Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rataje - 100-tysięczne miasto w mieście

Monika Kaczyńska, Maciej Roik
Każdy, kto zna Rataje, wie, że dzielnicę wyróżniają przede wszystkim połacie zieleni między blokami (szczególnie na górnym tarasie), porośnięte kilkudziesięcioletnimi drzewami. Nic w tym dziwnego, gdy w latach 60. projektowano osiedle, ograniczeń nie było.

Przy powstającej obecnie ciasnej zabudowie deweloperskiej, to jeden z największych atutów dzielnicy. Rataje są dobrze przemyślane pod względem komunikacji między osiedlami. Gorzej z wyjazdem do centrum.

W godzinach szczytu korki tworzą się na ulicy Jana Pawła II, Zamenhofa, abp. Baraniaka czy ul. Piłsudskiego. Wielkim znakiem zapytania jest powstanie centrum handlowego Łacina, które może sparaliżować ruch w stronę centrum. W ostatnich latach wyremontowano trasę biskupa Dymka, więc łatwiej jedzie się w stronę trasy na Warszawę. Poza tym zakończono budowę trasy tramwajowej na Franowo (otwarty wiadukt Chartowo). Problemem jest brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Na dolnym tarasie Rataj - szczególnie na os. Piastowskim - część przyjezdnych traktuje miejsca przed blokami jak parkingi buforowe. Słabą stroną Rataj jest też brak ścieżek rowerowych. Ogólna ocena: 6 na 10 pkt.

Te niedogodności rekompensuje dobra komunikacja publiczna. Z każdego osiedla, tramwajem można się dostać na rondo Rataje. Stamtąd autobusy odjeżdżają we wszystkich kierunkach Poznania. Od 2007 r. tramwaj jedzie przez most Rocha, dzięki czemu osoby wracające z centrum jadą nawet kilkanaście minut krócej. W marcu ma się również pojawić nocny tramwaj N21. Wielki komunikacyjny minus to likwidacja autobusu linii A (z Rataj można było nim dotrzeć na drugi koniec miasta). Atut to linia tramwajowa na Franowo.

- Minusem jest też mała liczba autobusów, jeżdżących do szpitala. Chcemy to zmienić - twierdzi Rafał Chróst ze Stowarzyszenia Lepsze Rataje. (9 na 10 pkt.)

Mieszkańcy ok. 100-tysięcznej dzielnicy mają dobry dostęp do oświaty. Nie brakuje przedszkoli - publicznych i prywatnych. A oferta szkół jest zróżnicowana. Można tam znaleźć m.in. sportową podstawówkę z klasa pływacką (SP nr 14 na os. Piastowskim), jest szkoła z oddziałem integracyjnym (Gimnazjum nr 27 oraz SP nr 50) a także szkoła salezjańska (podstawówka, gimnazjum i liceum) na os. Bohaterów II Wojny Światowej. Są też - choć słabo notowane w rankingach - szkoły ponadgimnazjalne, np. liceum nr 17 czy nr 14. Problem to za mała liczba żłobków. Publiczne znajdują się tylko na os. Czecha i Rzeczpospolitej. (ocena 7 na 10 pkt.).

Jest wiele oddziałów banków, a także bankomatów. Podobnie ze sklepami. Z jednej strony mnóstwo tych pokroju Biedronki. Z drugiej Galeria Malta, centrum M1, a także Ikea i markety budowlane. Między osiedlami można też spotkać ryneczki (m.in. na os. Czecha). Na każdym osiedlu są przychodnie (prywatne i publiczne). (10 na 10 pkt).

To dobre miejsce dla aktywnych. Mieszkańcy górnego tarasu mają doskonałe tereny rekreacyjne nad Maltą (m.in. z nowym Zoo). Z dolnego jest tylko kawałek do doliny Warty. Nie ma kłopotu z dostępem do boisk. Są też siłownie na wolnym powietrzu, a także dziesięć osiedlowych domów kultury. Kino można znaleźć zarówno w Galerii Malta jak i na Franowie (Cinema City). Spory kłopot to słaba lokalizacja obu basenów (brakuje dodatkowego). Dotarcie na Termy Maltańskie jak i na os. Piastowskie (niski standard basenu) to dla części mieszkańców wyprawa. Na Ratajach próżno szukać teatru. Dla młodzieży jest jednak skatepark. Spory minus to dość często hałasujące F-16.

Ogólna ocena Rataj: 8 pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski