Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe opady śniegu i syberyjski mróz? Jaka będzie zima w tym roku? Prognoza pogody na zimę 2021/2022

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
22 grudnia rozpoczyna się kalendarzowa zima, jednak pierwsze opady śniegu już za nami. W prognozach pogody coraz częściej słyszy się o tym, że zima w tym roku będzie mroźna i śnieżna. Klimatolog prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przewiduje, że zbyt długo ona jednak nie potrwa.
22 grudnia rozpoczyna się kalendarzowa zima, jednak pierwsze opady śniegu już za nami. W prognozach pogody coraz częściej słyszy się o tym, że zima w tym roku będzie mroźna i śnieżna. Klimatolog prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przewiduje, że zbyt długo ona jednak nie potrwa. Łukasz Gdak
Choć dopiero początek grudnia, wiele osób już teraz zastanawia się, czy w tym roku można liczyć na białe święta. Jakiej pogody można spodziewać się w najbliższych miesiącach? Często słyszy się zapowiedzi nadchodzącej wyjątkowo mroźnej pogody i obfitych opadów śniegu. Czy faktycznie tak będzie?

Jaka będzie zima? Prognoza pogody na zimę 2021/2022

22 grudnia rozpoczyna się kalendarzowa zima, jednak pierwsze opady śniegu już za nami. W prognozach pogody coraz częściej słyszy się o tym, że zima w tym roku będzie mroźna i śnieżna. Klimatolog prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przewiduje, że zbyt długo ona jednak nie potrwa:

Możemy się spodziewać zimy, ale, jak uczą doświadczenia z ostatnich dni w Wielkopolsce, ma to charakter incydentalny i miejscowy. Pada śnieg, ale od razu też się topi. W ciągu nadchodzących miesięcy takie opady nastąpią, natomiast nasz rejon jest specyficznym, bo jest rejonem ciepłym. Nawet jeśli spadnie dużo śniegu, to nie utrzyma się on zbyt długo.

Wiele osób chciałoby mieć białe święta, jednak jak podkreśla Chojnicki, śnieg, zwłaszcza ten topniejący, ma też duże znaczenie dla środowiska. Nawadnia on glebę, co ma istotne znaczenie dla roślinności.

Dodaje też, że trzeba się przyzwyczajać do jedynie epizodycznego charakteru zim w przyszłości w naszym rejonie. Co więcej, większe prawdopodobieństwo wystąpienia znacznych opadów śniegu i mrozu jest w styczniu i lutym.

Możemy oczekiwać w przyszłości takich zim błyskawicznych, które uderzą i wywołają dużą ilość śniegu. Zmiana klimatu spowodowała jednak, że długie, mroźne i śnieżne zimy będą już raczej tylko wspomnieniem, a nie rzeczywistością

– informuje Chojnicki.

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź w galerii, czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa ---->

Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski