Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont płyty Starego Rynku pod znakiem zapytania?

Karolina Koziolek
Remont Starego Rynku rozpocznie się nie wcześniej niż w 2018 r. Do tego czasu miasto liczy na uzyskanie dotacji z funduszy UE
Remont Starego Rynku rozpocznie się nie wcześniej niż w 2018 r. Do tego czasu miasto liczy na uzyskanie dotacji z funduszy UE Grzegorz Dembiński
Projekt remontu płyty Starego Rynku nie otrzymał dofinansowania, o które starało się miasto. Urzędnicy liczyli na 15 mln zł dotacji unijnej. Całość miała kosztować 30 mln zł. Miasto bardzo liczyło na pieniądze z zewnątrz, ponieważ na sfinansowanie całości nas nie stać. Czy wobec tego szumnie zapowiadana inwestycja się odbędzie?

Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski twierdzi, że mimo pierwszego nieudanego podejścia, wciąż mamy szansę na uzyskanie dofinansowania. - Niczego nie odpuszczamy. Będziemy starać się o pieniądze z dwóch innych programów - zapewnia.

Pierwszy z nich dotyczy projektów rewitalizacyjnych, drugi projektów związanych z pracami dotyczącymi wód gruntowych i ich retencją.

Zdaniem urzędników to tutaj mamy szansę na dofinansowanie. - Konkurs, w którym nie otrzymaliśmy dotacji dotyczył ochrony dziedzictwa kulturowego i prawdę mówiąc liczyliśmy się z tym, że projekt remontu Starego Rynku się do niego nie zakwalifikuje. Dotacje akurat w tym konkursie otrzymały projekty bezpośrednio związane z historią, w tym również dwa miejskie, jak Muzeum Enigmy oraz wyeksponowanie Palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim - tłumaczy Wiśniewski.

Dodaje, że konkursy, na który miasto najbardziej się nastawia dopiero zostaną rozpisane, prawdopodobnie z końcem tego roku. - Tutaj mamy dużą szansę na pieniądze - podkreśla.

Jeśli tym razem miasto otrzyma dotację, inwestycja rozpocznie się w 2018 r. Do tego czasu powstanie projekt nowej wersji nawierzchni Starego Rynku. Niewykluczone, że rozpisany zostanie na niego konkurs. Wciąż nie wiadomo w jakim kierunku pójdzie remont, czy zrównane zostaną poziom chodnika wokół kamienic i samej płyty oraz jak będzie wyglądała nowa wersja oświetlenia.
Mieszkańcy oraz działający na Starym Rynku przedsiębiorcy mają szansę rozmawiać o tym na spotkaniach organizowanych przez miasto w Galerii Arsenał. Pierwsze już się odbyło i dotyczyło funkcji Starego Rynku. Najbliższe już w lutym (data nie jest jeszcze ustalona) dotyczyć będzie infrastruktury podziemnej. Kolejne spotkanie w marcu poświęcone będzie zagospodarowaniu płyty, temu jak powinna wyglądać po remoncie.

Wiadomo już, że konserwator zabytków nie zgodzi się na zmianę materiału nawierzchni. - Obecna kostka kamienna jest w bardzo dobrym stanie, ale konieczne jest jej wyszlifowanie i wyrównanie. Ważne, by ją w maksymalnym stopniu wykorzystać, bo to największy walor Starego Rynku. Z żadnego kamieniołomu nie pozyskamy tak dobrego materiału - mówi Joanna Bielawska - Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Konserwator dodaje także, że chodnik wokół kamienic zachowa dotychczasowy charakter, ze swoimi szerokimi granitowymi płytami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski