Rękopisy nie płoną, przenoszą się

  Rękopisy nie płoną, przenoszą się

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rękopisy nie płoną, przenoszą się
  Niekomercyjne księgarnie w śródmieściu można policzyć na palcach jednej ręki. Zniknął Dom Książki, Księgarnia Powszechna, Głośna... I mimo że budziło to mój głośny sprzeciw, to takie są po prostu prawa rynku. Nie potrafię jednak zrozumieć postępowania poznańskich urzędników. Bo za księgarniami mają teraz z mapy Poznania znikać biblioteki?
  Rękopisy nie płoną, przenoszą się
  Zobacz komentowany tekst: Protestują, bo mają stracić bibliotekę

  Biblioteka Raczyńskich ma 42 filie w całym Poznaniu. Wśród nich dwie nie działają z powodu awarii, jedna na Ratajach została już zlikwidowana. Likwidacja grozi też tej w sercu Poznania, w Centrum Kultury Zamek. To nie tylko ostoja dla moli książkowych, czy studentów polonistyki. To też miejsce spotkań seniorów, którzy, nie ukrywajmy, takich przestrzeni nie mają w Poznaniu zbyt wiele.

  Wiem, że filia wypożyczalni w CK Zamek nie ma kompletnie zniknąć. Ma być przeniesiona do Naramowic. Ale to żadne tłumaczenie. Czy nie lepiej stworzyć dodatkowe miejsce do czytania i wypożyczania, zamiast likwidować to, które już jest, do którego ludzie są przywiązani i z którego korzystają? Wszyscy głośno mówią o popularyzacji czytelnictwa. Jak to zrobić gdy miejsc z książkami jest coraz mniej.

  Pamiętam gdy Święty Marcin w maju zamienił się w Ulicę Książek. Oprócz kiermaszu książek, głośnego czytania utworów, nałogowi czytelnicy sadowili się wygodnie na leżakach z lekturą. Większość pozycji nie pochodziła z ich prywatnych zbiorów, a ze zbiorów okolicznych bibliotek. Gdy kolejna księgarnia upadnie, gdy kolejna biblioteka zostanie zlikwidowana, lub przeniesiona jaką ulicą będzie Święty Marcin? Smutną.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo