MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport NIK: Miasto Poznań dopuściło się zaniedbań i łamania prawa. Prezydent Jacek Jaśkowiak - mamy zastrzeżenia do tego dokumentu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznań porządkuje politykę reklamową - uważa prezydent. NIK ma odmienne zdanie
Poznań porządkuje politykę reklamową - uważa prezydent. NIK ma odmienne zdanie Lukasz Gdak
Najwyższa Izba Kontroli, Delegatura w Poznaniu przygotowała Wystąpienie Pokontrolne – Zarządzanie reklamą w przestrzeni miejskiej Poznania. Ten raport wskazuje na poważne zaniedbania i łamanie prawa przez miasto. Prezydent Jacek Jaśkowiak zapoznał się z nim i zapowiada, że będą wnoszone zastrzeżenia do dokumentu NIK.

Raport nie ma charakteru formalnego, jest tylko podsumowaniem kontroli NIK. Mimo to nie niesie treści, z których magistrat nie byłby zadowolony.

Kontrolerki Izby przyjrzały się nadzorowi miasta nad „przestrzeganiem zasad umieszczania reklam w przestrzeni publicznej” oraz „planowaniu i wdrażaniu koncepcji eliminowania z przestrzeni miejskiej zbędnych reklam oraz gospodarowania powierzchnią reklamową”. Badanie objęło lata 2018 – 2022, z uwzględnieniem zdarzeń i dokumentów wcześniejszych, o ile miały związek z przedmiotem kontroli.

Pierwsze zdania dokumentu nie pozostawiają złudzeń co do wniosków kontroli – NIK oceniła negatywnie zarządzanie reklamą w przestrzeni miejskiej, na co wpłynęła działalność spółki miejskiej Międzynarodowe Targi Poznańskie, jak i model zarządzania oparty na realizowaniu wytycznych prezydenta, co naruszało postanowienia Rady Miasta „w sprawie powierzenia zadania własnego oraz przepisów o gospodarce komunalnej”.

Zobacz też: Kiedy zakończą się prace na PST w Poznaniu? Znamy daty!

Raport wskazuje, że nadzór prezydenta nie był skuteczny, a wskutek np. nieustalenia wynagrodzenia dla miasta za korzystanie z wiat przystankowych poza pasem drogowym, straciło ono w badanych latach potencjalne zyski w wysokości co najmniej 583,6 tys. zł brutto. Tak samo, jak wskazuje dokument, miasto nie otrzymało 513,1 tys. zł, nadwyżki rozsądnego zysku z działalności reklamowej Spółki.

Polecenie prezydenta co do jednoznacznego określenia warunków stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, w zakresie zarządzania przez MTP wiatami przystankowymi, przez pozyskanie potrzebnej decyzji Urzędu Zamówień Publicznych, nie zostało wykonane ani przez MTP, ani przez Urząd Miasta – wskazuje dokument NIK.

Izba także zarzuca miastu słaby nadzór nad ściąganiem należności (jedna trzecia część spraw dotyczących braku opłat dla miasta została – jak pisze NIK - umorzona w efekcie przedawnienia wskutek nieskutecznego prowadzenia, miasto miało stracić 709,7 tys. złotych niezapłaconych podatków; „wobec jednego z podmiotów, który od 2015 roku posiadał budowle wykorzystywane na cele reklamowe nie określono dotychczas podatku od tych nieruchomości”), tolerowanie nielegalnych nośników reklamy, czy zaniedbania prawne w zakresie ochrony konserwatorskiej zabytków, na których umieszczano nośniki reklamowe.

- Ten dokument wskazuje także naganną praktykę miasta, polegająca na nadaniu monopolu Targom na działalność reklamową, bo żaden prywatny podmiot nie mógł dzierżawić gruntów miejskich na cele reklamowe, a ich wnioski były wręcz przekazywane MTP – mówi Klaudia Strzelecka z Rady Miasta Poznania, przewodnicząca klubu radnych PiS. - O nierzetelności w działaniu, braku zarządzania funduszami, o przekraczaniu uchwał Rady Miasta i ustaw – np. przez Miejskiego Konserwatora Zabytków – musieli wiedzieć prezydent miasta i podległe mu wydziały. Miasto przy tym próbowało utajnić wiele zaniedbań, dopiero raport NIK je ujawnił. Teraz prezydent nie może już ich przemilczeć, musi się do nich odnieść, a NIK według własnej oceny ustali ostateczny dokument raportu. Od niego będą zależały konsekwencje, jakie miasto poniesie.

W czasie konferencji prasowej w dniu 22 listopada, do dokumentu odniósł się prezydent Jacek Jaśkowiak. Jak powiedział, zapoznał się z nim, miasto złoży swoje zastrzeżenia i będzie się do niego mogło odnieść, gdy Wystąpienie Pokontrolne nabierze charakteru ostatecznych ustaleń.

- Najbardziej mnie cieszy, że ten rynek reklamowy ulega uporządkowaniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Widzieliśmy jaki był chaos reklamowy, jeszcze 8 lat temu na rondzie Rataje było 18 czy 16 reklam w dużym stopniu nielegalnych, my takie reklamy usuwamy. (…) Przeżyliśmy wiele kontroli, niektóre sami inspirowaliśmy, to są normalne działania i ja się cieszę, że te wszystkie aspekty są kontrolowane. Również mamy swój wydział kontroli, który też sprawdza nam poszczególne struktury. A Targi są miejską spółką, jedną z wizytówek miasta Poznania, dzięki której odnosimy świetny efekt promocyjny. Kiedy rozmawiałem z premierem Morawieckim, czy z innymi politykami, to słyszałem, że budzi ona dumę nie tylko w Poznaniu, ale również na poziomie kraju.

- Do Urzędu Miasta Poznania wpłynęło wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące kontroli „Zarządzanie reklamą w przestrzeni miejskiej Poznania" – informuje Maciej Marcinkowski, dyrektor Biura Kontroli UM. - Nie jest to dokument ostateczny - Prezydent Miasta Poznania ma prawo złożyć zastrzeżenia do jego treści, w terminie 21 dni od dnia otrzymania wystąpienia. W przypadku złożenia zastrzeżeń, zostaną one rozpatrzone przez zespół orzekający komisji rozstrzygającej NIK. Dopiero po podjęciu w tej sprawie uchwały przez zespół, wystąpieniu pokontrolnemu zostanie nadane ostateczne brzmienie. Odniesienie się przez Urząd Miasta Poznania do wspomnianego wystąpienia pokontrolnego będzie możliwe po zakończeniu trwającej obecnie analizy jego treści.

Samorządowcy są zobowiązani do opublikowania swoich oświadczeń majątkowych. Sprawdzamy, co posiadają zastępcy prezydenta Poznania, sekretarz miasta, starosta i radni miejscy Poznania. Rozliczenia majątkowe poznańskich samorządowców. Sprawdź w galerii, co posiadają politycy z Poznania -->

Kto krezusem, kto biedakiem? Politycy z Poznania opublikowal...

Niemal wszyscy ankietowani Polacy deklarują, że oszczędzają energię elektryczną. Sprawdzamy, jak można to zrobić >>>>

Niższe rachunki za prąd, czy to możliwe? Oto proste i skutec...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski