Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta ZUS. Kto dostanie rentę? Sprawdź!

Milena Kochanowska
Renta ZUS. Kto dostanie rentę? Na pytania odpowiada Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Renta ZUS. Kto dostanie rentę? Na pytania odpowiada Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu Archiwum
Renta ZUS. Kto dostanie rentę? Na pytania odpowiada Bernard Kimel z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu. To warto wiedzieć!

W przyszłym tygodniu idę na badanie do lekarza orzecznika w związku z wnioskiem o kontynuację renty. Co mogę zrobić, jeśli nie zgodzę się z orzeczeniem?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Osobie badanej przez lekarza orzecznika przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej, w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia. Lekarz orzecznik musi poinformować badanego o takiej możliwości. Sprzeciw składa się za pośrednictwem ZUS-u.

Komisja lekarska potwierdziła opinię lekarza orzecznika i uznała mnie za zdolnego do pracy. Czy mogę się jeszcze gdzieś odwołać ?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Jeżeli komisja lekarska negatywnie rozpatrzyła sprzeciw, mamy jeszcze prawo odwołać się do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji. Na każdej decyzji organu rentowego znajduje się pouczenie. Odwołanie do sądu, składa się za pośrednictwem ZUS-u.

Od 7 lat jestem na rencie, którą mam przyznaną do końca czerwca br. Mam 62 lata. Czy jeśli ZUS przyzna mi dalszą rentę, będzie już ona na stałe?

Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: W przypadku dalszego stwierdzenia przez lekarza orzecznika ZUS-u niezdolności do pracy osoby uprawnionej do renty przez co najmniej 5 lat poprzedzających dzień badania, której brakuje mniej niż 5 lat do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, lekarz orzeka niezdolność do pracy do dnia osiągnięcia tego wieku.


Wróciłam z dłuższego pobytu we Francji. Przed podróżą za granicę pobierałam rentę socjalną która została zawieszona z chwilą wyjazdu. Czy mogę ponownie się o nią starać?

Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Po powrocie zza granicy ma pani możliwość ponownego ubiegania się o rentę socjalną, nawet na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika wydanego przed wyjazdem, jeżeli będzie z niego wynikało, że ustalona całkowita niezdolność do pracy istnieje nadal oraz jeśli nie zaistniały inne okoliczności mogące spowodować brak prawa do wypłaty renty.

Mam rentę socjalną, ale wyjeżdżam za granicę do pracy. Czy nadal będę dostawał świadczenie?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Z chwilą wyjazdu za granicę renta socjalna nie będzie przysługiwała. Jest to świadczenie, które przysługuje osobom mieszkającym i przebywającym na terytorium RP.

Jestem uprawniony do renty socjalnej i teraz będę starać się o rentę rodzinną? Czy mogę łączyć te świadczenia?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Renta rodzinna jest jedynym świadczeniem, które można pobierać wraz z rentą socjalną. Łączna wysokość tych świadczeń nie może jednak przekroczyć 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca br. wysokość tej renty wynosi 831,15 zł, a 200 proc. to 1662,30 zł.

Miałem wypadek w czasie podróży służbowej. Czy należą mi się jakieś świadczenia z ZUS-u?
- Wypadek w czasie podróży służbowej traktowany jest na równi z wypadkiem przy pracy, chyba że spowodowany został działaniem pracownika, które nie miało związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.

Pobieram emeryturę i połowę renty wypadkowej. Czy jeśli podejmę pracę, to stracę rentę?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Tak. Osoba, która osiąga przychód, bez względu na jego wysokość, może pobierać tylko jedno, wskazane przez siebie świadczenie. Będzie ono podlegało zasadom zawieszalności na ogólnych zasadach. Gdy przestanie pani pracować i poinformuje o tym ZUS, wypłata obu świadczeń zostanie wznowiona.


Od dwóch lat jestem na rencie. Lekarz ZUS przyznał mi rentę na dwa lata. Teraz staram się o dalszą rentę, czy mam szansę dostać ją na dłużej?

Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Niezdolność do pracy orzekana jest na okres nie dłuższy niż 5 lat. Tylko w przypadkach szczególnie uzasadnionych, gdy zgodnie z wiedzą medyczną nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu, niezdolność do pracy może być orzeczona na okres dłuższy lub na stałe.


Właśnie kończę studia. Na praktykach miałem wypadek i obawiam się, że mój stan zdrowia nie pozwoli mi na podjęcie pracy. Czy mogę starać się o rentę socjalną?

Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało m.in. w trakcie nauki w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia. Jeżeli pana stan zdrowia na to wskazuje, może pan złożyć wniosek o przyznanie renty socjalnej.

Mam 21 lat i mimo młodego wieku lekarz kieruje mnie na rentę. Dowiedziałem się, że aby ją dostać, muszę udowodnić 2 lata pracy. Niestety, po ukończeniu szkoły przepracowałem tylko niespełna rok i zachorowałem. Czy renta mi nie przysługuje?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, także wtedy, gdy został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Jestem bardzo chora i lekarz wysyła mnie na rentę. Mam 48 lat i od 3 lat nie pracuję. Ale pracowałam 27 lat zanim trafiłam na bezrobocie. Czy to prawda, że aby dostać rentę przerwa między zakończeniem pracy a powstaniem niezdolności nie może być większa niż 18 miesięcy?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Możliwe jest przyznanie renty nawet wówczas, gdy niezdolność do pracy powstała w okresie późniejszym niż 18 miesięcy. Mogą z tego skorzystać jednak tylko te osoby, które poza udowodnieniem co najmniej 20-letniego - w przypadku kobiety i 25-letniego - w przypadku mężczyzny okresu składkowego i nieskładkowego, zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

Jesienią kończy mi się okres pobierania renty. Jak starać się o kontynuację?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty składa się w ZUS-ie na druku ZUS Rp-1a. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego, na druku ZUS N-9.

Jestem na rencie. Wkrótce zamierzam założyć firmę. Czy będę musiał płacić składki?
Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu tej działalności do czasu ustalenia prawa do emerytury. Może też dobrowolnie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Obowiązkowo opłaca również składkę na ubezpieczenie zdrowotne.


Syn jest w zakładzie karnym. Wcześniej pobierał rentę socjalną i dokładał się do opłat do mojego mieszkania. Znajomi powiedzieli mi, że teraz też przysługuje mu 50 proc. renty. Czy to prawda?

Bernard Kimel z I Oddziału ZUS w Poznaniu: Prawo do renty socjalnej ustaje, gdy osoba ją pobierająca przebywa w zakładzie karnym. Synowi nie przysługuje też 50 proc. renty na opłaty związane z mieszkaniem, bo to pani a nie syn jest właścicielem mieszkania. Żeby osoba przebywająca w zakładzie lub areszcie dostawała połowę renty socjalnej konieczne jest spełnienie także innych warunków.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski