Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektorzy przeciwko Pakietowi Wolności Akademickiej Przemysława Czarnka. Podpisało się 79 rektorów z całego kraju

Alicja Durka
Alicja Durka
Rektorzy reprezentujący uczelnie członkowskie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) podjęli debatę, do której zaproszono również Czarnka. Podczas konferencji omówiono działania zapewniające respektowanie wartości i wolności akademickiej bez prawnej integracji zewnętrznej o charakterze ustawowym i przy poszanowaniu autonomii uczelni.
Rektorzy reprezentujący uczelnie członkowskie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) podjęli debatę, do której zaproszono również Czarnka. Podczas konferencji omówiono działania zapewniające respektowanie wartości i wolności akademickiej bez prawnej integracji zewnętrznej o charakterze ustawowym i przy poszanowaniu autonomii uczelni. Adam Jankowski
Na początku grudnia zaprezentowano Pakiet Wolności Akademickiej, który miałby, według Przemysława Czarnka, zagwarantować wolność debaty akademickiej, wolność nauczania i wolność poglądów. Rektorzy z całego kraju podpisali się pod negatywną opinią tego projektu. Rektor UAM Bogumiła Kaniewska uważa, że prowadzane zmiany mogą skutkować tym, że wolność jednostkowa zostanie postawiona ponad wolnością uczelni.

Pakiet Wolności Akademickiej

Pakiet Wolności Akademickiej ma zagwarantować wolność debaty akademickiej, wolność nauczania i wolność poglądów. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowanego przez Przemysława Czarnka pakiet ma umocnić poszanowanie wolności nauczania, wolności słowa, badań naukowych, ogłaszania ich wyników, a także debaty akademickiej z zachowaniem zasad pluralizmu światopoglądowego i przepisów porządkowych uczelni.

Sprawdź też:

Pakiet reguluje prawa nauczycieli akademickich, którzy nie będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wyrażanie przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych, a jeśli zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające, nauczyciel będzie musiał zostać o tym poinformowany, a w czasie postępowania wyjaśniającego nie będzie możliwości zawieszenia w pracy. Nauczyciele zyskują również możliwość skierowania zażalenia do komisji dyscyplinarnej przy ministrze, jeśli postępowanie dotyczy wyrażania przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych.

Niezwykle ważną kwestią jest również umorzenie wszystkich wszczętych i niezakończonych postępowań wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych, które dotyczą wyrażania przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych jeszcze przed wejścia w życie nowych przepisów.

Dyrektorzy szkół o powrocie uczniów do szkół - zobacz wideo:

Władze uczelni wyższych nie zgadzają się z zasadami Pakietu Wolności Akademickiej. Rektorzy opiniują projekt ustawy negatywnie

Zgodnie z zapowiedziami projekt został skierowany do konsultacji ze środowiskiem akademickim.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polski wyraża przekonanie, że uczelnie w ramach swej autonomii i istniejącego porządku prawnego, w tym Konstytucji RP, gwarantującej wolność i prawa obywatelskie, zapewniają respektowanie wolności akademickiej w sposób i w stopniu wynikającym z utrwalonych tradycji uniwersytetu. Oznacza to brak uzasadnienia podejmowania przez ustawodawcę prób wkraczania w tą strefę, czemu KRASP musiałaby się zdecydowanie sprzeciwić

- czytamy w stanowisku zgromadzenia plenarnego KRASP.

Rektorzy reprezentujący uczelnie członkowskie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) podjęli debatę, do której zaproszono również Czarnka. Podczas konferencji omówiono działania zapewniające respektowanie wartości i wolności akademickiej bez prawnej integracji zewnętrznej o charakterze ustawowym i przy poszanowaniu autonomii uczelni.

W przekonaniu rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej, która jest członkinią KRASP oraz przewodniczącą Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich obowiązujące przepisy w zupełności wystarczają i nie ma potrzeby ich doprecyzowania.

Po raz 21. opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020: na czele Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie), na trzecim - Politechnika Warszawska. UAM Znalazł się na piątym miejscu od razu za Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Zobacz ranking według typów uczelni.Przejdź do galerii ----->

Najlepsze uczelnie w Poznaniu 2020. Zobacz ranking uczelni a...

Zespół KRASP w dziesięciu punktach zdecydowanie krytykuje projekt Pakietu Wolności Akademickiej. Wśród argumentów przeciw możemy znaleźć:

  1. Brak celu i potrzeby regulacji
  2. Utożsamienie zakresu treściowego pojęcia wolność nauki z zakresem treściowym pojęcia wolność słowa
  3. Niewłaściwe interpretowanie wolności nauczania
  4. Postrzeganie swobody w prezentowaniu twierdzeń naukowych jako wolności obywatelskich
  5. Oparcie odpowiedzialności dyscyplinarnej, tak istotne w kontekście wolności nauki, na pojęciach nieostrych
  6. Naruszenie wolności akademickiej
  7. Wadliwe propozycje proceduralne
  8. Naruszenie autonomii uczelni
  9. Obarczenie rektora obowiązkiem zapewnienia określonych wartości wyłącznie w kontekście przejęcia odpowiedzialności bez fatycznej możliwości jego realizacji
  10. Inne zagrożenia wynikające z projektu

Pod dokumentem podpisało się 79 rektorów z całego kraju, w tym rektorzy ze wszystkich siedmiu publicznych uczelni wyższych w Poznaniu:

  • Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  • Teofil Jesionowski, Przewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Poznańskiej
  • Bogumiła Kaniewska, Przewodnicząca KRUP, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
  • Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
  • Maciej Żukowski, Przewodniczący KRUE, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Zobacz też:

Na uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Wybierasz się na studia w Poznaniu i nie wiesz, jaki kierunek wybrać? Przejdź do galerii i sprawdź, jakie kierunki studiów na poznańskich uczelniach wyższych są najczęściej wybierane przez studentów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski