„Reha for the Blind in Poland”. Sytuacja niewidomych w przestrzeni publicznej w Poznaniu

Alicja Durka
Alicja Durka
Na zdjęciu Marek Kalbarczyk, przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Szansa dla Niewidomych pokazujący mówiące szachy przystosowane do potrzeb osób niewidomych.
Na zdjęciu Marek Kalbarczyk, przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Szansa dla Niewidomych pokazujący mówiące szachy przystosowane do potrzeb osób niewidomych. Łukasz Gdak
W Poznaniu trwa konferencja „Reha for the Blind in Poland”, która dotyczy sytuacji osób niewidomych. Prelegenci opowiadają o sposobach na pomoc, innowacjach, a także trudnościach i możliwościach leczenia.

Fundacja Szansa dla Niewidomych obchodzi jubileusz 30-lecia. Z tej okazji przygotowano konferencję „Reha for the Blind in Poland”, podczas której opowiedziano o sytuacji osób niewidomych i niedowidzących. Pierwszego dnia poruszone zostały tematy z zakresu innowacji w dziedzinie niwelowania skutków niepełnosprawności wzroku, dostępności obiektów użyteczności publicznej, kultury oraz edukacji.

Świat jest niedostępny dla osób niewidomych

Marek Kalbarczyk, przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Szansa dla Niewidomych opowiedział o problemach, z którymi osoby niewidome spotykają się na co dzień.

- Dostępność to jeszcze za mało. Nie ma dostępności bez nowoczesności

- powiedział Kalbarczyk.

Przewodniczący zwrócił także uwagę na to, że co raz więcej osób niewidomych i niedowidzących korzysta z pomocy, ale ta pomoc nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich. Żeby pomoc była realna, powinna być obecna we wszelkich instytuacjach - w sklepach, urzędach, szkołach, na uczelniach, itd.

Zamek i Bibliotek Raczyńskich pionierami w pomocy dla niewidzących i niesłyszących

W wydarzeniu wzięła udział Zofia Starikiewicz – zastępczyni dyrektora Centrum Kultury ZAMEK i Anna Gruszecka – dyrektorka Biblioteki Raczyńskich, które tłumaczyły, jakie działania podejmowane są w obu miejscach.

W Centrum Kultury Zamek, mimo wieku budynku, wprowadzono szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Zabytek, w swoim pierwotnym kształcie był całkowicie niedostępny dla osób z trudnościami w poruszaniu się, głuchych i z problemami wzrokowymi. W nowym projekcie wprowadzono więc windy i platformy.

- Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami to nie tylko pieniądze, świadomość również jest istotna. Zdajemy sobie sprawę, że z biegiem czasu, niektóre elementy są przestarzałe. Przełomem jest zespół dostępności analizujący kompetencje i możliwości oraz podpowiadający, co można jeszcze zrobić - tłumaczyła Zofia Starikiewicz.

To jednak nie koniec, w Zamku zamontowane są poręcze, ale na przyszłość zaplanowano budowę solidnego podjazdu. Skupiono się na zwiększeniu kontrastu kolorystycznego dla osób niedowidzących. Regularnie wyświetlane są także filmy z audioeskrypcją, dostępne jest także 50 sztuk słuchawek z audiodeskrypcją do innych filmów. Odwiedzający mają także możliwość zwiedzania wystaw z dotykowymi obiektami i objaśnieniami zapisanymi alfabetem Braille'a. Do tej pory jedna z wind została wyposażona w system głośnomówiący informujący tym, co znajduje się na poszczególnych piętrach. Do końca roku podobne systemy będą zamontowane w jeszcze dwóch windach.

Obecnie, tuż przy wejściu wyświetlane są komunikaty w Polskim Języku Migowym (PJM). CK Zamek dąży także do tego, by w kasie również znalazła się osoba posługująca się PJM.

Anna Gruszecka – dyrektorka Biblioteki Raczyńskich wskazała na szereg udogodnień i ofertę przygotowaną przez bibliotekę. Na miejscu dostępne są 502 tomy książek napisanych alfabetem Braille'a, książki dla osób słabowidzących dużą czcionką, audiobooki, książki cyfrowe, a nawet „czytaki” do odtwarzania audiobooków. Dla chętnych przygotowano także auto-lektora, monitora i drukarkę do alfabetu Braille'a i przenośną lupę elektroniczną dla niedowidzących.

Według zapowiedzi, poza już zamontowanymi wypustkami prowadzącymi do poszczególnych miejsc, tablicami tyflograficznymi, itd. w budynku mają zostać zamontowane kolejne specjalistyczne urządzenia. Biblioteka jednak nie informuje jeszcze o szczegółach przedsięwzięcia.

Szansa na leczenie niewidomych

Prof. dr hab. n. med. Marcin Stopa – kierownik Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu opowiedział zgromadzonym o terapii genowej we wrodzonych dystrofiach siatkówki. Operacja tą metodą została po raz pierwszy w Polsce została przeprowadzona w Poznaniu.

Lekarze, ze względu na ograniczenia pandemiczne zostali przeszkoleni za pomocą specjalistycznych okularów 3D przez jeden z francuskich szpitali. Przed leczeniem pacjent potrafił tylko ocenić czy wokół niego jest jasno, czy ciemno. Po 14 dniach od podania pionierskiego leku, mężczyzna potrafił odczytać największe litery z tablicy okulistycznej. Teraz może sam się poruszać i wykonywać czynności, które wcześniej były dla niego niedostępne. To daje ogromną nadzieję dla pacjentów z problemami ze wzrokiem.

Niestety medycyna nie jest jeszcze na poziomie, który pozwalały na leczenie każdego przypadku, dlatego działalność takich miejsc, jak np. ośrodek dla dzieci niewidomych w Owińskach jest niezbędna. Maria Kaliszan-Kaźmierczak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach podkreśla, że konieczne są nowe rozwiązania.

Nauczycielka przypomniała o trzech grach edukacyjnych stworzonych na potrzeby osób niedowidzących i niewidzących. Mowa tutaj o grze karcianej uczącej m.in. figur geometrycznych, specjalnym bingo uczącym matematyki, czy kalendarza angażującego zmysł słuchu i węchu, a przy okazji uczącego matematyki i opowiadającego o życiorysach ważnych postaci.

Szachy i inne gadżety dla niewidomych

Mówiące szachy, interaktywny globus i klawiatura do alfabetu Braille'a to tylko początek. Specjaliści regularnie pracują nad formami aktywizacji dla niewidomych. Niestety koszt np. szachów to wydatek rzędu od 4 do 6 tysięcy złotych. Mało kto więc może sobie na to pozwolić. Inwestycje tego typu pokazują jednak, że takie urządzenia istnieją i mogą być obecne w życiu osób z niepełnosprawnościami.

We wtorek odbyła się także uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie IDOL 2021, na koniec wyświetlono film z audiodeskrypcją w Kinie Pałacowym.

Konferencja będzie trwała również 1 września, o godz. 12 w auli Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu przy ulicy Ratajczaka 5.

Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Wielkie Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących i Wszystkich Niepełnosprawnych – REHA FOR THE BLIND® IN POLAND 2021”, nad którym Głos Wielkopolski ma patronat medialny.

Jak "usłyszeć" głuchych? Zobacz, jak się przywitać w języku migowym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie