Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma UE. Polska przedstawia Brukseli swoje oczekiwania

Katarzyna Stańko
Na pięć dni przed eurowyborami pojawiły się przecieki w mediach oraz informacja ministerstwa spraw zagranicznych na temat planu reformy UE, który Polska przesłała do Brukseli. Nasz kraj chce liberalizacji wspólnego rynku i wzmocnienia granic zewnętrznych UE, podtrzymując swoje veto w kwestii przymusowej relokacji migrantów. Postuluje wprowadzenie tzw. mechanizmu żółtej i czerwonej kartki, aby wzmocnić parlamenty narodowe i umożliwić im wspólne blokowanie projektów Komisji Europejskiej.

Polska chce współtworzyć tzw. nową Agendę Strategiczną UE, czyli plan na reformę Wspólnoty na lata 2019-2024. Polska, Austria i Francja są gotowe na modyfikację traktatów europejskich, co do tej pory było europejskim tabu. Polska zaprezentowała swoje stanowisko instytucjom UE. Dyskusja na ten temat na forum unijnym ma się rozpocząć w czerwcu.

Najistotniejsze z punktu naszego kraju to: nowa polityka w kwestii jednolitego rynku, zrównoważonej migracji, działań dotyczących klimatu, przepisów w zakresie cyfryzacji, obronności i roli praelementów narodowych – wyjaśnia Agencji Informacyjnej Polska Press Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Jakie są priorytety Polski? Przede wszystkim zachowanie jednolitego rynku, który zdaniem polskich polityków jest kluczowy dla rozwoju gospodarczego UE. W ostatnich kilku latach niektóre państwa UE zaczęły kwestionować tę zasadę, co objawiło się choćby w przyjęciu dyrektywy ws. Pracowników delegowanych czy prace nad pakietem mobilności. - W najbliższych latach należy identyfikować i eliminować istniejące bariery i zapewnić lepsze egzekwowanie prawa w zakresie swobodnego przepływu towarów i usług - podkreśla minister Szymański, dodając że w czasach rosnącej konkurencji wspólny rynek wzmacnia pozycję UE wśród globalnych graczy. - Opowiadamy się w szczególności za dalszą liberalizacją usług w ramach UE - podkreśla minister Szymański.

Polska chce wzmocnienia granic zewnętrznych UE i zachowania swobodnego przepływu osób w ramach strefy Schengen oraz wzmocnienia unijnej agencji Frontex, której siedziba znajduje się w Warszawie. - Podtrzymujemy nasz sprzeciw wobec przymusowej relokacji migrantów – podkreśla minister Szymański.

- Oczekujemy również, że Komisja Europejska przedstawi środki na zapewnienie sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz przyspieszy prace nad mechanizmem solidarnego wsparcia transformacji gospodarczej – wyjaśnia Szymański. To wrażliwa kwestia w sytuacji, kiedy kanclerz
Angela Merkel zadeklarowała przekształcenie do 2050 r. Niemiec w kraj wolny od emisji CO2, a UE naciska na Polskę, aby przyspieszyła transformację polskiej gospodarki opartej na węglu i zreformowanie naszego systemu energetycznego.
Jeśli chodzi o funkcjonowanie instytucji unijnych, to najważniejsza propozycją jest wzmocnienie prerogatyw parlamentów narodowych kosztem Komisji Europejskiej. - Celowe byłoby ustanowienie mechanizmów tzw. żółtej i czerwonej kartki, które pozwoliłyby na przyznanie parlamentom narodowym na kolektywnego uprawnienia do blokowania inicjatyw ustawodawczych Komisji Europejskiej – wyjaśnia minister Szymański.

W kwestii obronności Polska opowiada się za ścisłą współpraca UE i NATO. - Wzmocnienie polityki obronnej UE musi odpowiadać na realne zagrożenia płynące ze Wschodu i Południa – podkreśla minister Szymański.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Reforma UE. Polska przedstawia Brukseli swoje oczekiwania - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski