Rekompensaty za podwyżki cen prądu: 28.01.2020 r. a inflacja 3, 4-proc. Jak bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania

Zbigniew Biskupski
Wyżej niż ogólny wzrost żywności plasują się też podwyżki innych kluczowych dla budżetu domowego produktów: pieczywo podrożało o 6 proc., a mąka aż o 7,3 proc. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Zaczęło się z cenami. Inflacja już 3,4 proc., jak podał Główny Urząd Statystyczny 7 stycznia 2020 r. W miesiąc ceny detaliczne skoczyło do góry o 0,8 proc. Jeśli trend by się utrzymał, dwucyfrowa inflacja w rok. W środę 15 stycznia GUS uszczegółowił dane: wieprzowina w rok podrożała o 23,6 proc., wędliny o 11,9 proc., cukier o 20,7 proc., a opłata za wywóz śmieci aż o 32,21 procent! Dokąd zmierzamy?

Czy dojdziemy do cen z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeszcze przed kartkami i półkami z samym octem.
Kilogram schabu 56 złotych, kilogram kiełbasy zwyczajnej 44 złote, a krakowskiej parzonej 54 złote, nie mówić już o myśliwskiej po 100 zł za taką samą ilość. Tabliczka czekolady 19 zł, a wedlowskiej z orzechami nawet 26 zł, pół litra wódki czystej 100 zł, wino musujące hiszpańskie codorniu – 280 zł butelka. Ale najważniejsze – kostka zwykłego masła 17,50, a lepszego 21 zł. Kilogram cukru 10,5 zł, a mąki wrocławskiej 6,70 zł. Bochenek chleba zwykłego 8 zł.
By nie było nieporozumień, zarobki były porównywalne: stażysta po studiach dostawał 2 600 zł, górnik w kopalni ok. 5 000 zł (w był wtedy elitą zarobkową), dobry murza na budowie 3,5 tys. zł, podobnie robotnik na hali w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu.

Rekompensaty za podwyżki cen prądu 2020 a inflacja 3, 4-proc. Jak-bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania

Rolnictwo bez dopłat

Dlaczego przytaczam te dane? Dlatego, że właśnie w tę stronę sterujemy. Artykuły spożywcze w Polsce są dużo tańsze tylko i wyłącznie ze względu na politykę subsydiów do rolnictwa stosowaną przez kraju Unii Europejskiej, a wcześniej EWG niemal od zarania powstania tych organizacji. Gdy byliśmy w PRL, rolnicy nie korzystali z dopłat, a konkurencyjny import dotowanych produktów rolnych z Francji Hiszpanii, Włoch czy Holandii nie hamował cen na polskim rynku, bo był to rynek obcy.

Każdy zapłaci za prąd 12 procent więcej, a rekompensaty dostaną tylko niektórzy. Jak to się ma do inflacji, jak drożeje i jeszcze podrożeje żywność. Kliknij w ten tekst i przeczytaj więcej.

Zresztą ceny były regulowane. Sprzedaż po wyższych była przestępstwem. Co prawda nie karanym śmiercią jak kilkanaście lat wcześniej – słynna afera mięsna z czasów gomułkowskich, ale podatkowy domiar w jeden dzień tak zwanych badylarzy i prywaciarzy czynił nędzarzami milionerów z Łomianek czy spod Grójca. W każdym więc sklepie kiełbasa zwyczajna była po 44 zł, a parówkowa po 39, w piekarni zaś chleb po 8 zł.

Rzeczywistość grudzień 2019

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, iż inflacja w grudniu liczona w skali ostatnich dwunastu miesięcy wyniosła 3,4 proc. Tylko w stosunku do poprzedniego miesiąca - czyli listopada 2019 r. ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. Gdyby taki wskaźnik pomnożyć przez 12 miesięcy, inflacja roczna wyniosłaby aż 9,6 proc.!
W środę 15 stycznia GUS rozszerzył tę informacje o bardziej szczegółowe dane.
Ciekawie prezentują się dane jeszcze bardziej szczegółowe. I tak np. za wywóz śmieci w w ostatnim miesiącu minionego roku płaciliśmy aż o 32,21 proc. więcej niż rok wcześniej, przy czym praktycznie cała podwyżka nastąpiła w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
Skala podwyżek cen żywności jest mniejsza - od grudnia 2018 do grudnia 2019 r. ogólnie ceny urosły o 5,9 proc. - ale te wydatki są przecież decydujące dla każdego budżetu domowego, a w rodzinach najuboższych stanowią największy odsetek. prosty stąd wniosek, że inflacja w zakresie produktów żywnościowych najmocniej uderza właśnie w rodziny uzyskujące najniższe dochody.

Co dalej?Zaczęło się…

Koszt energii elektrycznej, podobnie jak ceny paliw, przekłada się bezpośrednio na ceny sprzedawanych towarów, w tym także żywność - zwłaszcza mięso i wędliny oraz warzywa. Drożejąca żywność zawsze zwiększa presję płacową, a podwyżki płac oznaczające napływ dodatkowych pieniędzy na rynek zawsze są impulsem do kolejnych podwyżek cen detalicznych. Taka spirala rozkręcająca się w schyłkowych latach PRL-u doprowadziła do hiperinflacji. W efekcie potrzebna była reforma Balcerowicza - dziś uznawanego za wroga publicznego. Oby po Grabskim w okresie międzywojennym i Balcerowiczu u zarania III RP, wkrótce nie był potrzebny szyty na ich miarę inny reformator.

Już wiadomo. Odbiorcy prądu od Taurona zapłacą za niego w 2020 r. drożej o 12,9 proc., Enea skasuje więcej o 12,2 proc., a Energa o 11,3 proc. To taryfy dla gospodarstw domowych ostatecznie zatwierdzone przez urząd.
Dla biznesu urząd taryf zatwierdzać nie musi, to ewentualnie domena urzędu ochrony konkurencji, ale już sam fakt jak zmonopolizowany w praktyce jest nasz rynek dostawców energii – od strony prawnej jest zliberalizowany, ale to taka sama fikcja jak trójpodział władzy w Polsce – biznes płaci więc za prąd krocie już od roku, a w 2020 będzie nie inaczej.
To musi się odbić na cenach produktów, bo konkurencja na rynku jest duża i marże (zarobki) firm od dawna są niewielkie.
To musi przyspieszyć inflację. Tym bardziej, że politycy, zwłaszcza prezydent Trump, robią wszystko, by polityka demolowała wolny rynek: wciąż trwa wojna handlowa z Chinami, a teraz realny jest nowy rozdział w wojnie na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy pójdą w górę nieuchronnie, co natychmiast odczujemy nie tylko przy tankowaniu samochodów, ale i przy kasie płacąc za zakupy.

Sejm uchwalił właśnie ustawę o trzynastych emeryturach. Na co mogą jeszcze liczyć emeryci w 2020 roku. Jaka będzie najniższa emerytura, kto kiedy i ile dostanie tzw. trzynastej emerytury. Jaka waloryzacja emerytur, ile i dla kogo. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Rekompensaty rozwiążą problem?

W połowie stycznia znane są już wszystkie nowe taryfy dostawców energii dla gospodarstw domowych. Różnią się dosłownie groszami, bo praktycznie wszystkie oznaczają wzrost rachunków za prąd w 2020 r. o 12 proc. bez małych setnych procenta.
Rząd zapowiada rekompensaty, ale to kolejna prawda, która po dokładniejszej analizie okazuje się grą pozorów. Jak w poniedziałek 13 stycznia ujawnił minister Jacek Sasin, rekompensaty dostaną tylko zatrudnieni na etacie i uzyskujący dochody mieszczące się w I progu podatkowym.
Trzeba jednak mieć na względzie, iż rachunki za prąd w budżecie domowym, nawet wyższe o 12 proc., to najmniejszy problem, bo stanowią tylko 10 proc, albo mniej wydatków. Gorzej jest z podwyżkami towarów i usług wywołanymi przez coraz wyższe ceny energii elektrycznej dla firm, których rząd nie kontroluje. Te zaś nie są 12-procentowe, ale nawet 50- i więcej procent. Już to widać w cenach, najbardziej żywności . I to nie tylko tzw. nowalijek – np. świeże polskie ogórki są już po 12-16 zł za kilogram, a pomidory nawet po 30 zł, ale w cenach mięsa, wędlin i już za chwilę nabiału, a więc zakupów wartościowo stanowiących połowę budżetu domowego, a w najuboższych rodzinach nawet więcej.

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Materiał oryginalny: Rekompensaty za podwyżki cen prądu: 28.01.2020 r. a inflacja 3, 4-proc. Jak bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 221

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nick

Przeciętny wyborca PiS i tak nie rozumie tego co zostało napisane w tym artykule. Dają to są dobrzy a inflacja to abstrakcja dla nich. Młodzie nie głosuje, bo ma internet i granice Schengen, nic się więc nie zmieni dopóki nas z UE nie zechcą wyrzucić albo z Schengen

G
Gość
27 stycznia, 9:06, Gość:

Najważniejsze że nasza kochana policja jest dobrze dofinansowana to będzie spokój. Podwyżki to mniej jedzenia śmieciowego, pogoda się zmienia więc ulic nie zabraknie.Leków też mniej więc nie będziemy sie truć.Same dobre rzeczy nas czekają.

Podwyżki to więcej jedzenia śmieciowego.

G
Gość

Najważniejsze że nasza kochana policja jest dobrze dofinansowana to będzie spokój. Podwyżki to mniej jedzenia śmieciowego, pogoda się zmienia więc ulic nie zabraknie.Leków też mniej więc nie będziemy sie truć.Same dobre rzeczy nas czekają.

G
Gość
26 stycznia, 11:35, świr Antoni:

a jutro Centralne Biuro Ogłupiania Społeczeństwa poda że pisoTŁUKOM poparcie wzrosło do 67%

26 stycznia, 11:43, Gość:

Naprawdę jesteś tak głupi że jak obrazisz ludzi to zaczną na Was głosować ?

26 stycznia, 14:15, świr Antoni:

piso[wulgaryzm] ja leję tylko do dziurawego pisUARU , a ty pod tym pisuAREM leżysz

mafioso pelowski leje wkur... bo jego mafia pelowsko-zlodziejska kradla bez opamietania, a teraz kiepsko kiepsko zyc bo zlodzieji mniej a ceny wyzej

G
Gość
26 stycznia, 22:36, Dyziek:

Wy się [wulgaryzm] liczyć nauczcie .Podwyżka za wywóz śmieci 32% .płaciłem 42 zł teraz 115 to jest prawie 200% ..jebana dobra zmiana

dyziek a na psychiatre ile wiecej wydajesz?

idz do 1 sekretarza i popros o kalkulator ,bos przyg..... pelowski

G
Gość
27 stycznia, 7:53, Maja:

Dobra zmiana brawo. PiS nadal prowadzi bo Proletariusze PiS łączą się. Dali sobie 1000 zł podwyżki na prowadzenie biur, a mi skasowali rentę z całkowitej na częściową. Przykaz z góry. Straciłam sporą kwotę. Teraz mam 1148 netto. Tu zabiorą i chwalą się państwem opiekuńczym. Nawet świnie dostaną 500 plus, a moja podwyżka wyniesie 54 złote netto.

czyli co mam tesknic za tuskiem tyrka do minimum 70 lat i na umowie smieciowej za 6 zl?

M
Maja

Dobra zmiana brawo. PiS nadal prowadzi bo Proletariusze PiS łączą się. Dali sobie 1000 zł podwyżki na prowadzenie biur, a mi skasowali rentę z całkowitej na częściową. Przykaz z góry. Straciłam sporą kwotę. Teraz mam 1148 netto. Tu zabiorą i chwalą się państwem opiekuńczym. Nawet świnie dostaną 500 plus, a moja podwyżka wyniesie 54 złote netto.

G
Gość

Ciekawa sytuacja inflacja już w grudniu wyniosła 3,4 %rdr a zapowiadaja że będzie jeszcze wyższa a emerytom dają 3,24 %waloryzacji tj o 0,16 % mniej niż inflacja, to może od razu dać im darmowy pawulon

G
Gość
25 stycznia, 15:31, Olo:

Cabula w marketach z niemiec po 6 złotych. A mój ojciec wywiózł na pole i zaorał 20 ton bo nikt nie chciał kumić. Tak się dba o niemieckiego rolnika.

Co ty bredzisz 6 zł za worek 5 kg

G
Gość
26 stycznia, 20:01, Ewa:

Ludzie podziękuj.przy urnach

Nic nie podziękuja, jesienią wybrali ponownie PiS a w maju znowu Dude, tak wygląda dziękowanie przy urnach

D
Dyziek

Wy się [wulgaryzm] liczyć nauczcie .Podwyżka za wywóz śmieci 32% .płaciłem 42 zł teraz 115 to jest prawie 200% ..jebana dobra zmiana

E
Ewa

Ludzie podziękuj.przy urnach

G
Gość
26 stycznia, 17:04, gość:

Podwyżki dla parlamentarzystów uchwalono w ciągu 2 dni 1000 PLUS i 500 PLUS. Razem 1500 PLUS miesięcznie od stycznia 2020 r. , Natomiast projekt dotyczący emerytur bez podatku skierowano do sejmu ? Ile na rozpatrzenie tego projektu będą czekać emeryci i czy doczekają ? Tu i opozycja się o dziwo zgodziła na podwyżki ? 18000 PLUS dla parlamentarzystów na rok , a dla emerytów jedynie 981 zł dodatku zwanego trzynastką ? Skandal! Parlamentarzyści powinni służyć Polsce przecież do polityki nie idzie się dla pieniędzy tak słyszałam .

Emerytowi 981 zł na rok, a sobie 1000 PLUS i 500 PLUS zł razem 1500 PLUS miesięcznie , a na rok emerytowi tylko 981 zł trzynastki!

1500 zł x 12 miesięcy = 18000 zł rocznie To DRANSTWO inaczej tego skomentować nie można !

parlamentarzyści 1500 PLUS : 30 dni = 50 zł dziennie . a emerytowi 2,68 zł dziennie ? 981 zł : 365 dni w roku = 2,68 zł dziennie ! Co z tym zrobić, jak żyć ?

Oto SPRAWIEDLIWOŚĆ !

Zawiść przez ciebie przemawia.

g
gość

Podwyżki dla parlamentarzystów uchwalono w ciągu 2 dni 1000 PLUS i 500 PLUS. Razem 1500 PLUS miesięcznie od stycznia 2020 r. , Natomiast projekt dotyczący emerytur bez podatku skierowano do sejmu ? Ile na rozpatrzenie tego projektu będą czekać emeryci i czy doczekają ? Tu i opozycja się o dziwo zgodziła na podwyżki ? 18000 PLUS dla parlamentarzystów na rok , a dla emerytów jedynie 981 zł dodatku zwanego trzynastką ? Skandal! Parlamentarzyści powinni służyć Polsce przecież do polityki nie idzie się dla pieniędzy tak słyszałam .

Emerytowi 981 zł na rok, a sobie 1000 PLUS i 500 PLUS zł razem 1500 PLUS miesięcznie , a na rok emerytowi tylko 981 zł trzynastki!

1500 zł x 12 miesięcy = 18000 zł rocznie To DRANSTWO inaczej tego skomentować nie można !

parlamentarzyści 1500 PLUS : 30 dni = 50 zł dziennie . a emerytowi 2,68 zł dziennie ? 981 zł : 365 dni w roku = 2,68 zł dziennie ! Co z tym zrobić, jak żyć ?

Oto SPRAWIEDLIWOŚĆ !

G
Gość
26 stycznia, 11:35, świr Antoni:

a jutro Centralne Biuro Ogłupiania Społeczeństwa poda że pisoTŁUKOM poparcie wzrosło do 67%

26 stycznia, 11:43, Gość:

Naprawdę jesteś tak głupi że jak obrazisz ludzi to zaczną na Was głosować ?

26 stycznia, 14:15, świr Antoni:

piso[wulgaryzm] ja leję tylko do dziurawego pisUARU , a ty pod tym pisuAREM leżysz

Ile dostajesz za te sianie tej propagandy? Starczy na na nowy pisuar?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3