie źródeł błędów i częstotliwości ich występowania, a także umożliwia wysnucie wniosków, czy problem się nasila. A to pierwszy krok, by podjąć skuteczne działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się negatywnych nawyków językowych – podkreślają twórcy raportu.

W roku 2022 internauci popełnili 3,8 mln błędów językowych. Dobra wiadomość jest taka, że jest to najniższy wynik corocznego raportu. W pierwszym badaniu dotyczącym roku 2018 liczba błędów wynosiła blisko 4 mln, w 2019 roku - 4,4 mln. W 2020 roku ten wynik był najwyższy – odnotowano 5,2 mln błędów językowych. W roku 2021 było ich 5,1 mln. Widać zatem, że tendencja ma się ku spadkowi.

Zobacz czołówkę błędów językowych w internecie w 2022 roku. Oto TOP 15 w galerii:

Metodologia

Raport został przygotowany na podstawie analizy danych za 2022 rok. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu internetu SentiOne oraz monitoringu własnego. Monitoring bazował na puli słów kluczowych - wytypowanych błędach językowych w wielu konfiguracjach (odmienionych przez przypadki, z polskimi znakami oraz bez nich). Słowa kluczowe zostały przygotowane przez serwis Polszczyzna.pl oraz stronę na portalu Facebook o nazwie Poprawna Polszczyzna w niezależnej wielomiesięcznej analizie (monitoring własny oraz ankietowanie czytelników serwisu). Pozwoliło to na wytypowanie kilkuset błędów językowych, które zostały poddane szczególnemu monitoringowi internetowemu.

Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała 12 miesięcy. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła 3 765 252. Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, Twitter, fora dyskusyjne, blogi, portale internetowe oraz recenzje.

Jak podkreślają twórcy, raport ma charakter poglądowy (nie naukowy), dane mogą być ograniczone lub niepełne i są uzależnione od funkcjonowania narzędzia do monitoringu i ograniczeń wynikających z dostępności treści poddawanych analizie w danym źródle (serwisie internetowym).

Zobacz czołówkę błędów językowych w internecie w 2022 roku. Oto TOP 15 w galerii:

Językoznawcy przeanalizowali, że ponad połowa błędów językowych popełnionych w przestrzeni internetowej w 2022 roku, pochodzi z Facebooka. Na drugim miejscu źródłem błędów jest Twitter (20,3 proc.), a na trzecim – portale internetowe (15,5 proc.).

Biorąc pod uwagę kategorie, aż 80 procent popełnianych błędów językowych należy do błędów ortograficznych. 12,6 procent stanowią błędy leksykalne, 4,7 proc. - składniowe, 2,8 proc. - fleksyjne.

- Wszystkich wynotowanych błędów popełnianych w polskim internecie jest 158, ale jak co roku przyglądamy się bliżej 15 najczęściej występującym. Aż 12 z nich to błędy ortograficzne – przyznają organizatorzy raportu.

Do jakich wniosków doszli twórcy raportu?

Raport poświęcony najczęściej popełnianym błędom w internecie za rok 2022 pokazał, że działania mające na celu monitorowanie niepoprawnych form językowych, konsekwentne propagowanie poprawnych oraz prowadzenie wielu równoległych działań przynoszą pożądane efekty! Jeszcze nigdy w historii niniejszego raportu łączna liczba wszystkich błędów nie była tak niska, choć rok 2020 zdawał się wieszczyć językowy armagedon. W 2022 niepoprawnych form było o ponad 1,3 mln mniej niż w roku 2021! To ogromny spadek, który napawa optymizmem i daje nadzieję, że rośnie świadomość językowa polskich internautów. Wierzymy, że niniejszy raport oraz szereg prowadzonych inicjatyw (promowanie polszczyzny poprzez modę przez Nadwyraz.com, tworzenie unikalnych treści przez serwis Polszczyzna.pl) przyczyniają się w znacznym stopniu do poprawy jakości polszczyzny w internecie.
Zauważyć jednak należy nieustające problemy z ortografią. Tego typu błędy od lat stanowią szczyt zestawienia (w roku 2022 aż 80% zebranego materiału badawczego). Warto dodać, że problem dotyczy wciąż tych samych wyrazów i reguł ortograficznych, a przewaga błędów ortograficznych nad błędami w innych kategoriach jest znacząca: błędów leksykalnych było 12,6%. Wśród nich dominują pleonazmy. Fleksyjne stanowiły zaledwie 4,7%, a składniowe tylko 2,8%.
Najważniejszym wnioskiem, jaki nasuwa się po analizie powyższych danych, jest potrzeba nacisku na nauczanie ortografii w szkołach podstawowych, a także wyrobienie nawyku korzystania ze słowników ortograficznych, również u osób dorosłych. Nie można przecież dopuścić do sytuacji, że myśleć i pisać będą za nas komunikatory i inne programy.
Refleksje budzi również główne źródło błędów pojawiających się w polskojęzycznym internecie w 2022 roku. Ponad połowa niepoprawnych form pochodzi z portalu społecznościowego Facebook. Jest to wskazówka, że warto udostępniać tam posty o charakterze edukacyjnym. I choć facebookowe publikacje żyją krótko, ich zasięg potrafi być niewiarygodny – jeden post może dotrzeć do milionów użytkowników. Warto więc zamieszczać linki odsyłające do ciekawych stron poświęconych językowi polskiemu lub udostępniać grafiki dotyczące poprawnych form. Wbrew pozorom takie działania w wirtualnym miejscu, które generuje miliony błędów, stanowić mogą przeciwwagę i okazać się bardzo skuteczne. Aby nie popełniać wciąż tych samych błędów, można śledzić na bieżąco twórców internetowych w mediach społecznościowych, którzy szerzą wzorcową polszczyznę.
Raport za 2022 rok dał nadzieję na powolne upowszechnianie się kultury języka wśród polskich internautów. Błędów w internecie ubywa, znamy ich główne źródło i wiemy już, gdzie i w jaki sposób należy podjąć skuteczne działania, aby zwalczać rażące błędy językowe. Jeśli każdy Czytelnik tego raportu polubi, zaobserwuje i udostępni profile poświęcone poprawnej polszczyźnie, siła tego oddziaływania będzie rażąca. Każdy z nas jest bowiem odpowiedzialny za jakość języka ojczystego. Może warto zacząć już dziś?

Zobacz czołówkę błędów językowych w internecie w 2022 roku. Oto TOP 15 w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski