Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja była powołaniem profesor Kazimiery Milanowskiej

Marek Zaradniak
Profesor Kazimiera Milanowska miała wielre zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w zakresie badań jak i leczenia pacjentów
Profesor Kazimiera Milanowska miała wielre zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w zakresie badań jak i leczenia pacjentów Archiwum
Rodzina, przyjaciele i współpracownicy poźżegnali w środę na cmentarzu przy ulicy Nowina w Poznaniu, profesor Kazimierę Milanowską, światowej sławy specjalistkę od rehabilitacji, nestorkę rehabilitacji w Polsce, jedną z pionierek ruchu Lion's w Polsce.

Urodziła się w Hoszczy na Wołyniu 28 lutego 1926 roku. W 1940 roku z Czartkowa w woj.Tarnopolskim została wysiedlona do Gniezna, a rok później z Gniezna do Sobolewska w powiecie garwolińskim.
W 1949 Kazimiera Milanowska ukończyła Wydział Lekarski ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego, ale jeszcze w 1948 roku została asystentem początkowo na Studium Wychowania Fizycznego a potem jeszcze w tym samym roku asystentem w Klinice Ortopedii Akademii Medycznej.

W roku 1953 została mianowana przez ówczesne ministerstwo zdrowia i opieki społecznej na stanowisko specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej. W latach 1960-1996 pracowała w Katedrze i Klinice Medycyny Rehabilitacyjnej Akademii Medycznej w Poznaniu. Od 1979 kierowała nią. Była autorką wielu fachowych książek w tym podstawowego podręcznika z rehabilitacji leczniczej w języku polskim „Kinezyterapia”. Była również jednym z głównych autorów wymogów programowych rehabilitacji jako samodzielnej specjalizacji medycznej w Polsce. Od roku 1988 profesor Kazimiera Milanowska była członkinią Europejskiej Federacji do spraw Badań Naukowych w Rehabilitacji.

Rehabilitacja była powołaniem profesor Kazimiery Milanowskiej. Wniosła ona znaczący wkład w leczenie ofiar pierwszej powojennej epidemii choroby Heinego-Mediny w Polsce. Była wtedy kierownikiem Ambulatorium Ortopedycznego po Chorobie Heinego-Mediny przy Centralnej Wojewódzkiej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Jej zasługi dla rehabilitacji polskiej zostały uwieńczone powołaniem jej na stanowisko Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Rehabilitacji. Była również n.i. współzałożycielką i członkinią Zarządu Głownego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem
Zarówno pacjenci jak i uczniowie profesor Kazimiery Milanowskiej mogli zawsze liczyć na jej życzliwość i rzeczową pomoc we wszystkich problemach jakie spotykały ich w życiu

Po przejściu na emeryturę w 1996 roku prof. Kazimiera Milanowska nie zakończyła swojej działalności organizacyjnej i naukowej. Była m.in. twórcą i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu.

Jeszcze w latach 80 profesor Kazimiera Milanowska nawiązała kontakty z przyjeżdżającymi do Instytutu Ortopedii i Rehabilitacji w Poznaniu z pomocą charytatywną członkami ruchu Lion’s International ze Szwecji. 9 marca 1991 roku założyła Lion’s Club Poznań Patria. Był to pierwszy żeński klub Lion’s w Polsce, a zarazem w pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej.
Odeszła nie tylko wspaniała lrekarka specjalistka w zakresie rehabilitacji , ale także ceniony naukowiec, dydaktyk, społeczniki wielki przyjaciel pacjentów. I taka pozostała w pamięci tych, którzy ją znali.

Prof. Kazimiera Milanowska miała wiele zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w dziedzinie badań jak i leczenia pacjentów.

POLECAMY:

Największa tajemnica Pestki

Studniówki 2018 [ZDJĘCIA]

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski