Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raz, dwa, trzy – wolontariuszem będziesz Ty!

RED
Jeśli masz odrobinę wolnego czasu, lubisz uczucie spełnienia a uśmiech kogoś, komu pomożesz jest dla Ciebie największą nagrodą - jesteś na najlepszej drodze do tego, by zostać wolontariuszem! To wcale nie jest trudne, wystarczy pamiętać o kilku kwestiach.

Raz…
Od czego zacząć? Dobre chęci to podstawa. I choć wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wykształcenie czy wiek, to jednak nie każda aktywność wolontariacka jest dla każdego. Świadomość tego, w czym jest się dobrym, jakie umiejętności i kompetencje chce rozwijać przyszły ochotnik, nadaje właściwy kierunek w drodze do poszukiwania odpowiedniej formy wolontariatu; dla jednych będzie to uczestnictwo w zbiórkach pieniędzy, dla innych opieka nad zwierzętami w schroniskach. Każdy wolontariusz musi wiedzieć, w czym i komu chce pomóc. Tym sposobem wolontariat przyniesie rzetelną pomoc potrzebującym i satysfakcję działaczowi.

Dwa…
Kolejny krok, to znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym podejmie się pracę jako wolontariusz. Może to być urząd, firma, jednak największym źródłem aktywności wolontariackiej są organizacje pozarządowe. Warto zgłosić się do najbliższych fundacji czy stowarzyszeń, których wykaz znajduje się w każdej gminie lub w ogólnopolskiej bazie dostępnej na stronie www.ngo.pl. Popularne NGOsy same najczęściej dysponują ofertami pracy lub wskazują miejsca/akcje, w których taka pomoc jest potrzebna. Jeśli ochotnik ma możliwość kontaktu z Centrum/Klubem Wolontariatu, tam również znajdzie osoby, które pomogą mu wyszukać odpowiednie zajęcie oraz dostarczą profesjonalnej wiedzy w tam zakresie.

Trzy…
Od wolontariusza zależy, w jaki sposób chce działać, ile czasu poświęci na pracę. Ustalenie zasad, na jakich ma się odbywać wolontariat jest bardzo ważne. Jeśli wolontariusz jest pewny, że właśnie w danym miejscu chce pracować, a może się o tym przekonać np. podczas okresu próbnego, powinien dokonać wszelkich formalności, w tym przede wszystkim zawrzeć z przedstawicielem danej placówki porozumienie, które określi jego prawa, obowiązki i inne zasady świadczenia usług wolontariackich. Później pozostaje już tylko sumiennie wypełniać swoje obowiązki, cieszyć się z wykonanej pracy i być może nawiązując do znanych słów mówić: Chcę, nie muszę – jestem wolontariuszem!

Artykuł finansowany ze środków Miasta Poznania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski