Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reklamy znikają z budynków w Poznaniu. Efekt uchwały krajobrazowej?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Po billboardach często na elewacjach budynków pozostają brudne ślady, które nie są czyszczone przez usuwających billboardy.
Po billboardach często na elewacjach budynków pozostają brudne ślady, które nie są czyszczone przez usuwających billboardy. Adam Jastrzębowski
W kilku punktach śródmiejskich dzielnic Poznania usunięto tablice reklamowe zainstalowane na ścianach budynków. Banery i tablice reklamowe zniknęły już z budynków znajdujących się na terenie Łazarza, Wildy i Grunwaldu. Pozostały po nich tylko ślady mocowań. Tymczasem uchwała krajobrazowa, na mocy której część reklam miało zniknąć z przestrzeni miasta, została uchylona.

Spis treści

Początek masowego usuwania billboardów?

Na jednej ze ścian budynku, znajdującego się u zbiegu ulic Głogowskiej i Strusia od lat wisiały dwa podświetlone billboardy. Dziś pozostały po nich tylko brudne ślady i wgłębienia po elementach mocujących.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 Roku. Tam na bocznej ścianie wisiały 4 podświetlone tablice reklamowe. Zdemontowano także reklamy przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Matejki, gdzie banery przesłaniały fasadę od wysokości pierwszego piętra po dach 6-piętrowego budynku.

Zobacz też: Zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22 na Łazarzu. Radni podjęli decyzję!

Do demontażu reklam prawdopodobnie przyczyniła się, niedawno przegłosowana, a następnie uchylona przez Wojewodę Wielkopolskiego, tak zwana uchwała krajobrazowa, która wprowadziła ograniczenia co do wielkości reklam, ich wysokości i odległości między sobą oraz między skrzyżowaniami.

Uchwała krajobrazowa ponownie będzie obowiązywać

Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały, którą radni miejscy są zdeterminowani jak najszybciej ponownie przegłosować. W ich ramach wpłynęło ponad 40 pism, które urzędnicy miejscy będą analizowali. Tymczasem już teraz można obserwować pierwsze demontaże nośników niespełniających założeń uchwały, które niejednokrotnie zostały zainstalowane bez wymaganych pozwoleń.

Jakie zmiany będzie zawierała poprawiona uchwała krajobrazowa?

- Zgodnie z uwagami wojewody nowa uchwała nie rozróżnia nielegalnych i legalnych nośników reklamowych. Dlatego też dla wszystkich reklam wyznaczony będzie okres dostosowawczy wynoszący 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały

- informuje Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Ponadto zmodyfikowano warunki, na których nośniki reklamowe będą dostosowywane do nowych regulacji. W pierwszej kolejności będą usuwane banery znajdujące się najbliżej skrzyżowań, najwyższe i o największej powierzchni. Nadal w pierwszej kolejności na swoich miejscach pozostaną reklamy stanowiące część wiat przystankowych.

Obserwuj nas także na Google News

Zmianie uległy także zapisy dotyczące murali reklamowych - oprócz ślepych ścian budynków będą one mogły być wykonywane także na dachach budynków, których pochyłość nie jest większa niż 10 stopni.

Zapytaliśmy urzędników także o liczbę już usuniętych reklam z przestrzeni miasta.

- W ramach swoich kompetencji Wydział Urbanistyki i Architektury UMP w ciągu roku doprowadził do likwidacji blisko 65 tablic oraz urządzeń reklamowych

- odpowiedział Piotr Sobczak.

Czytaj także: Co dalej z uchwałą krajobrazową? Radni wskazują terminy

Uchwała budzi szereg kontrowersji

Sama uchwała krajobrazowa jest przedmiotem licznych kontrowersji i oskarżeń ze strony poznańskich firm działających w branży reklamowej. Zarzucają one miastu próbę zmonopolizowania rynku reklamowego przez miejską spółkę Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz współpracujące z nią firmy. Zarzuty te były odpierane przez spółkę, która stwierdziła, że MTP ma w mieście zaledwie 1500 nośników reklamowych, które zostały ustawione legalnie, za opłatą i są za nie opłacane podatki.

Szerszy kontekst uchwale krajobrazowej dodaje raport NIK dotyczący zarządzania reklamą w przestrzeni miejskiej Poznania. Kontrolerzy dopatrzyli się szeregu uchybień ze strony miasta, które miały narazić jego budżet na straty sięgające nawet milionów złotych. W tej sprawie Najwyższa Izba Kontroli przygotowuje zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Takich wizji architektonicznych i planistycznych w obecnym magistracie jeszcze nie ma (może to i lepiej). Zapytaliśmy sztuczną inteligencję: jak według niej będzie wyglądać centrum Poznania w 2123 roku i jak będzie wyglądać poznańskie Stare Miasto z okolicami za 100 lat? A także: jak zmieni się Poznań za sto lat?Podoba Ci się taka wizja? Zobacz, co ma na ten temat do powiedzenia sztuczna inteligencja --->

Poznań nie do poznania! Zapytaliśmy sztuczną inteligencję (A...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski