Rekord Wójcika

Marek Lubawiński
Adam Wójcik, najskuteczniejszy zawodnik polskiej ligi
Adam Wójcik, najskuteczniejszy zawodnik polskiej ligi W. Wylegalski
Przed dwoma tygodniami koszykarze PBG Basket Poznań pokonali w Arenie Polonię Warszawa, a wieczór wygrali po raz drugi z rzędu. W wypełnionej do ostatniego miejsca hali AWF przy Drodze Dębińskiej, okazali się lepsi od koszalińskiego AZS, zwyciężając 104:85.

To cenny sukces, a na dodatek w szóstej minucie sobotniego spotkania Adam Wójcik, lider poznańskiego zespołu, zapisał się w historii polskiej koszykówki zostając najlepszym strzelcem ligi. Klasyfikacja prowadzona jest od 1976 roku. Do tej pory przewodził w niej Eugeniusz Kijewski, szkoleniowiec PBG Basket, który w 368 meczach zdobył 9604 punkty.

W sobotę w pierwszej części pierwszej kwarty Wójcik zdobył brakujące do rekordu 13 punktów, potem dorzucił jeszcze 15. Tym samym w 596 spotkaniach zaliczył 9616 punktów. Jeśli więc PBG Basket zakwalifikuje się do pre play-off, pierwszy mecz tej fazy będzie 600. Wójcika w lidze.

- Jestem dzisiaj bardzo szczęśliwy - powiedział po meczu Adam Wójcik. - Zdaję jednak sobie sprawę, że trudno porównywać zdobycze punktowe poszczególnych zawodników. Ja przecież kilka sezonów grałem za granicą, a trener Kijewski, czy inni znani koszykarze występowali w lidze, zanim zaczęto prowadzić statystyki. Ale to bardzo miłe, że mi się udało zapisać w historii polskiej koszykówki.

Podopieczni Eugeniusza Kijewskiego odnieśli w sobotę zasłużone zwycięstwo. Przeważali na parkiecie od początku spotkania. Zagrali z niezwykłym poświęceniem, byli nadzwyczaj zmobilizowani, a goście ani przez moment nie odpuszczali, bo przecież walczą ciągle o miejsce w pierwszej czwórce. Poznaniacy po raz pierwszy w tym sezonie przekroczyli granicę 100 punktów.

Pojedynek w hali AWF rozpoczął się od celnego rzutu za trzy punkty Wojciecha Szawarskiego. Po trzech minutach poznaniacy wygrywali 13:7 po trójce Iwo Kitzingera, który obok Wójcika był niewątpliwie najlepszym zawodnikiem sobotniego meczu. W sumie zdobył 19 punktów. Dobrze wypadł także Miah Davis. Swój udział w wygranej mieli oczywiście także Wojciech Szawarski, Bobby Brannen i Gerald Brown.

Po dwóch kwartach zespół Eugeniusza Kijewskiego prowadził 51:36. Jednak na początku trzeciej odsłony goście trzy razy trafili zza linii 6.25 m, poznaniacy odpowiedzieli tylko jednym rzutem za dwa punkty i przewaga zmalała do ośmiu punktów - 53:45. W 25. minucie PBG Basket prowadził 59:53, ale potem za sprawą aktywnych Kitzingera i Davisa znów zwiększała się różnica punktowa.

W sobotę o godzinie 18 PBG Basket Poznań gra w Arenie ze Sportino Inowrocław. To również ważny mecz.

PBG Basket - AZS Koszalin 104:85 (31:21, 20:15, 33:27, 20:22).
PBG Basket:
Wójcik 28 (2x3), Kitzinger 19 (3x3), Davis 17, Brown 14 (2x3), Szawarski 8 (1x3), McLean 7, Brannen 7, Flieger 4, Bigus 0, Smorawiński 0, Mowlik 0.
AZS: Mojica 17 , Łuszczewski 17 (2x3), Swanson 14 (2x3), Milicic 11 (3x3), Reese 11 (2x3), Arabas 5 (1x3), Diduszko 4, Metelski 2, Oduok 2, Urbański 2, Strach 0.