Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Starego Rynku w Poznaniu wchodzi w nową fazę. Kolejne utrudnienia dla mieszkańców. Co z dostępem do lokali gastronomicznych?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Remont Starego Rynku wchodzi w nową fazę
Remont Starego Rynku wchodzi w nową fazę Grzegorz Okoński
Prace na płycie Starego Rynku, budzące dotąd niepokój poznaniaków niewielkim tempem i brakiem widocznych postępów, wchodzą w nową fazę. Jak informuje miasto, wcześniej prowadzono wyłącznie prace przygotowawcze i archeologiczne. Te właściwe, budowlane, dopiero przed nami.

Do tej pory wykonawca prowadził jedynie prace przygotowawcze, badania archeologiczne (dla których pośpiech nie jest wskazany) a ponadto selekcję i inwentaryzację kamiennej kostki oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. W czerwcu, jak zapowiada miasto, zakres tych prac będzie większy.

- Zakres robót na Starym Rynku będzie się coraz bardziej poszerzał, dlatego konieczne będą kolejne wygrodzenia, w tym także ciągów pieszych - zapowiadają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

- Trasy prowadzące przez płytę Starego Rynku będą tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Tym samym wejścia do restauracji będą dostępne dla turystów i mieszkańców. Mimo trwających robót, klienci w dalszym ciągu będą mogli więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali

- zapewniają.

Zobacz też: Problem z remontem torowiska na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu. Główna ulica na Jeżycach będzie co chwilę zamykana? Tego boją się mieszkańcy

W pierwszej kolejności mają być prowadzone prace rozbiórkowe krawężników i nawierzchni chodników, a po nich zadania związane z ważną infrastrukturą podziemną, czyli renowacja sieci wodociągowej i przebudowa sieci gazowej. Archeolodzy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa, bo nadal prowadzą badania archeologiczne w miejscu dwóch planowanych zbiorników retencyjnych, tzn. przy budynku Wagi Miejskiej i pod domkami budniczymi, a niebawem mają badać miejsce, w którym powstanie rozbudowana podziemna toaleta publiczna.

Prace na płycie rynku uniemożliwią wjazd na nią, dlatego kierowcy samochodów dostawczych będą musieli skorzystać z wyznaczonych na ulicach dochodzących do rynku kopert do rozładunku towaru. Wjazd możliwy będzie tylko dla kierowców ciężkiego sprzętu, bezpośrednio związanego z przebudową Starego Rynku.

Mieszkańców i gości czekają więc nowe uciążliwości związane z budową, jednak w perspektywie mają przestrzeń przyjazną dla wszystkich.

- Powstanie nowa, równa nawierzchnia płyty Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników - obiecują PIM. - Wykorzystany zostanie również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Planowane są wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami. Pod nawierzchnią powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi, zmodernizowane bądź przebudowane zostaną oświetlenie oraz sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. Zakres prac obejmuje również m.in. modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej.

Według ogłoszonego w 2020 roku planu działań wokół zadania nazwanego „Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku w Poznaniu wraz z przekształceniem fragmentu bloku śródrynkowego (ulicy Jana Baptysty Quadro) w pasaż kultury”, na całej płycie rynku bruk zostanie przełożony, wyrównany, a w wybranych miejscach wymieniony. Szczeliny między będą wypełnione fugą.
- Prawie znikną krawężniki, tam gdzie będzie to możliwe zostaną obniżone do 2 cm, dzięki czemu ogródki gastronomiczne będą ustawione bezpośrednio na płycie, bez konieczności budowania podestów - obiecują PIM.

Miasto zapowiadało wówczas też, że na ul. Jana Baptysty Quadro powstanie pasaż kultury, z miejscem na scenę i meble miejskie, siedziska służące organizacji różnych wydarzeń, tymczasowe zadaszenie pasażu i trzy wyspy zieleni - przy Odwachu i przy budynku Wagi.

Samorządowcy są zobowiązani do opublikowania swoich oświadczeń majątkowych. Sprawdzamy, co posiadają zastępcy prezydenta Poznania, sekretarz miasta, starosta i radni miejscy Poznania. Rozliczenia majątkowe poznańskich samorządowców. Sprawdź w galerii, co posiadają politycy z Poznania -->

Kto krezusem, kto biedakiem? Politycy z Poznania opublikowal...

Wielomilionowa inwestycja, która w ostatnich latach wzbudziła wiele kontrowersji. Zamek powstaje w Stobnicy na terenie gminy Oborniki, powiatu obornickiego. Lokalny fotograf, który specjalizuje się w fotografii oraz wideorealizacji z Szamotuł wybrał się za swoim dronem, aby uwiecznić powstawanie tej wyjątkowej budowli.Zobacz, jak wygląda kontrowersyjna inwestycja --->

Kontrowersyjna inwestycja pnie się w górę. Jak teraz wygląda...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski