Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty: Czy w sobotę będą się odbywać lekcje?

Cezary Hurysz
Po wejściu w życie rozporządzenia MEN, dyrektorzy szkół będą mogli zdecydować o możliwości przeprowadzenia zajęć w soboty.
Po wejściu w życie rozporządzenia MEN, dyrektorzy szkół będą mogli zdecydować o możliwości przeprowadzenia zajęć w soboty. Paweł F. Matysiak
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało projekt rozporządzenia, w którym znajduje się zapis o możliwym sześciodniowym tygodniu nauki w szkołach. Jeśli projekt zostanie wprowadzony w życie, dyrektorzy szkół będą mieli prawo zarządzić lekcję w soboty.

Chodzi o artykuł 21. projektu rozporządzenia MEN w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli.

Zapis głosi, że "w zależności od warunków pracy szkoły zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem szkół prowadzących kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej, mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu, z uwzględnieniem ust. 2 i 3".

Aby placówki oświatowe mogły przeprowadzać zajęcia w soboty, musi w nich być co najmniej dwa razy więcej klas niż sal lekcyjnych.

Zobacz też: Protest nauczycieli 2019: V i VI LO w Poznaniu przyłączają się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej

Dyrektorzy szkół, które nie spełniają tych warunków, decydują o organizacji tygodnia pracy we własnym zakresie. Muszą jednak zasięgnąć opinii rady szkoły (jeżeli została utworzona) oraz rady pedagogicznej.

W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe decyzje muszą być podejmowane we współpracy z zakładami pracy.

Dyrektorzy szkół podejmą decyzję, czy zajęcia w soboty będą przeprowadzane co tydzień. Projekt rozporządzenia umożliwia prowadzenie na przemian 5- oraz 6-dniowego tygodnia lekcji.

Zobacz też: Poznań: Solidarność wśród nauczycieli. Kolejne protesty pracowników oświaty

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, dyrektorzy szkół będą musieli powiadomić urząd miasta lub starostwo powiatowe (w zależności od tego, która instytucja prowadzi nadzór nad placówką) o organizacji tygodnia lekcyjnego jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Zanim rozporządzenie wejdzie w życie, najpierw projekt musi być zaopiniowany przez związki zawodowe, samorządy terytorialne czy rzecznika praw obywatelskich.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski