Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół średnich 2019: Trwa drugi nabór do szkół ponadpodstawowych. Nie dla wszystkich uczniów może wystarczyć miejsc

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Po pierwszym naborze do szkół średnich aż 3410 absolwentów podstawówek i gimnazjów nie dostało się do żadnej szkoły w Poznaniu. Ci uczniowie mają jeszcze szanse na zakwalifikowanie się do liceum, technikum lub szkoły zawodowej w rekrutacji uzupełniającej, która potrwa do 21 sierpnia. To jednak nie oznacza, że miejsca znajdą się dla wszystkich kandydatów.
Po pierwszym naborze do szkół średnich aż 3410 absolwentów podstawówek i gimnazjów nie dostało się do żadnej szkoły w Poznaniu. Ci uczniowie mają jeszcze szanse na zakwalifikowanie się do liceum, technikum lub szkoły zawodowej w rekrutacji uzupełniającej, która potrwa do 21 sierpnia. To jednak nie oznacza, że miejsca znajdą się dla wszystkich kandydatów. Karolina Misztal
Po pierwszym naborze do szkół średnich aż 3410 absolwentów podstawówek i gimnazjów nie dostało się do żadnej szkoły w Poznaniu. Ci uczniowie mają jeszcze szanse na zakwalifikowanie się do liceum, technikum lub szkoły zawodowej w rekrutacji uzupełniającej, która potrwa do 21 sierpnia. To jednak nie oznacza, że miejsca znajdą się dla wszystkich kandydatów.

W tym roku wpłynęło aż 17 833 wniosków do szkół średnich w Poznaniu. Zakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych zostało 14 381 kandydatów. Z tego wynika, że aż 3410 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły średniej. To ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Czytaj również: Strajk nauczycieli: Czy strajk zostanie wznowiony w roku szkolnym 2019/2020? Broniarz zapowiada, że do strajku mogłoby dojść w październiku

Podwójny rocznik w szkołach

Przypomnijmy, że we wrześniu w szkołach średnich spotkają się dwa roczniki, co powoduje problem z miejscami w placówkach oświatowych. Ten rok dla absolwentów podstawówek i gimnazjów okazuje się wyjątkowo stresujący. Aż 3,5 tysiąca uczniów w całej Wielkopolsce bierze udział w uzupełniającej rekrutacji do szkół. Rekrutacja ta nie gwarantuje jednak, że wszyscy tegoroczni kandydaci znajdą miejsce w szkole. Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty informuje, że istnieje możliwość, że nie wszyscy uczniowie po drugim naborze zostaną przyjęci do szkół.

Rekrutacja dla absolwentów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów jest odrębna. Uczniowie trafią do osobnych klas dla poszczególnych absolwentów. Młodzież po gimnazjum przejdzie do 3-letniego liceum lub 4-letniego technikum, zaś absolwenci podstawówki będą uczęszczali do 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Jednak dzieci wraz z rodzicami martwią się o miejsce w wymarzonej szkole.

Zobacz też: Poznań: Matura poprawkowa 2019. Kiedy odbędzie się egzamin poprawkowy i ile osób do niego przystąpi?

Co jeśli uczeń nie dostanie się do żadnej ze szkół?

Miasto Poznań dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych pierwotnie przygotowało 13,5 tysiąca miejsc w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia.

- Po rozmowach z dyrektorami szkół średnich postanowiliśmy zwiększyć liczbę miejsc do 16105 - mówi Wiesław Banaś, wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Pomimo zwiększenia liczby miejsc w szkołach, po pierwszym naborze wielu uczniów nie dostało się do żadnej ze szkół. Od 25 lipca trwa rekrutacja uzupełniająca. 21 sierpnia o godz. 10 poznamy listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów.

Istnieje taka możliwość, że część uczniów zostanie niezakwalifikowana do żadnej ze szkół. W tej sytuacji, dyrektorzy danych placówek będą decydowali, czy uczniowie zostaną przyjęci.

- Po wynikach drugiego naboru, uczniowie będą musieli potwierdzić chęć uczęszczania do szkoły, w której zostali zakwalifikowani. Po tym jak uczniowie złożą świadectwa do danych szkół, będzie wiadomo ile miejsc w poznańskich szkołach jeszcze zostało. Wtedy odbędzie się trzecia rekrutacja, która będzie przeprowadzana przez konkretne placówki. Dyrektorzy szkół będą decydowali o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły - informuje Wiesław Banaś.

Czytaj także: Poznań: Wielkopolski okrągły stół. Nauczyciele, uczniowie i rodzice zasiądą przy edukacyjnym stole. Czego będą dotyczyły rozmowy?

ZOBACZ TEŻ:

Znamy już wyniki tegorocznych matur. OKE w Poznaniu opublikowała m.in. średnie wyniki procentowe z matury z matematyki na poziomie podstawowym.Nie pozostawiają one złudzeń. Jedna szkoła w Poznaniu osiągnęła wynik zdecydowanie lepszy od innych. Które placówki znalazły się za nią? Gdzie kształcą się najlepsi "ścisłowcy"? Przejdź dalej i sprawdź najlepsze licea w Poznaniu 2019 --->

13 najlepszych liceów w Poznaniu 2019. Tutaj najlepiej zdano...

Oto najbardziej oblegane szkoły ponadgimnazjalne w Poznaniu. Do tych klas w poznańskich liceach kandyduje najwięcej uczniów! Sprawdź TOP 15.Przejdź dalej i zobacz, które klasy cieszą się największą popularnością --->

Najbardziej oblegane licea w Poznaniu [SPRAWDŹ]

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski