Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia. Które kierunki wybierano najczęściej? Sprawdź!

Anna Jarmuż
Rekrutacja na studia. Które kierunki wybierano najczęściej? Sprawdź!
Rekrutacja na studia. Które kierunki wybierano najczęściej? Sprawdź! Dariusz Gdesz / Polska Press
Na niektórych uczelniach pierwszy etap rekrutacji na studia już się zakończył, na innych nadal trwa. Zdaniem specjalistów od rynku pracy młodzi ludzie powinni wybierać kierunki techniczne i informatyczne.

Zobacz komentarz:

Prawnik, lekarz, weterynarz, dietetyk lub fizjoterapeuta - tak widzi swoją przyszłość wielu młodych ludzi. Część z nich stawia też na języki obce. Modny jest nie tylko angielski, ale na przykład szwedzki, duński czy japoński. Na niektórych uczelniach zakończył się już pierwszy etap rekrutacji. Na innych maturzyści mają jeszcze kilka dni na zmianę decyzji.

- Cały czas waham się między prawem, a sinologią - przyznaje Jan Frąckowiak, maturzysta z Poznania. - Prawo to kierunek z perspektywami, nie zamyka mnie w żadnej wąskiej specjalizacji zawodowej, a raczej daje ogólnie użyteczną wiedzę. Nadal mogę być dziennikarzem, urzędnikiem, założyć własną firmę. Sinologia to z kolei kierunek przyszłościowy. Znajomość chińskiego zaprocentuje w ciągu kilku lat ze względu ma rosnący w siłę rynek chiński.

Nie wszyscy młodzi ludzie, podejmując decyzję o studiach, opierają się na analizach rynku pracy.

- Jestem zdziwiony, ponieważ na liście najpopularniejszych kierunków brakuje tych ścisłych. Tymczasem, największą szanse na pracę mają informatycy i inżynierowie - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service. - Rozwijają się nowoczesne technologie. Potrzeba specjalistów, którzy będą potrafili nimi zarządzać. Języki obce na pewno są przydatne, ale potrzebne są też kompetencje.

Największe zapotrzebowanie jest na pracowników IT - informatyków i programistów. Niedobór w tej branży wynosi 30 procent. Przykład? 300 specjalistów IT już teraz poszukuje firma Capgemini, która planuje otworzyć swój oddział w Poznaniu. Zatrudnienie szybko można znaleźć też w branży motoryzacyjnej oraz w opiece nad dziećmi i osobami starszymi.

- Dociera do nas trend z zachodu. Mamy coraz mniej czasu na opiekę nad dziećmi czy rodzicami - zauważa Andrzej Kubisiak. - W Niemczech taki problem istnieje już od pewnego czasu. Do pracy jeżdżą tam Polacy, co zwiększa niedobór na naszym rynku.

Anglia, Niemcy i Norwegia to najpopularniejsze kierunki emigracji. Wielu młodych ludzi właśnie z myślą o wyjeździe podejmuje naukę języków obcych. Boją się, że w Polsce nie znajdą pracy i chcą więcej zarabiać. - Radzę studentom, by zdobywali doświadczenie już w czasie nauki. Chodzi o praktyki, staże czy działalność w organizacjach studenckich. Pracodawca patrzy nie tylko na dyplom - mówi Andrzej Kubisiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski