Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2022 do szkół średnich: Czy w Poznaniu i powiecie starczy miejsc dla wszystkich?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
3 sierpnia rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych. Weźmie w niej udział 3 854 uczniów, którzy nie dostali się do żadnej placówki podczas pierwszego etapu. Czy starczy dla wszystkich wolnych miejsc?
3 sierpnia rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych. Weźmie w niej udział 3 854 uczniów, którzy nie dostali się do żadnej placówki podczas pierwszego etapu. Czy starczy dla wszystkich wolnych miejsc? Wojciech Wojtkielewicz
3 sierpnia rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. Weźmie w niej udział 3 854 uczniów, którzy nie dostali się do żadnej placówki podczas pierwszego etapu. Czy starczy dla wszystkich wolnych miejsc?

2 sierpnia ogłoszono listę przyjętych kandydatów do liceów, techników i szkół branżowych w Poznaniu i powiecie poznańskim. Dzień później rozpoczęła się zaś rekrutacja uzupełniająca. Udział w niej weźmie 3 854 uczniów, którzy w pierwszym etapie rekrutacji nie dostali się do żadnej klasy.

3 sierpnia Kuratorium Oświaty w Poznaniu opublikowało listę placówek, do których można zgłaszać chęć dołączenia w drugim naborze. Według portalu rekrutacyjnego w samej stolicy Wielkopolski zostało jeszcze 894 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół, w powiecie poznańskich zaś jest ich 237. Można zauważyć, że brakuje ponad 2 700 miejsc. Miasto zapewnia jednak, że miejsc jest znacznie więcej. Kuratorium także cały czas uzupełnia wykaz.

W przygotowanym wykazie nie zostały uwzględnione szkoły prywatne, niepubliczne oraz społeczne. Co więcej, tuż po pierwszej rekrutacji Miasto Poznań zapewniało, że po zweryfikowaniu listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych podejmie we współpracy z Powiatem Poznańskim i dyrektorami szkół decyzję o uruchomieniu dodatkowych oddziałów. Rezerwy Miasta miały być przygotowane na 2 500 miejsc.

Dla wielu rodziców i nastolatków, pomimo takich zapewnień, jest to bardzo stresujący i niepewny czas. Podobny problem mają również uczniowie z innych wielkopolskich miejscowości. Czy wszyscy będą mogli rozpocząć naukę w szkołach średnich od września?

W pierwszym etapie rekrutacji w Poznaniu 3 854 uczniów nie dostało się do żadnej klasy. Według danych z Kuratorium Oświaty w Poznaniu w samej stolicy Wielkopolski w liceach, technikach i szkołach branżowych zostały jeszcze 894 miejsca. Na liście nie są jednak zawarte placówki prywatne i społeczne. Sprawdź, w których szkołach zostały jeszcze wolne miejsca!Sprawdź, gdzie są wolne miejsca w szkołach w Poznaniu --->

Rekrutacja uzupełniająca do szkół w Poznaniu: Gdzie zostały ...

20 lipca tegoroczni absolwenci podstawówek poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. W Poznaniu i powiecie poznańskim do wybranej placówki zakwalifikowało się 9 366 uczniów: 4 182 do liceów, 3 878 do techników i 1 306 do szkół branżowych I stopnia. Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia. 3 854 osób musiało zaczekać do drugiej rekrutacji.

Dla przykładu w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie zostało łącznie czterdzieści trzy wolnych miejsc, w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki jest ich zaś jedynie dziewięć. Na razie, w szkołach zarówno w Poznaniu, jak i powiecie poznańskim sytuacja dla wielu uczniów i ich rodziców pozostaje stresująca. Wszystko z powodu zbyt licznej grupy osób pozostającej bez placówki, do której mogłyby uczęszczać od września. Co więcej, problem ten dotyczy całego województwa wielkopolskiego, w Grodzisku Wielkopolskim klasy będą liczyć ponad trzydzieści osób, w tamtejszych technikum i szkole branżowej liczbę oddziałów zwiększono z siedmiu do dziesięciu.

Według informacji z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Poznaniu, 3 854 to liczba wszystkich niezakwalifikowanych osób z Poznania i powiatu. W samej stolicy Wielkopolski zaś podczas pierwszej tury nie udało się znaleźć miejsc dla ok. 2 200 mieszkańców.

- W rekrutacji uzupełniającej jest ponad 2 600 miejsc. Nie widzę braku miejsc dla uczniów z naszego miasta. Naturalnie może w niej brać udział też młodzież z innych powiatów. Wielu kandydatów startuje w kilku rekrutacjach w kilku powiatach, nie wiemy więc, ile dokładnie osób weźmie udział w tej w Poznaniu

– mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UM w Poznaniu.

Dodaje:

- Oczywiście może się zdarzyć, że rekrutacja uzupełniająca nie przyniesie pozytywnego finału dla wszystkich. Dla takich osób na pewno znajdziemy miejsca w placówkach. Nie wszyscy będą mogli trafić jednak do szkół, do których aplikowali, ponieważ uzyskali zbyt mało punktów, by się do nich dostać.

Katarzyna Plucińska, kierowniczka II Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP, dodaje, że wolnych miejsc, uwolnionych przez rezygnację i niewybranie przez kandydatów, pozostało: 922 w liceach ogólnokształcących, 854 w technikach oraz 875 w branżowych szkołach I stopnia.

3 sierpnia 2022 r. na stronie www.nabor.pcss.pl została zamieszczona aktualna lista z wykazem wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

Ponadto, Foligowski gwarantuje, że jeśli po 26 sierpnia zostaną mieszkańcy Poznania, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły, to Miasto znajdzie dla nich klasy. Nie zawsze jednak będą to typy szkół, do których wcześniej aplikowali.

Rekrutacja uzupełniająca odbywa się elektronicznie od 3 do 5 sierpnia 2022 r. do godz.15:00.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski