Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking liceów. Sprawdź, kto uczy najlepiej [CAŁY RANKING]!

Katarzyna Sklepik
Tak z ukończenia szkoły i stuprocentowo zdanej matury, cieszyli się uczniowie  z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
Tak z ukończenia szkoły i stuprocentowo zdanej matury, cieszyli się uczniowie z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu Janusz Romaniszyn/archiwum
VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego jest najchętniej wybieraną szkołą przez poznańskich uczniów. To w "Paderku" - w klasie medialnej - chcą przygotowywać się do matury przyszli humaniści! Tuż za nim znalazło się V LO i II LO. Najlepszą dziesiątkę liceów zamyka "Marcinek" i X Liceum Ogólnokształcące.

Z kolei, by dostać się do VIII LO do Fizycznej Klasy Akademickiej prowadzonej pod patronatem Politechniki Poznańskiej (klasa 1C1 FKA) trzeba było mieć w ubiegłym roku aż... 152,33 pkt.

TESTY, ROZWIĄZANIA, INFORMACJE TYLKO TUTAJ:
EDUKACJA W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM

Tak wynika z ubiegłorocznych danych rekrutacyjnych. Średnio o jedno miejsce w "Paderku" biło się troje, a nawet czworo uczniów. Co ich tak przyciąga?

- Indywidualizm nauczycieli, różnorodność form nauki, przestrzeganie standardów i świetna atmosfera, którą tworzą uczniowie - mówi Karol Seifert, dyrektor VI LO.

TUTAJ ZNAJDZIESZ CAŁY RANKING POZNAŃSKICH LICEÓW

Jak będzie w tym roku? Nie wiadomo, bowiem po raz pierwszy do punktacji przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych wliczone będą wyniki za egzamin gimnazjalny z języka obcego.

Oprócz tego, zamiast dwóch not za testy z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będą cztery. Dlatego, by pomóc gimnazjalistom wybrać odpowiednie liceum ogólnokształcące, przygotowaliśmy ranking, w którym oprócz najlepszych szkół i najpopularniejszych klas, pokazaliśmy także wyniki ubiegłorocznych matur. By uczniowie mogli sami ocenić, w której szkole najlepiej będą mogli przygotować się do dalszej edukacji.

Dla gimnazjalistów to ogromny stres, zwłaszcza, że od września będą kontynuować naukę w zreformowanym liceum ogólnokształcącym.

Dlatego, by ułatwić im świadomy wybór szkoły, która ma ich dobrze przygotować do matury, a tym samym do studiów wyższych, przygotowaliśmy ranking poznańskich liceów. Skupiliśmy się w nim na wynikach egzaminów maturalnych z ubiegłego roku (dane pochodzą z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu).

Zestawiliśmy wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (poziom podstawowy) z uwzględnieniem stopnia ich zdawalności (procentowy wynik, mówiący o tym, ilu uczniów zdało maturę), a także z przedmiotami dodatkowymi.

Ranking możesz przeanalizować w Głosie Wielkopolskim. Tabele znajdziesz na również stronie gloswielkopolski.pl - w sobotę.

W większości poznańskich liceów, prawie wszyscy uczniowie zdają egzaminy obowiązkowe (język polski, matematykę i wybrany język obcy). Świadczy o tym 100-procentowy próg zdawalności w więcej niż połowie szkół. Są jednak i takie szkoły, gdzie próg zdawalności osiąga pułap średnio 70 procent. Oznacza to, że kilku do kilkunastu uczniów nie osiągnęło minimalnego progu 30 procent - by zdać egzamin. Ten, z którym mieli największy problem to matematyka, bowiem w ubiegłym roku nie zdał go co piąty uczeń.

Na następnej stronie znajdziesz terminy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, oddziały najchętniej wybierane przez uczniów, klasy z najwyższym progiem punktowym i TOP 10 najlepszych szkół.

TERMINY REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

od 21 maja do 1 czerwca uczeń składa dokumenty do najwyżej trzech wybranych szkół

26 czerwca uczeń dokonuje ewentualnych zmian w wyborze szkoły i przenosi dokumenty do ostatecznie wybranych szkół

29 czerwca otrzymuje świadectwo ukończenia gimnazjum i jego kserokopię oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego

3 lipca, do godziny 15 dostarcza potwierdzone przez dyrektora szkoły kopie świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminów

9 lipca składa oświadczenie woli podjęcia nauki w danej szkole dostarczając oryginały świadectw

10 lipca o godzinie 13 szkoły wywieszają listy przyjętych

12 lipca do godzinie 13 nieprzyjęty uczeń składa dokumenty do szkół, w których są wolne miejsca, o godzinie 14 poznaje wyniki naboru

16 lipca składa dokumenty potwierdzające chęć nauki w szkole

Oddziały z najwyższą punktacją naboru

Klasy z najwyższym progiem punktowym w roku szkolnym 2011/2012

152,33p 1C1 FKA - VIII LO
147,67p 1D Akademicka - II LO
147,67p 1F1 -VIII LO
147,33p 1A IKA - VIII LO
144,67p 1E - LO MM
141,33p 1C - LO MM
140,67p 1C2 FKA - VIII LO 140p 1A Medialna - II LO
139,67p 1C LINUX Akademicka - III LO
135,33p 1B -VIII LO

Oddziały cieszące się największym zainteresowaniem

Najchętniej wybierane klasy w roku szkolnym 2011/2012

1 A - DZIENNIKARSKA - VI LO
1C1 FKA VIII LO
1E POLITECHNICZNA - V LO
1D AKADEMICKA - II LO
1C BIOLOGICZNO-CHEMICZNA - V LO
1A IKA -VIII LO
1B - XVI LO
1B - II LO
1F - VIII LO
1C - III LO
MATEMATYCZNO-FIZYCZNA - LO MM

Paderek górą!

TOP 10 najchętniej wybieranych szkół przez gimnazjalistów w 2011/2012 roku

1 miejsce VI LO
2 miejsce V LO
3 miejsce II LO
4 miejsce III LO
5 miejsce XVI LO
6 miejsce VIII LO
7 miejsce IX LO
8 miejsce XII LO
9 miejsce XI LO
10 miejsce I LO i X LO
Dane: Wydział Oświaty UMP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski