Rekreacja ma mocne unijne filary: sport, kulturę i edukację

RED
Rekreacja ma mocne unijne filary: sport, kulturę i edukację
Rekreacja ma mocne unijne filary: sport, kulturę i edukację
Udostępnij:
Sposób spędzania wolnego czasu wpływa na zadowolenie mieszkańców i ich gości, a w połączeniu z bazą rekreacyjną, wpływa na odbiór miasta u gości. Poznań stale aktywnie uczestniczy w inicjatywach sportowych, kulturalnych i prozdrowotnych, promuje rodzinny sposób wspólnych zabaw i patronuje naprawdę udanym festynom. By jednak móc zagwarantować, że wszystkie inicjatywy z tej sfery będą miały szanse na powodzenie, stara się zapewnić odpowiednią bazę organizacyjną i sprzętową, sięgając przy tym w przypadku inicjatyw o dużej wartości finansowej, po środki pochodzące z funduszy unijnych

Do projektów, które w ostatnich latach uzyskały takie wsparcie należy „Rozbudowa ogólnodostępnej infrastruktury w Nowym ZOO w Poznaniu” - mająca za zadanie generowanie wzrostu efektywności wykorzystania istniejących walorów turystycznych. W Nowym Zoo w Poznaniu wytyczono zatem nowy szlak, połączony z systemem komunikacji zbiorowej, dzięki czemu zapewniono sprawniejsze, bardziej komfortowe i atrakcyjniejsze przemieszczanie się zwiedzających po rozległym terenie Ogrodu. Goście mogą więc przemierzać aleje samodzielnie, lub korzystać z „kolejek” Zoo, przy czym trasy są tak ułożone, że nie narażają zwierząt na gwar i ruch, lecz pozwalają gościom docierać do miejsc sprzyjających udanej obserwacji mieszkańców ogrodu. Widok słoni w otoczeniu zbliżonym do naturalnego, czy efektowna tygrysiarnia są przykładami dobrego rozplanowania walorów turystycznych i możliwości technicznych szlaku.

Wartość tego projektu oceniono na 4.888.192 złotych, z czego ponad połowę - 2.568.673,73 zł objęło dofinansowanie.

Równie ciekawym projektem, bazującym na cenionym przez Unię profesjonalizmie zawodowym i przygotowaniu kadr jest inicjatywa kształcenia w zakresie funkcjonowania hoteli i kompleksowej obsługi ich gości, podjęta przez Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. Jej celem jest zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego poprzez praktyki i staże zagraniczne, a także poznawanie ciekawych rozwiązań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego. Wymiana doświadczeń jest tu najbardziej skuteczną platformą do uzyskania i utrwalenia wiedzy. Ten pomysł wart był 89.326,00 EUR i całkowicie został sfinansowany przez Unię Europejską.

Podobne założenie interaktywnej współpracy przyświecało przedsięwzięciu Wydziału Oświaty, noszącemu nazwę „Cultural activities in school education – Polish and Hungarian experience”. Opierało się ono na współpracy władz oświatowych Poznania i partnerskiego miasta Gyor (Węgry) w zakresie praktycznej edukacji kulturalnej, co umożliwiało wzbogacenie oferty edukacyjnej w szkołach dzięki zajęciom kulturalnym dla uczniów. Jednym słowem – zamysł opierał się na dialogu międzykulturowym w edukacji szkolnej – nie tylko więc bazował na nauce, ale też na kulturze, tradycjach, czy właśnie na rekreacji, sposobach spędzania wolnego czasu u nas i u węgierskiego Partnera. Został zrealizowany w okresie 2009 – 2011 i wart był 25.000,00 EUR. Podobnie jak poprzednio, cała ta kwota została pokryta z funduszy unijnych.

Trzeba powiedzieć, że Poznań uczestniczył w jeszcze jednym projekcie o podobnym charakterze, wspartym przez Unię Europejską. Pod hasłem „Olympism and integration of young people in education - olimpizm a integracja młodych ludzi poprzez edukację”, Wydział Oświaty postawił na społeczną integrację młodzieży niepełnosprawnej na polach edukacji fizycznej i sportu. Nie było to łatwe zamierzenie, ale godne podjęcia – uczestniczyli w nim w latach 2010 - 2012: Miasto Poznań (Wydział Oświaty) – jako lider, partnerzy lokalni: AWF w Poznaniu, Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów „Start", Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1. Partner: Miasto Kyustendil (Bułgaria) i partnerzy lokalni: Szkoła podstawowa „Paicy Hilendarksi", Centrum Badawcze wspierające zintegrowaną edukację uczniów i studentów o szczególnych potrzebach edukacyjnych, Stowarzyszenie „Partnerzy – Kyustendil”.
Wartość projektu oceniono na 45 000,00 EUR i tutaj dofinansowanie objęło kwotę 38 750,00 EUR.

Ponieważ rekreacja nabiera specjalnej wartości, gdy jest postrzegana przez pryzmat sztuki, również i takie działania będące udziałem miasta cieszyły się unijnym wsparciem. Wydział Oświaty realizuje od 2012 roku projekt badawczy pod nazwą „Rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych u uczniów poprzez sztukę i działania parateatralne”, który opiera się na dwóch płaszczyznach – na działaniach lokalnych i na międzynarodowej wymianie doświadczeń. Obejmuje on organizację warsztatów teatralno - emocjonalnych z grupą szesnastu uczniów gimnazjum, a także z grupą nauczycieli. Zadaniem tych ostatnich jest rozwój kompetencji emocjonalnych i aktywizacja zdolności twórczych uczniów, i zastosowanie ciekawych metod pracy z uczniami podczas zajęć lekcyjnych. Projekt partnerski podjęły Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 i Fundacja Edu Gate. Jego wartość opiewa na 45 000,00 EUR, podczas gdy dofinansowanie wynosi 38 750,00 EUR.

Nie można zapomnieć także o Programie „Młodzież w działaniu”,w ramach którego Gabinet Prezydenta Miasta realizował projekt „Wielkopolska GRA! – Generator Rozwoju Aktywności.exe”.

Celem tejże „gry” było przeprowadzenie nietypowych warsztatów, konstruktywnego dialogu, zapewnienie zdobywania umiejętności oraz nauki przez zabawę w tematyce gier i aplikacji komputerowych. Uczestniczyło w nich 220 młodych „graczy”, którzy w czasie trzydniowych spotkań w Poznaniu, Lesznie, Kaliszu, Koninie i Pile mieli wypracować lokalne bazy danych dotyczące problemów i oczekiwań młodzieży w ramach polityki młodzieżowej. Jednocześnie spotkania były jednym z elementów aktywności obywatelskiej.

By młodzi ludzie mogli uzyskać praktyczny efekt działań, umożliwiono im kontakt z politykami i ekspertami młodzieżowymi. Na kolejnym poziomie połączono sieci lokalne, a finale w Poznaniu spotkali się najaktywniejsi uczestnicy z całej Wielkopolski, by podzielić się doświadczeniem zdobytym we wcześniejszych etapach projektu i sprecyzować zadania na okres polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Wartość tego projektu oszacowano na poziomie 82.860,77 EUR i całkowicie został on pokryty ze źródeł unijnych.
Komisja Europejska sfinansowała także projekt podjęty przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania, w ramach Programu Europa dla obywateli - „Europa bez barier - integracja europejska przez sport”.

Prowadzono go w okresie 2011 – 2012 i dotyczył organizacji międzynarodowych integracyjnych zawodów pływackich dla młodzieży z siedmiu miast partnerskich Poznania: Assen, Brna, Charkowa, Gyor, Hanoweru, Ra'anana, Kutaisi.

Każda z reprezentacji składała się z 20 zawodników: 10 sportowców niepełnosprawnych i 10 pełnosprawnych oraz 5 opiekunów (trenerów, lekarzy, przedstawicieli miast). Impreza odbyła się przy okazji ceremonii otwarcia Term Maltańskich.

Oprócz rywalizacji w zawodach pływackich, dla wszystkich zawodników zorganizowano warsztaty integracyjne. Ponadto, sportowcy zapoznali się z polską kulturą, zwiedzili Poznań i wzięli udział w zajęciach hipoterapii organizowanych w trakcie imprezy „Cavaliada 2011".

Przy projekcie współpracowali jako partnerzy: Poznań (Polska) - wnioskodawca, Assen (Holandia), Brno (Czechy), Gyor (Węgry), Hanower (Niemcy), Pozuelo de Alarcon (Hiszpania), Ra'anana (Izrael) – na prawach obserwatora i Kutaisi (Gruzja) – również jako obserwator. Wartość projektu, całkowicie sfinansowanego przez Unię Europejską, wyniosła 129 399,43 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie