Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Starego Rynku się opóźni. Badania archeologiczne rozpoczną się jesienią

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Stary Rynek w Poznaniu i okoliczne ulice staną się placem budowy, polegającej nie tylko na zmianie bruku, ale też na wymianie infrastruktury podziemnej, budowie podziemnych zbiorników wodnych i zbiorników na śmieci, czy przebudowie Galerii Arsenał i Pasażu Kultury.Początek prac przewidziano na 2021 rok.
Stary Rynek w Poznaniu i okoliczne ulice staną się placem budowy, polegającej nie tylko na zmianie bruku, ale też na wymianie infrastruktury podziemnej, budowie podziemnych zbiorników wodnych i zbiorników na śmieci, czy przebudowie Galerii Arsenał i Pasażu Kultury.Początek prac przewidziano na 2021 rok. Robert Wozniak
Po dialogu miasta z restauratorami i przedstawicielami branży turystycznej zapadła decyzja o przesunięciu rozpoczęcia badań archeologicznych na Starym Rynku.

Radna Halina Owsianna skierowała zapytanie do prezydenta Poznania w sprawie terminu rozpoczęcia prac archeologicznych na Starym Rynku. Mają one poprzedzać kompleksową modernizację nawierzchni. Radna twierdzi, że restauratorzy są zaskoczeni zapowiedzią miasta o rychłym rozpoczęciu prac, bo nie byli o nich informowani, mimo że uczestniczą w spotkaniach.

- Cały urobek, wykopywany materiał ma być wywożony i składowany na ul. Woźnej już w lipcu. Restauratorzy czują się oszukani i zaskoczeni tak szybką decyzją władz miasta - pisała Halina Owsianna.

Sprawdź też:

Więcej na ten temat: Restauratorzy z Poznania boją się o swoją przyszłość: "Po pandemii czeka nas remont Starego Rynku"

Na jednym ze spotkań z przedstawicielami branży gastronomicznej oraz turystycznej urzędnicy wyjaśnili, że wyprzedzające prace archeologiczne pod zbiornik retencyjny są niezbędne i będą realizowane w sposób zbliżony do badań przeprowadzonych w 2015 roku - również przez Muzeum Archeologiczne.

- Uciążliwości dla gości ogródków gastronomicznych wystąpią w okresie początkowym, przez około 10 dni - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. - W celu poprawy poziomu estetyki przestrzeni zdecydowano o wprowadzeniu ażurowego ogrodzenia wykopu badawczego - dodaje.

Transport będzie organizowany tak, by nie ingerował w poszerzone ogródki gastronomiczne, a samochody mają kursować w godzinach wczesnoporannych lub późnowieczornych.

Zobacz też: Poznań: Remont Starego Rynku szybciej i sprawniej

Sprawdź też:

Miasto po rozmowie z restauratorami i przedstawicielami branży turystycznej podjęło decyzję o przesunięciu rozpoczęcia badań archeologicznych na początek października. Może to skutkować ryzykiem zakończenia badań nawet latem 2021 r.

Ze względu na spadek dochodów branży restauracyjnej i turystycznej związany z pandemią COVID-19 zaproponowano dodatkowe atrakcje turystyczne na Starym Rynku, m. in. próbę zwiększenia częstotliwości trykania się koziołków.

Zobacz, jak ma wyglądać Stary Rynek po przebudowie:

Już w przyszłym roku rozpoczną się prace nad przebudową Starego Rynku.Przejdź do kolejnej wizualizacji --->

Wielka przebudowa Starego Rynku w Poznaniu. Pojawią się drze...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski