Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rataje: Za niecałe dwa lata mieszkańcy będą spacerować po nowym parku

Bogna Kisiel
W części parku, która będzie się znajdować w sąsiedztwie osiedla Polan, powstanie integracyjny plac zabaw. Pojawi się tutaj kilka bezpiecznych urządzeń do zabaw dla najmłodszych
W części parku, która będzie się znajdować w sąsiedztwie osiedla Polan, powstanie integracyjny plac zabaw. Pojawi się tutaj kilka bezpiecznych urządzeń do zabaw dla najmłodszych Perspektywa Pracownia Projektowa
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Rataje Parku. Na początek zostanie zagospodarowane ok. 15 ha. Ta inwestycja zakończy się w 2018 r.

Adam Pawlik, radny PiS od 2005 r. zmaga się z budową parku na Ratajach. - Wtedy nie walczyliśmy o to co ma powstać w parku, ale czy w ogóle będzie to teren zielony, czy też zostanie tutaj wybudowanych 2,5 tys. mieszkań - wspomina A. Pawlik. - To, co dzisiaj udało się osiągnąć jest niesamowitym postępem, efektem 11 lat systematycznej pracy zespołowej.

W tej kadencji nastąpiła intensyfikacja działań. Rada Miasta powołała doraźną komisję do spraw powstania Rataje Parku. Przewodniczy jej właśnie radny Pawlik.

- Wiele nauk wyciągam z prac tej komisji - przyznaje Ewa Jemielity, radna PiS. - Doświadczenia zdobyte przy tworzeniu kompleksu parkowego na Ratajach, chętnie wdrożyłabym w parku na osiedlu Chrobrego. Na Piątkowie właściciele gruntów, którzy zostali wywłaszczeni i ich spadkobiercy dążą do ich odzyskania. Istnieje groźba, że wiele terenów zielonych zostanie zwróconych.

W grudniu ruszą prace

Także na Ratajach sytuacja własnościowa nie jest do końca uregulowana. Na park zostaną zagospodarowane jedynie tereny należące do miasta, łącznie prawie 15 ha. Pierwszy z nich, mający kształt przypominający dwa buty, znajduje się między os. Rzeczypospolitej a Jagiellońskim, drugi - w sąsiedztwie os. Polan.

Autorem pierwszego projektu jest Pracownia Architektury Krajobrazu „Trzy małe drzewka”.

- Sfinansowała go Rada Osiedla Rataje - wyjaśnia radny Pawlik.

Za drugi, który przygotowała Perspektywa Pracownia Projektowa, zapłacił budżet miasta. Te projekty nieco się różnią od tego, co będzie zrealizowane. Zostały one zmodyfikowane na potrzeby wniosku o dotację unijną. I udało się! Miasto otrzymało 13 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cała inwestycja ma kosztować ok. 21 mln zł. Potrzebny jest jeszcze wkład własny. Pieniądze na ten cel zostały uwzględnione w zmianach budżetowych, o których radni zdecydują na najbliższej sesji.
- To umożliwi podpisanie umowy na dotację - tłumaczy Magdalena Wesołowska ze spółki PIM, która będzie inwestorem budowy parku. - Na początku października ogłosimy przetarg, a w listopadzie podpiszemy umowę z wykonawcą.

Paweł Śledziejowski, prezes PIM zapewnia, że ten harmonogram jest realny. - W grudniu, jeśli nie będzie silnych mrozów, mogą ruszyć prace ziemne - mówi P. Śledziejowski. - Inwestycja będzie w całości gotowa w czerwcu 2018 r.

Ogrody pięciu zmysłów

Na terenie „buta” południowego powstanie ścieżka rowerowa i piesza, pergole z miejscami wypoczynkowymi, zieleń od ul. Zamenhofa. - A przy pawilonach handlowych plac z zielenią i siedziskami - mówi Angelika Korczyńska z pracowni Perspektywa. I dodaje, że na terenie północnej „nogi” ścieżka rowerowa zostanie poprowadzona wzdłuż pieszej.

Tutaj również pomyślano o placu z pergolą i zielenią. Nie będzie jednak siłowni i placu zabaw. W strefie łączącej te dwie części parku zaplanowano główny plac i fontannę. Ponadto pojawią się urządzenia do parkour’u i street workoutu.

Teren, który połączy wspomniane dwa „buty” z parkiem w sąsiedztwie os. Polan, ma kształt prostokąta. Tędy dalej będzie biec ścieżka rowerowa i piesza. - Nie chcieliśmy, aby powstała rowerostrada, dlatego od głównej ścieżki pieszej będą odchodzić alejki do miejsc wypoczynku, gdzie np. można pograć w szachy czy chińczyka - mówi A. Korczyńska.

Na niezagospodarowanym terenie w pobliżu os. Polan powstanie skansen kolei średzkiej. Zostaną odtworzone tory kolejowe, powstanie peron. - Chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom historię tego miejsca - tłumaczy A. Korczyńska. - Za parowozem stanie wagon, w którym może być mała gastronomia. Powstanie też plac zabaw, nawiązujący charakterem do skansenu.

W strefie centralnej znajdą się ogrody tematyczne, oddziałujące na zmysł słuchu (szumiące trawy), smaku (rośliny owocowe), węchu (aromatyczne zioła), wzroku (kolorowe kwiaty), dotyku (ścieżka sensoryczna). Zaplanowano też integracyjny plac zabaw, stoły piknikowe i terenowy tor rowerowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski