Renta rodzinna tylko dla najbliższych

Milena Kochanowska
Rentę rodzinną mogą dostać po zmarłym, ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, nie tylko jego dzieci, ale i małżonek, a nawet rodzice lub rodzeństwo. Jak się o nią starać? Kto ją dostanie w jakiej wysokości?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc będzie wypłacał uprawnionym przysługującą im kwotę pieniędzy, jeśli tylko spełnią określone przepisami warunki.

1 Świadczenie po zmarłym
Renta rodzinna może przysługiwać bliskim zmarłego, jeśli był on emerytem, rencistą lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, albo pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

2 Dla dzieci
Rentę rodzinną mogą dostać: dzieci ubezpieczonego zmarłego, dzieci jego małżonka lub te przysposobione. Pieniądze wypłaca im ZUS do momentu skończenia przez nie 16 lat. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, będzie dostawało rentę aż do zakończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25 roku życia chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów. Wówczas rentę można jeszcze pobierać do końca roku akademickiego. Rentę bez względu na wiek dostaną też dzieci, jeśli stały się niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia.

3 Dopóki trwa nauka
Świadczenie przyznawane jest i wypłacane na okres roku szkolnego, łącznie z wakacjami. Uczniom szkół ponadpodstawowych corocznie do końca sierpnia, a studentom do końca września danego roku akademickiego. O ile szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu nie ujmą całościowego terminu trwania nauki na przykład 3-letniego, 5-letniego itp. Gdy to zrobią, ZUS wypłaca rentę przez cały ten czas, kontrolując jednak systematycznie czy nauka jest kontynuowana. W pozostałych przypadkach, aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS wniosek wraz z zaświadczeniem o dalszej nauce. Składając wniosek z opóźnieniem na przykład student pod koniec października ma się jeszcze szansę dostać spłatę świadczenia, za październik i listopad łącznie. Gdy jednak spóźnimy się z wnioskiem o cały miesiąc i złożymy go dopiero w listopadzie, rentę rodzinną za październik stracimy.

4 Wnuki i rodzeństwo
Prawo do renty rodzinnej mają również wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie (przed osiągnięciem przez nie pełnoletności) co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, chyba, że była ona skutkiem wypadku. Rentę dostaną jednak tylko wówczas, jeśli nie dostają jej po swoich rodzicach albo ci ostatni nie są w stanie ich utrzymać. Prawo to będą miały także w przypadku, gdy zmarły lub jego małżonek zostali ustanowieni ich opiekunami prawnymi przez sąd.

5 Dla żony lub męża
Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeżeli ma skończone 50 lat lub jest niezdolna do pracy. Dostanie ją także wdowa, która wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, które jest uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, nie ma jeszcze 16 lub 18 lat i uczy się albo jest całkowicie niezdolne do pracy. Warunki te muszą być spełnione w ciągu pięciu lat od śmierci męża. Po tym czasie renty już nie dostaniemy.

6 Renta rodzinna okresowa
Żona zmarłego, która nie spełnia żadnego z tych warunków ale nie ma się z czego utrzymać, ma prawo do okresowej renty przez rok od dnia śmierci męża albo przez okres (nie dłuższy niż dwa lata) uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu, dzięki któremu zyska kwalifikacje i będzie mogła podjąć pracę (dotyczy również wdowca).

7 Wdowa może wyjść za mąż
Rozwiedziona oraz wdowa, której nie łączyła z mężem wspólność małżeńska, dostanie rentę rodzinną tylko wtedy, gdy oprócz spełnienia warunków wymaganych od każdej wdowy mąż płacił jej alimenty ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Wdowa, która pozostawała z mężem we wspólnocie małżeńskiej, nawet mimo ponownego wyjścia za mąż, może nadal dostawać z ZUS rentę rodzinną po pierwszym mężu.
Na tych samych zasadach przyznaje się rentę wdowcowi.

8 Kiedy rodzice dostaną rentę?
Rodzice dostaną rentę tylko wtedy, jeśli ich nieżyjący syn lub córka pomagali im w utrzymaniu się. Muszą oni także spełniać warunki takie same jak wdowa lub wdowiec.

9 Ile dla kogo?
jedna osoba dostanie 85 procent świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
dwie osoby 90 procent świadczenia,
trzy lub więcej osób 95 procent świadczenia.
Wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Gdy uprawnionych jest kilku, świadczenie dzielone jest w równych częściach pomiędzy nich.

10 Zmniejszenie lub zawieszenie renty
ZUS zmniejszy nam rentę rodzinną (lub jej przysługującą nam część), jeśli nasze zarobki przekroczą 70 procent przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 2406,80 złotych).
Renta (lub jej przysługująca nam część) zostanie zawieszona, jeśli zarobimy więcej niż wynosi 130 procent przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 4469,70 złotych)
Kwoty te obowiązują do 31 maja br.

11 Bez rodziców
Jeśli rentę rodzinną dostaje dziecko, którego oboje rodzice nie żyją, dostanie ono jeszcze dodatek dla sierot zupełnych 350,94 złotych.

12 O czym musimy powiadomić ZUS?
Jeżeli dostajemy rentę rodzinną musimy zawiadamiać ZUS o:
osiąganiu przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia działalności, a także o wysokości osiąganego przychodu;
o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym w terminie do końca lutego kolejnego roku;
zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,
pobieraniu emerytury lub renty z innego tytułu przyznanej przez inny organ rentowy, albo o pobieraniu uposażenia sędziego lub prokuratora w stanie spoczynku bądź uposażenia rodzinnego; pobieraniu zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, bądź renty socjalnej;
innych okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do renty rodzinnej,
zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która skończyła już 16 lat;
zaprzestaniu uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu, które miało pomóc nam w uzyskaniu kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej.

13 Świadczenie do zwrotu
Jeśli nie zawiadomimy ZUS o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty, a przez to Zakład nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane nam świadczenia. I to wraz z odsetkami.

14 Jaka renta rodzinna?
Obecnie (od 1 marca 2011 r.) wysokość najniższej renty rodzinnej to 728,18 złotych.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie